Jaki powinien być dobry trener?

Kategorie: Brazylijskie Jiu Jitsu, informacyjneData: 29-05-11

 

Prawdopodobnie jednym z najważniejszych wpływów na określeniu potencjalnej wielkości fajtera jiu jitsu jest jego trener. Dobry trener może złamać każdego sportowca, natomiast dobry zawodnik zawsze się po tym podniesie. Osoby słabsze psychicznie mogą opuścić ten sport raz na zawsze. Więc jakie atrybuty powinien posiadać dobry trener? Co odróżnia twojego trenera od wszystkich innych? Nauczyciel powinien posiadać kulminację cech, które nadają się do budowania doskonałego trenera.

BJJ jest sportem, który wymaga nauczania wiedzy, techniki i teorii. Trener, który potrafi przekazać wiedzę jest kluczem do sukcesu dla zawodnika. Nie każdy sportowiec, który święcił sukcesy w karierze może być dobrym trenerem. Niektórzy z zawodników w ogóle nie sprawdzają się w tej roli. Są całkowicie bezsilni i nieskuteczni. Alternatywnie, niektórzy ze świetnych trenerów byli w przeszłości słabymi zawodnikami. Trener, który produkuje dużą liczbę wysokiej klasy zawodników jest bardziej wartościowy niż trener, który wychowa tylko jednego mistrza, który wygrywa wielkie turnieje, ale tylko on jest w stanie przynosić medale do akademii.

Istnieją specjalne cechy jakie posiada trener, które czynią go bardziej skutecznym od innych w dziedzinie nauczania i techniki. Dobry trener potrafi komunikować się z zawodnikami oraz ich motywować. Cechą dobrego trenera jest to, że podczas słabszych momentów i wyników nigdzie nie ucieknie. Trener musi słychać zawodników i odpowiadać na ich pytania oraz wątpliwości. Będzie skłonny słuchać obaw i uwag swoich podopiecznych. Dobry trener pominie swoje ego i będzie wdrażał propozycje swoich zawodników, które będą korzystne dla jego akademii. Nie wszyscy uczniowie są tacy sami, więc powinny być różnice w metodach szkoleniowych, które muszą być dobrze przemyślane. Trener, który potrafi planować systematyczne szkolenia przyczynia się do rozwoju swoich podopiecznych.

Dobry trener powinien być lojalny dla swojej drużyny. Powinien okazać się kreatywnością i umiejętnością przewidywania. Często może tworzyć i pokazać oryginalne pozycje, sweepy oraz kończenia, ale przy tym zachowując dbałość o szczegóły oraz pozostaje przy podstawowych fundamentach jiu jitsu. Dobry trener przekazuje uczniom techniki nie tylko wygodne dla niego samego, ale także te które stosuje w swojej grze. Uczy swoich uczniów ruchów i pozycji, które są odpowiednie do różnego rodzaju ciała.

Zdolność i chęci trenera, aby pozostać na pozycji lidera wiedzy w  BJJ jest koniecznością. Ze względu, że jiu jitsu się ciągle rozwija, trener musi być na bieżąco by nauczać nowych technik i metod szkoleniowych, aby przekazać tę wiedzę. Chęć nauki i miłości do BJJ jest konieczne dla dobrego instruktora. Mając pasję dobry trener pokazuje swoim uczniom, że zależy mu na swoich uczniach i ich rozwoju.

Z całą pewnością potrzeba zdyscyplinowanych sportowców, którzy są w pełni przeznaczeni do swojego rzemiosła. Tak też musi być zdyscyplinowany trener w ich życiu. Instruktor nie może wziąć sobie wolnego, ponieważ jest zmęczony lub w złym nastroju. Musi być na wyższych standardach moralnych by był szanowany przez innych. Zawodnik ma być wzorem dla innych może mylić ludzi. Jednak faktem jest to, że trener nie chciałby aby zachowania i czyny jego podopiecznych postawiły akademię w złym świetle. Dobry trener nie mówi, że każdy sportowiec będzie mistrzem świata, ale będzie zachęcać ich do ciężkiego treningu.

Dobry trener to ktoś komu można zaufać. To ktoś, który będzie miał dla Ciebie zaufanie i będzie w Ciebie wierzyć. Gdy będziesz miał doskonałego trenera, z dumą powiesz całemu światu z kim trenujesz. Będziesz chciał dzielić się z nim swoimi wygranymi i przegranymi. Będziesz mógł oprzeć się na nim w ciężkich chwilach i podnosić się z ich. Trudno jest znaleźć taką osobę, która pasuje do tak wielu kryteriów, które czynią doskonałego trenera. A dla Ciebie jakie cechy powinien posiadać doskonały trener?