Ringworm – co to jest, jak go unikać i jak sobie z nim radzić?

Czym jest ringworm? Czy obiło wam się te słowo o uszy?

Ringworm (po polsku po prostu grzybica) to nazwa infekcji grzybicznej skóry, która przybiera postać czerwonej i swędzącej zmiany skórnej w kształcie kóła. Objawy pojawiają się po 14 dniach od kontaktu z grzybem. Zmiany te mogą się pojawić w wielu miejscach na ciele jednocześnie. [Wiki] Zazwyczaj zaczyna się od małej czerwonej kropki, która swędzi i która potem rośnie przybierając kształt koła.

Przyczyną wyżej opisanych zmian skórnych jest grzyb, który lubi wilgotne i ciepła miejsca, takie jak przebieralnie, łóżka do opalania, baseny, siłownia i… mata. Niestety, ringworm jest powszechnym zjawiskiem w środowisku sportów parterowych, judo, bjj, zapasy…

Ten artykuł powstał, by wszystkim uświadomić bądź przypomnieć, że nie tylko ringworm, ale wszystkie grzybiczne zmiany skóry, nie powinny być przez nas lekceważone, gdyż są bardzo zaraźliwe.

Jak zapobiegać zakażeniu, jak rozpoznać ringworma oraz jak go leczyć?

Jak zapobiegać? Przede wszystkim :

  • utrzymywać szeroko rozumianą CZYSTOŚĆ. Dotyczy to zarówno maty, jak i nas samych,
  • raz na jakiś czas (raz na tydzień) myć się środkami antygrzybicznymi,
  • brać prysznic po każdym treningu,
  • prać swoje gi i inną odzież treningową (PAS TEŻ!),
  • myć antybakteryjnymi i antygrzybicznymi środkami matę przed i po treningu (jeśli mata nie jest czyszczona codziennie, a masz podejrzenie co do obecności ringworma u siebie, powiadom o tym trenera klubu podkreślając konieczność wyczyszczenia i odkażenia maty; pamiętajcie, to nie jest wstyd, a troska o waszych kolegów i wasze koleżanki),
  • nie kulać się z osobami, które mają takie zmiany skórne,
  • nie pożyczać ręczników, klapek i innych przedmiotów osobistego użytku,
  • nie pozwalać osobom z ringwormem trenować na macie (być może brzmi to brutalnie, natomiast zdrowie wszystkich klubowiczów jest istotne, również ich bliskich i dzieci; tak jak wspomniałam, ringworm jest wysoce zaraźliwy)

Jak rozpoznać ringworma? 

Okres inkubacji takiego grzyba to od jednego do dwóch tygodni. Zatem, zanim zobaczycie pierwsze objawy od momentu zakażenia, minie trochę czasu. Gdy objawy zaczynają się pojawiać, zazwyczaj jest to mała swędząca czerwona plamka na skórze. Mogą się również pojawić mniejsze pęcherzyki, małe plamki potem stają się większymi „plackami” w kształcie kółka. Może się zdarzyć, że w około zmiany będą ciemnoczerwone kropeczki, krostki, tworzące okrąg.

Istnieje kilka rodzajów ringworma, w zależności od miejsca występowania:

A) ringworm stóp, tzw. athlete’s foot (wywołany przez tinea pedis)

B) ringworm skalpa (wywołany przez tinea capitis), atakuje skórę główy w postaci łysych i swędzonych „placków”, może powodować również ropienie i zapalenie skóry głowy.

C) ringworm ciała (wywołany przez tinea corporis), zaokrąglone „placki” pojawiają się na rękach, nogach, korpusie.

D) ringworm narządów płciowych (wywołany przez tinea cruris)

Nie ulega wątpliwości, że gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne, niezwłocznie udaj się do dermatologa w celu odpowiedniej diagnozy.

Jeśli jednak termin do dermatologa, jak to zwykle bywa, masz dopiero za miesiąc, albo i później, jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tą infekcją grzybiczną.

Jak się leczyć? 

Przyjmijmy, że zaatakował nas ringworm na ciele – to najczęsta forma ringworma w naszym środowisku. Wtedy powinna wystarczyć terapia miejscowa. Natomiast, gdy ringworm atakuje już głowę i powoduje wypadanie włosów, wtedy należy podjąć się leczenia doustnego zaleconego przez lekarza.

Wracając do ringworma na ciele i leczenia miejscowego. Jeśli termin do dermatologa jest odległy, zawsze możesz pójść do apteki i poprosić o preparat przeciwgrzybiczny do skóry. Jednym z wypróbowanych w świecie sportów walki jest maść Clotrimazolum. Maść ta kosztuje dosłownie parę złotych, jest tania, a powinna pomóc na zmiany grzybiczne skóry. WAŻNE! Nawet, gdy zmiana zaniknie, nie przestawaj smarować tego miejsca maścią. Najlepiej stosować te maść od 2 do 4 tygodni. Niestety, zmiany grzybiczne mają tendecję do nawracania jeśli dobrze jej nie wyleczymy. Jednym z naturalnym sposobów na złagodzenie objawów ringworma, jest przykładanie do zmian np. wacika namoczonego olejkiem herbacianym.

Najważniejsze jednak jest to, aby wtedy nie przychodzić na matę. Jak już kilkukrotnie wspomniałam, grzybica jest bardzo zaraźliwa i nie należy narażać otoczenia na zakażenie. Dlatego, w takich momentach należy schować ego do kieszeni, pomyślec o innych i wstrzymać się od treningów.

Powtórzę jeszcze raz, że nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem i jego zaleceń, jednakże powyższe rady, na pewno pomogą złagodzić objawy do momentu wizyty u dermatologa.

Jeżeli macie ochotę poczytać więcej i ringwormie, polecam te strony: https://www.healthline.com/health/ringworm lub https://pl.bodhibabes.com/?p=1502

|Mario

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także