Akademie BJJ w Polsce: Gracie Barra

Gracie Barra

Profesor Carlos Gracie Jr.

Carlos Gracie

Profesor Carlos Gracie Jr. jest założycielem i głównym instruktorem Akademii Gracie Barra, największej szkoły Brazylijskiego Jiu Jitsu, znajdującej się w Rio de Janeiro w Brazylii. Syn Carlosa Gracie, pioniera Brazylijskiego Jiu Jitsu, Carlos Gracie Jr., wyszkolił ponad dwieście czarnych pasów podczas swojego urzędowania, wiele z nich to światowej klasy trenerzy i zawodnicy.
Fundamentem deklaracji misji Gracie Barra jest trenowanie zarówno ciała jak i ducha, wychodząc poza filozofię „wygrana-przegrana” lub „zawody” obecną w innych sztukach walki. Zamiast tego, profesor Carlos Gracie Jr. podkreśla podstawową zasadę Jiu-Jitsu: „Minimum wysiłku przy maksymalnej skuteczności” – użycie siły poprzez łagodność. Wyrażenie to daje przykład zarówno mentalnych jak i fizycznych aspektów Jiu-Jitsu. Według Profesora, Jiu-Jitsu było tak naprawdę metodą edukacji, która mogła zostać użyta do wspomagania osobistego rozwoju. Profesor uważał, że trzy główne cele Jiu-Jitsu opierały się na fizycznej edukacji, osiągnięciach osobistych i wzroście etyki. Innymi słowy, poprzez ćwiczenie Jiu-Jitsu, można ukończyć swój osobisty rozwój dzięki treningowi umysłu i ciała, stając się osobą lepiej wspierającą społeczeństwo i świat. Doceniając niekończącą się pogoń za doskonałością, nawet w dzisiejszych czasach Profesor kontynuuje studiowanie tych technik i reguł z jego studentami. Ciągły rozwój technik pokazuje przywiązanie do zasad Profesora. Cały czas dąży on do dalszego rozwoju i poszerzania wiedzy.
By rozprzestrzeniać wartości Brazylijskiego Jiu-Jitsu, Profesor Carlos jest również dyrektorem IBJJF (Międzynarodowej Federacji Brazylijskiego Jiu-Jitsu, www.cbjj.com.br) – największej międzynarodowej organizacji nadzorującej rozwój Brazylijskiego Jiu-Jitsu. IBJJF jest organizatorem największych zawodów na świecie: Mistrzostw Świata w Jiu Jitsu („Mundials”), rozgrywanych w Rio każdego lipca, Mistrzostw Ameryk (Pan-American Championships) rozgrywanych w Dominguez Hills (Kalifornia) oraz Mistrzostw Europy rozgrywanych corocznie w Portugalii. W tym roku odbędą się w Japonii pierwsze Mistrzostwa Azji.

Profesor Vinicius Magalhaes

(Opiekun GB Poland)

Draculino

Vinicius  Magalhaes Urodził się w Rio de Janeiro 30 czerwca 1971 r. W wieku szesnastu lat za namową swoich sąsiadów a zarazem przyjaciół Renzo, Ralph’a  i Ryan’a Gracie rozpoczął trening brazylijskiego  jiu-jitsu (bjj) w akademii Gracie Barra. W tym  czasie głównymi nauczycielami byli tam Carlos Gracie Junior oraz bracia Machado. Nie dziwi więc, że pierwszym instruktorem naszego mistrza był najbardziej utytułowany zawodnik wywodzący się z rodziny Machado – Jean Jacques. W związku z jego wyjazdem do USA głównym nauczycielem Draculino został Carlos Gracie Junior. On też miał największy wpływ na jiu jitsu Draculino. Już jako niebieski pas Vinicius z powodzeniem rozpoczął starty w zawodach. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Warte wspomnienia są medale zdobyte w kategorii czarnych pasów podczas mistrzostw świata oraz prestiżowych zawodów Pan Ama’s. Nieobce są mu walki w formule mma (mieszane sztuki walki). Nasz nauczyciel ma również duże doświadczenie w zakresie prowadzenia treningów bjj. Rozpoczął nauczanie jako asystent w głównej akademii Gracie Barra aby następnie w 1995 roku (krótko po tym jak otrzymał z rąk swojego mistrza czarny pas) otworzyć własną szkołę – Gracie Barra Belo Horizonte, którą prowadzi do dziś. Należy nadmienić, że dzięki jego niezwykłym talentom instruktorskim wychował wielu zawodników z powodzeniem startujących w zawodach bjj oraz walczących według zasad mma.

Filozofia Gracie Jiu-Jitsu

Trening tradycyjnego Gracie Jiu-Jitsu przewyższa wykonywanie duszeń, dźwigni na stawy, unieruchomień, rzutów i uderzeń. Prawdziwa filozofia Gracie przygotowuje mężczyzn, kobiety i dzieci do życia, pokazując im drogę do osiągania i utrzymania zdrowia oraz najbardziej efektywnego wykorzystania swojej fizycznej, umysłowej i duchowej siły. Dobre odżywianie się – to jiu-jitsu, dbanie o swoje ciało – to jiu-jitsu, mówienie „nie” papierosom, alkoholowi i narkotykom – to takie samo jiu-jitsu, jak utrzymywanie bliskich więzi z krewnymi i znajomymi. Ten sposób myślenia, który może być nazywany „drogą przez życie” jest propagowany przez Mistrzów Carlosa i Helio Graciech od prawie stulecia.

Tłumaczenie: Krzysztof Skrzypek

Początki Gracie Barra w Polsce

Kontakty Pawła Nowickiego zaowocowały zaproszeniem do Torunia Viniciusa „Draculino” Magalhaesa, legendarnego instruktora z akademii Gracie Barra Belo Horizonte, uważanego za jednego z najlepszych techników i nauczycieli. W trakcie swojej wizyty, Draculino zgodził się objąć swoim nadzorem akademie w Toruniu, Poznaniu i Gdyni oraz uczynił Pawła Nowickiego swoim oficjalnym przedstawicielem w Polsce. W ten sposób powstał Gracie Barra Poland Team Draculino. Nasza współpraca z mistrzem Draculino spowodowała dynamiczny rozwój akademii w Toruniu. Draculino Team Poland rozszerzył się na kolejne szkoły (obecnie należą do niego akademie w Toruniu, Poznaniu, Łodzi, Zgierzu, Tychach i Katowicach oraz Bielsko – Białej).

W 2007 r. decyzją Carlosa Gracie Jr., szefa Gracie Barra, Paweł Nowicki został oficjalnym przedstawicielem GB na Polskę, otrzymując jednocześnie pełnomocnictwo do tworzenia szkół GB na Litwie i w Rosji.
Następnie gościliśmy dwukrotnie (w 2007 r. i w 2008 r.) jednego z uczniów Draculino – Augusto „Tio Chico” Vieira. W maju 2007 r. odwiedził nas ponownie mistrz Draculino. W tym samym roku Gracie Barra Poland Team Draculino odniosło wielki sukces zawodniczy – zostaliśmy drużynowym mistrzem Polski w brazylijskim jiu – jitsu. W kwietniu 2008 r. odwiedził nas Marcelo „Uirapuru” Azevedo, czarny pas bjj z czternastoletnim stażem, prawa ręka Draculino w akademii w Belo Horizonte. Na przełomie lipca i sierpnia 2008 r. odwiedził nas kolejny uczeń Draculino: Sergio „Serginho” Benine, czarny pas z Gracie Barra Belo Horizonte, który poprowadził letni obóz Gracie Barra Poland Team Draculino w Starym Kaleńsku, a następnie odwiedził naszą akademię. Serginho odwiedził nas ponownie na przełomie lipca i sierpnia 2009 r. W styczniu 2009 r. gościliśmy ponownie Marcelo „Uirapuru” Azevedo, który przyjechał na wizytę treningową do Polski zaraz po tym jak wygrał europejskie trials’y ADCC. W 2008 r. nasz team, Gracie Barra Poland Team Draculino, ponownie udowodnił, że jest w ścisłej czołówce bjj w Polsce, zdobywając drużynowe v-ce mistrzostwo Polski.

Akademie Gracie Barra w Polsce:

Tychy&Katowice

Łódź

Toruń

Poznań

Oficjalny przedstawiciel Gracie Barra Poland:

Paweł Nowicki:

nowicki1

źródła: http://www.gb72.pl/ , http://www.brazilianjiujitsu.pl/

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także