Gordon Ryan versus Felipe Pena – analiza [Video]

fot: https://www.instagram.com/gordonlovesjiujitsu/

https://www.instagram.com/felipepenabjj/

Ostatnia walka Felipe Peny oraz Gordona Ryana była jednym z najbardziej oczekiwanych starć w BJJ, pojedynek odbył się w formule bez limitu czasowego i sędziów punktowych. Po 45 minutach walki Pena zrezygnował z dalszego udziału poprzez werbalne poddanie.

W wywiadzie dla Flograppling Amerykanin skomentował swój występ i zaznaczył, że nie użył nawet połowy swojego potencjału oraz chciał wymęczyć rywala, w konsekwencji zmuszając go do werbalnego poddania. Wielu fanów nie zgadzało się ze słowami Ryana, mówiąc o świetnej pracy Peny z pleców, który skupiał się na walce gardą 50/50.

Od początku pojedynku Ryan pracował nad kontrolą głowy przeciwnika, równocześnie podcinając Penę. Warto podkreślić brak prób obaleń za jedną lub dwie nogi ze strony podopiecznego Johna Danahera, który był świadomy zagrożenia duszenia gilotyną w tej pozycji. 

W ósmej minucie Gordon wciągnął do gardy rywala i po nieudanej próbie wejścia za plecy, przetoczył Brazylijczyka. Taktyka Ryana od początku walki opierała się na wymęczeniu przeciwnika, nie pozwalając mu wstać oraz dociążaniu presją w trakcie przejść gardy. 

Po 30 minutach Ryan wyczuł zmęczenie Felipe i wyraźnie przyspieszył, obalając rywala. Pomimo kolejnego wciągnięcia do gardy 50/50 Peny, Amerykanin konsekwentnie realizował swój plan, pozwalając Penie wstać, lecz zmuszając go do zużycia dużej ilości siły. Scenariusz, który się wielokrotnie powtarzał zmusił Brazylijczyka do zakończenia walki i poddania się.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także