Gordon Ryan vs Felipe Pena 4: analiza [Video]

foto: https://www.instagram.com/felipepenabjj/ , https://www.instagram.com/gordonlovesjiujitsu/

25 lutego odbędzie się gala Tezos WNO: Ryan vs Pena, gdzie po raz czwarty w historii zmierzą się jedni z najlepszych grapplerów na świecie. Zdaniem Johna Danahera, może to być najciekawszy z dotychczasowych pojedynków między dwoma zawodnikami.

Trener główny New Wave Jiu-Jitsu w wywiadzie dla Flograppling podzielił się swoją opinią na temat pojedynku i wymienił kluczowe czynniki, mogące mieć wpływ na wynik starcia:

„Patrząc na rywalizację obu zawodników musimy spojrzeć na oś czasu i rozwój Gordona pomiędzy pojedynkami z Peną. W pierwszej walce Ryan był na początku kariery, gdzie walczył głównie atakując dźwigniami na nogi i jego umiejętności nijak miały się do tych, które Gordon prezentuje teraz. W drugim pojedynku, jego styl zaczął się zmieniać, lecz wciąż opierał się na leglockach. W trzecim starciu naprzeciw siebie stanęło dwóch dojrzałych grapplerów, z pełni rozwiniętym stylem walki.

Warto wziąć pod uwagę, że od poprzedniej walki minęło zaledwie sześć miesięcy i w porównaniu do poprzednich pojedynków, gdzie mogliśmy zadać pytanie, jak bardzo rozwinęli się obaj zawodnicy, lecz tym razem nie mamy takiej możliwości. Zobaczymy tych samych grapplerów na podobnym poziomie technicznych, prezentowanym pół roku temu, więc czwarte starcie będzie całkowicie zależne od taktyki jaką przyjmie Gordon i Felipe.

Ważnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na wynik jest taktyka dostosowana pod format pojedynku, czyli bez limitu czasowego. Kluczem do wygranej będzie zarządzanie tempem walki, gdzie Gordon miał wyraźną przewagę w trzecim starciu z Peną. Pytanie brzmi jak Brazylijczyk dostosował swój trening w Atosie, pod okiem Andre Galvao, gdzie przeniósł swój obóz przygotowawczy.”

Nowozelandczyk zapytany o przebieg poprzedniego starcia swojego podopiecznego z Peną, wspomniał o ważnym czynniku psychologicznym, który miał duży wpływ na wygraną Ryana:

„Przy tak zaciętej rywalizacji emocje zawsze mają wpływ na twój performance, złość i frustracja mogą zachęcać cię do zmiany tempa i agresywniejszych ataków. Gordon jest mistrzem w frustrowaniu przeciwników, jednocześnie zachowując chłodny umysł. Z drugiej strony widzieliśmy walki Felipe, w których podejmował decyzje pod wpływem emocji, przykładem jest ostatni pojedynek z Gordonem, gdzie śmierć jego przyjaciela Leandro Lo, miała wpływ na psychikę Peny.”

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także