Jake Mackenzie Mistrz Europy brązowych pasów 2010

przetłumaczone z thefightworkspodcast.com

Czy mógłbyś się przedstawić i opowiedzieć coś o sobie dla ludzi, którzy Cię nie znają ?

Mam 24 lata i trenuję w FightSports South Beach w Miami. Jestem brązowym pasem spod Roberto „Cyborg” Abreu. Pochodzę z Kanady, treningi jiu jitsu zacząłem 9,5 roku temu i do 17 roku życia trenowałem wyłącznie w Kanadzie. W wieku 17 lat spędziłem 6 miesięcy w Rio de Janeiro by móc szkolić swoje jiu jitsu. Ostatnie 3 lata spędzam : 6 miesięcy w Miami i 6 miesięcy w Rio.

Niedawno wygrałeś Mistrzostwa Europy, możesz coś powiedzieć na temat stoczonych pojedynków ?

To był mój pierwszy występ na tym turnieju i jestem bardzo zadowolony, że mogłem rywalizować w Lizbonie. Miałem 15 rywali w swojej kategorii wagowej. Byłem w stanie poddać wszystkich moich przeciwników, z wyjątkiem mojego rywala w walce półfinałowej. Manaus z Brazylii, mistrz świata purpurowych pasów, był naprawdę mocny. Walka zakończyła się remisem 2:2 ale wygrałem, bo miałem 3 pkt przewagi. W finale poddałem swojego rywala poprzez duszenie za pleców.

Powiedz coś nam na temat twoich podróży po Stanach i całym świecie, które przebywasz w celu trenowania jiu jitsu i brania udziału w zawodach.

Jeżdżę cały rok, chcę startować tak często jak się da. Zwykle 16-20 turniejów rocznie. Kocham konkurować i bardzo lubię podróże. Rywalizację na międzynarodowych matach nie zamieniłbym na nic innego.

Gdzie jest Twoje ulubione miejsce do konkurowania ?

Bardzo lubię konkurować w Californi i Miami, ale moim ulubionym miejsce do startowania jest Rio de Janeiro. Walczę prawie w każdy weekend, kiedy przebywam w tym czasie w Brazylii.

Czy uważasz, że ludzie z innych akademii nie są przyjemni czy też bardziej otwarci ? Czy w startach podczas podróży czujesz dodatkową presję ?

Bardzo lubię trenować z nowymi ludzi. Tutaj na Florydzie mamy możliwość trenowania z najlepszymi. Miałem okazję do treningów z Cyborgiem, Pablo Popovicem, Bocą, Wagnerem Rocha i wielu innych czarnych pasów z doskonałymi umiejętnościami, dzięki którym mogę się ciągle uczyć. Gorąco polecam tych instruktorów, którzy prezentują wysoki poziom i są bardzo przyjacielscy. Nie czuję żadnej presji podczas konkurowania za granicą, mam więcej doświadczenia w zawodach w Brazylii. Zacząłem tam brać udział w zawodach jako niebieski pas, więc myślę, że przyzwyczaiłem się do walki za granicą w bardzo młodym wieku.

Niedawno przeprowadziłeś się z Kanady tutaj na Florydę aby trenować w Fightsport. Co sądzisz o tej zmianie ?

Zacząłem trenować na Florydzie 3 lata temu i oficjalnie zacząłem treningi z Roberto Abreu. Cyborg i ja byliśmy przyjaciółmi zanim otworzył akademię, więc kiedy otworzył własny klub zaprosił mnie do siebie. Robert jest niesamowitym trenerem, który troszczy się o swoich uczniów.

Czy sądzisz, że możesz się szybciej rozwijać dzięki treningom z Cyborgiem ?

Oczywiście, moje jiu jitsu poprawiło się znacznie odkąd trenuje z nim. Ćwiczę tutaj 2 razy dziennie przez 6 dni w tygodniu. Roberto motywuje mnie bym dawał z siebie 100 % na każdych treningach.

Czy chciałbyś na końcu komuś podziękować bądź pozdrowić ?

Chcę podziękować swoim rodzicom i wszystkim innym, którzy mnie wspierają. Chcę podziękować Cyborgowi i wszystkim przyjaciołom z Fightsports. Również chciałbym podziękować Pablo Popovicowi, Wagnerowi Rocha, Boca i wszystkim chłopakom z innych szkół, którzy pomagają mi w treningach przez cały rok. Mojemu przyjacielowi i partneru treningowemu Denisowi Mitchellowi, że tak bardzo mi pomaga. Chcę podziękować moim sponsorom : Shoyoroll Kimonos, Jiu jitsu Pro Gear Legacy, Fit Source Security, Murphies Restauracja. Którzy mnie wspierają i pomagają bym mógł podróżować i rywalizować przez cały rok.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także