Marco Joca “Piu-Piu” dla graciemag

foto. graciemag.com

Marco Joca “Piu-Piu jest czarnym pasem z Rio de Janeiro, który obecnie mieszka i naucza w szkole Gracie Barra w Kalifornii. W środku ciekawy wywiad, którego udzielił dla graciemag.com.

Jak ważna jest praca, którą wykonujesz w celu ujednolicenia oddziałów Gracie Barra w ramach programu premium szkół ?

Organizacja istnienie bez minimum standaryzacji i jednolitości. Celem Master Carlosa Gracie Jr jest rozwój Gracie Barra, więc nasza organizacja może przyczynić się w jak największym stopniu na jakość nauczania jiu jitsu do jak największej liczby ludzi jak to jest tylko możliwe.

Jak ten system akceptowany jest w Stanach Zjednoczonych ?

Cudownie !  Ponieważ system tworzony jest aby pomóc rozwijać się szkole i oferować wysoką jakość nauczana. Każdy z członków jest zadowolony z wyników.

Dzięki duszeniu z gardy stałeś się Mistrzem Świata, w skrócie w jiu jitsu może wygrać słabszy nad silniejszym dzięki technice. Jest to jedna z propozycji szkół Premium. Powiedz nam coś o tym :

To prawda, zostałem wtedy MŚ purpurowych pasów w 2000 roku. W Gracie Barra nauczamy uczniów we wszystkich dziedzinach jiu jitsu. Mentalność jiu jitsu jest łagodną sztuką życia, gdzie prostota idzie w parze z wydajnością. Uważamy więc, że jiu jitsu jest dla wszystkich : małych, dużych, niskich, wysokich, kobiet, dzieci i ludzi starszych. Program nauczania kładzie nacisk na podstawowe techniki i pozycje w jiu jitsu.

Skoro jesteśmy przy zawodach, czy myślałeś o tym by wystartować jeszcze w jakiś turniejach ?

Zawsze o tym myślę, lecz ciężko jest pogodzić swoje przygotowania do zawodów i nauczania innych. Kilka lat temu postanowiłem na projekty, które mogłyby pomóc w rozwoju GB, niż medale dla drużyny. Jestem bardzo zadowolony z wyników tego projektu !

Rywalizowanie ma duże znaczenie dla bycia nauczycielem ? Czy jest to niezbędne ?

Uważam, że ważne jest jeśli jesteś nauczycielem w celu wytrenowania mistrzów. Wierzę, że konkurencja jest dobrym testem dla sportowców w celu oceny jego potencjału, ale szczerze obejmuje tylko niewielką część tego co oferuje jiu jitsu dla człowieka.

Jak ważne jest jiu jitsu w swoim życiu ?

Jiu jitsu przejęło całe moje życie, wszystko co robię ma do czynienia z jiu jitsu i Gracie Barra. Wierzę, że jiu jitsu zmienia ludzi na lepszych. Myślę, że świat byłby lepszy gdyby wszyscy praktykowali jiu jitsu. Dlatego jednym z głównym pomysłów jest rozprzestrzenić GB na całym świecie i otworzyć nasze szkoły w każdych miastach.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także