Najczęściej stosowane sterydy w Brazylijskim Jiu-Jitsu i sportach walki

foto: https://www.instagram.com/galvaobjj/ , https://www.instagram.com/gordonlovesjiujitsu/

W trakcie tegorocznych Mistrzostw Świata ADCC w Las Vegas, oglądaliśmy zmagania najlepszych grapplerów na świecie, niektórzy z nich przypominali kulturystów, mogących z powodzeniem startować na Mistrzostwach Polski w kulturystce w Sopocie. Czy przyjmowanie środków dopingujących jest normą potrzebną do spełnienia sportowych marzeń?

Obecnie przyjmowanie sterydów w naszym sporcie nie jest niczym nowym, lecz na przestrzeni lat nastąpiła zmiana w stosunku do PEDs (ang. performance enhancing drugs). Jeden z głównych organizatorów ADCC, Mo Jassim pośrednio poparł przyjmowanie dopingu przez zawodników startujących na jego imprezie, zapewniając o braku kontroli antydopingowych. Jeden z najlepszych grapplerów w historii, Gordon Ryan jest wyraźnym przykładem przyjmowania PEDs. Amerykanin prześmiewczo wypowiada się w social mediach o stosowaniu sterydów, niejednokrotnie wskazując na Brazylijczyków masowo stosujących doping. 

Niektórzy zawodnicy występujący na ADCC 2022 otwarcie przyznali, że przytyli od 8 do 12 kilogramów czystej masy mięśniowej, co jest wysoce nieprawdopodobnym wynikiem dla „naturalnego” sportowca, podczas wielotygodniowego obozu treningowego. Jakie substancje i środki są stosowane, przez wyżej wymienionych zawodników i czy cena jaką płacą za osiągnięcia sportowe, jest tego warta?

  • Testosteron

Podstawowy składnik cyklów sterydowych, prawidłowo przyjmowany przyspiesza regenerację oraz wzmacnia anabolizm włókien mięśniowych. Kolejną zaletą jest wzrost siły przy zachowaniu lub wzroście wagi ciała, co bezpośrednio nawiązuje do zawodników startujących na ADCC 2022, nabierających kilka kilogramów „suchej” masy mięśniowej. Wzrost poziomu testosteronu wpływa również na psychikę, poprawiając samopoczucie, libido oraz motywację do treningów.

  • Hormon wzrostu (ang. growth hormone) 

Hormon wzrostu, czyli somatotropina (GH) zaczął być stosowany w lecznictwie już w latach 50. XX wieku, kiedy to był pozyskiwany z ludzkich zwłok i stosowany do leczenia dzieci z somatropinową niedoczynnością przysadki.

Podczas aktywności fizycznej stężenie hormonu wzrostu w organizmie naturalnie podnosi się (10 minut aktywności o dużym natężeniu podnosi stężenie GH, które utrzymuje się w organizmie nawet do dwóch godzin). Do szeregu zalet stosowania tego hormonu możemy zaliczyć działanie anaboliczne, wzrost masy i siły mięśni, rozwój szkieletu i wzrostu kości długich. Dodatkowo wykazuje działanie lipolityczne (rozpad tkanki tłuszczowej dzięki jej zwiększonemu metabolizmowi), działanie to obejmuje również procesy ułatwiające uwalnianie tłuszczu z komórki, rozpad trójglicerydów oraz wydalanie ich z organizmu.

  • Stanazolol (winstrol)

Stanozolol zwany również winstrolem, zalicza się do grupy najpopularniejszych sterydów anaboliczno – androgennych. . Jest pochodną DHT (dihydrotestosteronu), czyli metabolitu testosteronu. Wspiera zmiany chemiczne zachodzące w mięśniach, wpływa na prędkość przepływu składników odżywczych przez błony komórkowe mięśni i przyczynia się do zwiększenia syntezy białek. Skutkiem tych działań jest przyrost wysokiej jakości masy mięśniowej i siły. Dzięki niemu uzyskuje się twardy, tzw. „suchy” mięsień, wolny od wody i tłuszczów.

  • Erytropeotyna (EPO)

Hormon produkowany w wątrobie i korze nerek, którego główną funkcją jest stymulacja różnych etapów erytropoezy, czyli procesu namnażania i różnicowania erytrocytów w szpiku kostnym oraz innych narządach. EPO zwiększa liczbę erytrocytów, stężenie hemoglobiny i liczbę retikulocytów.

Erytropoetyna stymuluje organizm do wytwarzania większej ilości hemoglobiny, co bezpośrednio przyczynia się także do wzrostu liczby czerwonych krwinek w organizmie człowieka. Dzięki temu poprawia się transport tlenu przez krew, co korzystnie wpływa na dotlenienie organizmu i wydolność aerobową.

Jako lek może bezpośrednio przyczyniać się do lepszych wyników u sportowców, ponieważ sprawia, że człowiek może względnie długo utrzymać bardzo intensywny wysiłek fizyczny bez nadprodukcji kwasu mlekowego, powodującego osłabienie mięśni. Ponadto oddziałuje korzystnie na mózg i procesy myślowe zwiększając motywację do działania.

Czy przyjmowanie środków dopingujących w amatorskim sporcie, do którego zaliczamy BJJ, jest tego warte?

Krótko mówiąc, nie. Większość badań wskazuje, że osoby przyjmujące sterydy anaboliczne mają aż trzykrotnie większe ryzyko przedwczesnej śmierci. W przypadku ludzkiego hormonu wzrostu (HGH) śmiertelność nie jest tak dobrze zbadana, jednak w zależności od dawek i długotrwałego stosowania, może powodować wzrost narządów wewnętrznych, co może prowadzić do powiększenia serca i innych potencjalnie śmiertelnych problemów, takich jak jako szybszy rozwój komórek nowotworowych.

Warto zaznaczyć, że nie każdy musi cierpieć na wyżej opisane dolegliwości, jednak podejmowanie ryzyka bez skrupulatnych i regularnych badań oraz nadzoru specjalisty, jest nieopłacalne dla naszego zdrowia. 

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także