Najważniejsze zadania białego pasa według Bernardo Farii

Temat powinności białego pasa oraz tego, czego nie powinien robić co jakiś czas pojawia się w tematycznych mediach, różni trenerzy i zawodnicy czasami są pytani o rady dla początkujących. Mimo, że sprawa jest poruszana dość często, to porad dla białych pasów nigdy za wiele.

Bernardo Faria to czarny pas pod Ricardo Marquesem, silnie powiązany z jednym z twórców Alliance Jiu Jitsu, Fabio Gurgelem. Zasłynął pokaźnymi osiągnięciami na zawodach IBJJF w latach 2009-2017, kiedy to zdobywał medale na najważniejszych zawodach. Znany jest również z działalności szkoleniowej, która jest połączona z funkcjonowaniem największego portalu sprzedającego szkoleniówki – Bjjfanatics. 

Bernardo nagrał film, w którym udziela rad dla białych pasów przez pierwsze 12 miesięcy:

1. Stwórz umysł początkującego – „Bądź pokorny, otwarty, nie spiesz się. Zrozum że jest to proces”

2. Skup się na podstawach – Bernardo przez podstawy rozumie umiejętność łapania gardy, ucieczki i jej odzyskiwanie. Mówi też o odrzucaniu skomplikowanych i efektownych technik, te powinny być zepchnięte na dalszy plan, należy konsekwentnie doskonalić podstawowe rzeczy.

3. Mocna obrona – nie jest tajemnicą, że początkujący i tak zazwyczaj zostaje zmuszony do obrony pod wpływem presji bardziej doświadczonych przeciwników. Ważnym aspektem jest kształtowanie umiejętności powrotu do walki z zagrożonych pozycji.

4. Wytrzymałość i kondycja – są to elementy, które mają bardzo duże znaczenie. Nawet najlepsze umiejętności tracą na wartości, jeśli nie masz siły ich użyć. Bernardo radzi wykonywać wiele ćwiczeń, które będą rozwijać kondycyjnie, przykładami jest bieganie, jazda na rowerze i drille. 

5. Ciesz się – „Miej radość z każdej sekundy swojej podróży”. Treningi to szansa rozwoju, nauki i odkrywania nowych horyzontów. Świętuj małe zwycięstwa, nawiązuj znajomości. Chodzi nie tylko o naukę BJJ, ale też o rozwój osobisty jako całokształt. 

 

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także