Piotr Bagiński: Nasz sekret to zaangażowanie w 100%

Wywiad z trenerem kadry narodowej w grapplingu oraz głównym trenerem Berserker’s Team Poland- Piotrem „Bagim” Bagińskim. W wywiadzie dla magazynu „Zapaśnik” oraz GrapplerINFO znajdziecie podsumowanie sezonu oraz  wiele odpowiedzi na nurtujące pytania związane z grapplingiem.

Jesteśmy już kilka tygodni po II Mistrzostwach Polski w Grapplingu. Pomimo możliwości reprezentowania kraju i wyjazdów na zgrupowania kadrowe zawody w grapplingu nie przyciągają jeszcze takiej rzeszy zawodników jak Mistrzostwa Polski w brazylijkim Jiu-Jitsu czy Submission Fighting? Czym jest to spowodowane?

Jest to stosunkowo nowa dyscyplina, i dlatego większość ludzi podchodzi jak do „jeża”. Przepisy oraz kat. Wagowe ulegały zmianie co nie korzystnie wpływa na postrzeganie tej dyscypliny dodatkowo w grapplingu nie ma podziału na kat. Zaawansowania (tak jak w BJJ czy SF) co powoduje że początkujący zawodnicy mają mniejszą motywacje do startu. BJJ w Polsce jest już ok. 10 lat a Grappling 2 lata więc dajmy mu trochę czasu na okrzepnięcie, myślę że grappling przyciągnie uwagę wielu zawodników ze środowiska BJJ, Zapasów,Judo itp.
Otrzymaliśmy na naszą redakcyjną skrzynkę kilka pytań odnośnie powołań do kadry. Proszę przypomnieć wszystkim niezorientowanym w jaki sposób jest powoływana kadra Polski w Grapplingu.

Wszystkie informacje dot. Powołań do Kadry Polski są dostępne na stronie PZZ. Najważniejsza rzecz to startować na imprezach grapplingowych!
Jest Pan trenerem kadry jak i reprezentantem Polski w formule GI w kategorii – 90kg. Czy na zawodach ciężko jest pogodzić rolę zarówno trenera jak i zawodnika? Czy ma Pan asystentów lub innych pomocników?

Oczywiście zawsze jest ciężko pogodzić dwie role, ale jako zawodnik jestem raczej na końcu swojej drogi i korzystam z ostatnich ale jakże wymarzonych możliwości reprezentowania Polski . Mam pomocników w osobach Macieja Glabusa, Marcina Dudka są zawsze na imprezach i zawsze mogę liczyć na ich pomoc.
Już niedługo odbędzie się pierwsze zgrupowanie kadry, na ile dni planowany jest obóz , czy ma Pan już wizję tego jak obóz zostanie przeprowadzony ?

Obóz będzie trwał 4dni (finanse :() . Na tą chwile mam tylko zarys programu obozu jestem w trakcie przygotowania szczegółowego planu.
Podejrzewam, że ten wywiad przeczyta spora grupka zapaśników, kilku zapaśników przyjechało nawet do Konina na Mistrzostwa Polski. Czy Grappling może być atrakcyjną dyscypliną także dla zapaśników i judoków ? Jak na razie prym wiodą zawodnicy „parterowi” czyli brazylijskiego jiu-jitsu. Jak zarekomenduje Pan zapaśnikom tą formułę walki, w USA przecież wielu zapaśników przestawiło się właśnie na grappling.

Zamysł twórców grapplingu był taki aby dać możliwość rywalizowania wszystkim sportowcom którzy zajmują się sportami chwytanymi czyli: zapasy, bjj,judo, sw, sambo itp. Przepisy zostały tak skonstruowane aby każdy sport walki mógł wykorzystać swoje atuty. Powiem więcej, że na tą chwile przepisy faworyzują zapaśników i judoków. Myślę że zapaśnicy coraz częściej będą próbować swoich sił w tej dyscyplinie i oczywiście serdecznie ich zapraszam do startów.
Jest Pan także trenerem jak i zawodnikiem Akademii BJJ/MMA Berserker’s Team Poland. Pan i Pańscy zawodnicy odnoszą wiele sukcesów w kraju jak i za granicą. Czy obecny sezon startowy był dla Was udany ?

Sezon 2009/2010 był bardzo udany dla mojego teamu w 2009 zdobyliśmy jako Drużyna Mistrzostwo Polski BJJ, Mistrzostwo Polski w Grapplingu GI i NO-Gi, 2 miejsce na Mistrzostwach Europy BJJ federacji CBJJE, 2010: Mistrzostwo Polski Submission Fighting, Mistrzostwo Polski w Grapplingu GI i NO-Gi oraz wygraliśmy Puchar Polski BJJ. Jako trener jestem bardzo zadowolony
W Pekinie odbędą się igrzyska sportów walki, kilku Polaków otrzymało kwalifikacje na tą wielką imprezę, czy wybiera się Pan ze swoimi zawodnikami do Chin? Jak obstawia Pan szanse naszych reprezentantów?

Niestety nie mogę wyjechać w tym terminie. Zawodnicy pojadą pod opieką innej osoby. Co do szans to liczymy na medale. Jeśli nie przydarzą się kontuzje to wystwimy bardzo mocną ekipę.
Już 23 września zaczynają się Mistrzostwa Europy, oprócz grapplingu na tej imprezie pojawią się dwie dodatkowe dyscypliny w postaci Pankrationu i Combat Grapplingu, Jakie są różnice pomiędzy tymi formułami walki? Czy dla tych dyscyplin będzie powołana osobno kadra Polski?

Krótko mówiąc Pankration-w GI bez ciosów na głowę i bez uderzeń e parterze, natomiast Combat Grappling bardzo przypomina MMA walka odbywa się bez GI są ciosy w głowę oraz ciosy w parterze. Staramy się zmontować kadrę i myslę że w tym tygodniu już będziemy mogli podać jej skład.
Jakie są Pana plany startowe jako zawodnika po przerwie wakacyjnej?

Moje wakacje są w tym roku krótkie ponieważ od 6 sierpnia startujemy z obozem Kadry, następnie miałem w planach ok 20 sierpnia wyjazd na Mistrzostwa Świata Veteranów w Grapplingu do Chorwacji gdzie miałem zamiar bronić złotych medali z zeszłego roku z Litwy, później obóz klubowy , początek września to prestiżowy turniej SF ADCC Grappling Arena tam też mam zamiar bronić zeszłorocznego tytułu mistrzowskiego no i następnie Gorlice Mistrzostwa Europy w Grapplingu
Prowadzi Pan także wielu zawodników MMA, którzy przodują w polskich rankingach, wielu z nich walczy z sukcesami za granicą. Jak udało stworzyć się w jednym klubie tak wielkie zaplecze zawodników. Jak są Wasze plany na najbliższe miesiące jeśli chodzi o MMA

Nasz sekret to zaangażowanie w 100%. Jeśli ja angażuje się bardzo mocno tego samego wymagam od moich zawodników. Dobry Team działa jak magnes każdy chce się troszkę „ogrzać w blasku mistrzów”. Ale tak naprawdę to mamy szczęście do ludzi którzy przychodzą trenować to są prawdziwi pasjonaci i chcą ciężko pracować. Jeśli chodzi o MMA to na dniach będzie wiadomo co z Maciejem Jewtuszko „Irokezem” i wtedy oficjalnie będziemy mogli na ten temat rozmawiać , natomiast dwóch innych zawodników Berserkers Team wystąpi 22 lipca w Moskwie w finale M-1 Rafał „Kulturysta” Moks oraz Tomasz „Żyrafa” Narkun i liczę na spory sukces.
Na koniec chciałem życzyć dużo zdrowia, samych sukcesów i oczywiście indywidualnego jak i drużynowego Mistrza Eyropy w grapplingu! Zostawiam miejsce na pozdrowienia;

Dziękuje i Pozdrawiam wszystkich sympatyków Sportów Walki a także chciałem podziękować firmom dzięki który możemy funkcjonować: Pit Bull, Milden, Alseco, Globo, Stoprocent, Manto, Kuś & Kuś, M Studio, Me-Le,

Chciałem także podziękować całemu Zarządowi Polskiego Związku Zapaśniczego wraz z Prezesem Panem Krzystofem Kłoskiem za pomoc w rozwijaniu Polskiego Grapplingu.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także