Poważny rozłam w Gracie Barra – powstał nowy team!

Na początku czerwca, jeden z filarów Gracie Barra, Jose Olimpio, szerzej znany jako Ze Radiola, ogłosił swoje odejście z jednej z największych organizacji BJJ na świecie, czyli Gracie Barra. Zapowiedział równocześnie utworzenie nowej drużyny pod nazwą ZR Team.

Ze Radiola jest w dużej mierze twórcą sukcesów takich zawodników, jak Bracia Estima, Otavio Sousa, Lucas Rocha i wielu innych. Jest jednym z najbardziej szanowanych instruktorów na świecie, prowadził również team Gracie Barra podczas zeszłorocznych Worldsów.

Ze Radiola i Jego podopieczni, którzy zapowiedzieli przejście do nowej drużyny, kontrolują w Brazylii około 120 akademii dotychczas wchodzących w skład Gracie Barra. Dodatkowo szacuje się, że na samym już początku, na rzecz ZR Team, drużyna spod znaku czerwonej tarczy straci około 15 akademii w USA i 56 w Europie. Niewykluczone, że kolejne szkoły będą zmieniały swoje barwy w ciągu najbliższych miesięcy.

Gracie Barra wg oficjalnych danych ze strony internetowej, posiada około 300 akademii na całym świecie. Dane te są zaniżone, ponieważ szacuje się, że GB liczy około 1000 szkół, w tym 500 oficjalnie zrzeszonych.

Na chwilę obecną nie jest jasne, ilu z najbardziej wpływowych wychowanków Ze Radioli zdecyduje się na odejście z Gracie Barra i zasilenie nowo utworzonego teamu. Trzeba jednak zauważyć, że jest On bardzo szanowanym instruktorem w swoim środowisku, a zawodnicy są zazwyczaj w stosunku do Niego bardzo lojalni.

Bracia Estima, którzy kontrolują znaczącą część brytyjskich filii GB, najprawdopodobniej pozostaną w jej szeregach. Otavio Souza jest związany kontraktem z federacją jeszcze przez trzy lata, lecz najprawdopodobniej będzie nosił naszywki ZR Team podczas zawodów.

Czarne pasy stacjonujący we Francji, w osobach Cristiano Rodriguesa i Alessandro Oliveiry wstąpiły już w szeregi nowej organizacji. To samo uczynili Lucas Rocha i Max Carvalho z Węgier, który kontroluje ponad 30 szkół w centralnej Europie, Rosji i Azji.

Aktualnie liczba akademii, które tworzą ZR Team przekracza 190 i wciąż rośnie, a sieć ma wymiar globalny z reprezentantami w Austrii, Australii, Brazylii, Cyprze, Francji, Anglii, Słowacji, Kazachstanie, Portugalii, Rosji, Ukrainie, USA i Rumunii.

Polskim akcentem w kwestii tworzenia ZR Team, jest aktualnie przybranie zielonych barw nowej drużyny przez Norberta Nowaka, który po rozstaniu się ze szkołą Braci Estima, stworzył swoją akademię pod nazwą Pro Jiu Jitsu, mającą swoją siedzibę w Birmingham. Zapowiedział On za pośrednictwem swojego facebooka, że dołączy do nowo powstałego teamu.

 

 } else {

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także