Rodrigo Cavaca dla grapplerINFO !

Przemo i Rodrigo
Przemo i Rodrigo

Wielkie podziękowania dla Przemo Gnata, który zgodził się dla naszej strony porozmawiać z tegorocznym Mistrzem Europy w swojej kategorii wagowej i Vice Mistrzem z absoluto Rodrigo Cavaca !

Czy możesz nam powiedzieć co się stało z Twoją ręką ? W jakim stanie jest teraz ona ? Po Twoim finale z  Guto Campos’em nie wyglądało to zbyt dobrze.

Podczas walki wyskoczył mi łokieć, ale nie była to kontuzja tak zła jak wszyscy myśleli. Nie ma złamanych kości ani zerwanych ścięgien. Zacząłem już normalnie trenować.

Czy jesteś zadowolony ze swojego rezultatu na Mistrzostwach Europy ?

Jestem szczęśliwy, że udało mi się wygrać moją dywizję, szczególnie że zawody stają się z roku na rok coraz cięższe. Jednakże pojechałem tam aby wygrać swoją kategorię wagową i absoluto, tak więc jestem troszkę zawiedziony, że nie udało mi się osiągnąć tego celu. Popełniłem kilka błędów, ale wyciągnąłem już z nich wnioski tak abym następnym razem mógł zabrać do domu dwa złote medale.

Czy możesz nam powiedzieć jak wyglądały Twoje przygotowania do Lizbony ? Z kim trenowałeś do tych zawodów ?

Do zawodów przygotowywałem się tak jak to robię do każdych innych. Na mojej sali razem z moimi uczniami. Z trenerem Marcelo Zanellatoo ułożyliśmy program siłowy i kondycyjny. Trenuję z moimi uczniami którzy bardzo mi pomagają, w szczególności chciałbym tu podziękować mojemu bratu Rafaelowi Cavace, i moim uczniom Thago Baiano, Buchecha, Rodolfinho. Mój nauczyciel, Leo Vieira czuwał nade mną i poprawiał moją technikę. Również Bruno Brito, mój fizykoterapeuta pomógł mi w przygotowaniach.

Co sądzisz o poziomie sportowym na Mistrzostwach Europy ?

Uważam że to świetne zawody, w szczególności jeżeli chodzi o czarne pasy, a ich poziom ciągle rośnie. Wiele czołowych czarnych pasów przyleciało do Lizbony aby zabrać ze sobą do domu tytuł, i jest to moment kiedy te zawody liczbowo i poziomem zbliżają się do Mistrzostw Pan Ameryki. Uważam, że wraz z rozwojem Jiu-Jitsu w Europie zawody będą coraz lepsze.

Którą walkę uważasz za najtrudniejszą w tym turnieju ?

Najtrudniejszy był półfinał z Bernardo Fariasem z Alliance. Jest świetnym sportowcem i zawodnikiem,  pomimo tego, że jest czarnym pasem od niedawna. W ostatnich czasach wygrywał z kilkoma wielkimi nazwiskami, i zdecydowanie zmusił mnie do ciężkiej pracy podczas walki.

Spodziewałeś się, że osiągniesz taki sukces w tym roku w Portugalii ?

Cóż , w zeszłym roku udało mi się dojść do finałów mojej kategorii i absoluto, więc w tym roku miałem w stosunku do siebie dość duże oczekiwania. Oczywiście nigdy nie jadę na zawody z myślą o jakimkolwiek innym medalu niż złoty. Udało mi się zaliczyć dobry występ, i mam nadzieję na jeszcze lepszy w przyszłym roku.

Który zawodnik zrobił na Tobie największe wrażenie ?

Megaton, to jest dopiero wojownik. Ma ponad 40 lat a wciąż startuje i wygrywa z 20 latkami. Jest motywacją dla wszystkich aby ciężko i wytrwale trenować , oraz inspiracją dla zawodników którzy muszą pokonać przeciwności losu.

Kto Twoim zdaniem jest największą niespodzianką tegorocznych Mistrzostw Europy ?

Dla mnie, Ary Farias, który zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii i trzecie w absoluto. Dla wszystkich którzy go znają nie jest to zaskoczenie, ale dla ludzi którzy o nim nie słyszeli jest niesamowity. Rozrywa swoich przeciwników i pokonuje gości znacznie od niego większych i silniejszych.

Jakie są twoje plany startowe na ten sezon ?

Najważniejsze w tym roku dla mnie są Mistrzostwa Pan Ameryki , Mistrzostwa Brazylii , World Pro BJJ i Mistrzostwa Świata. Najbardziej skupiam się na Mistrzostwach Świata, byłem drugi w 2009, i w tym roku mam na oku najwyższy stopień podium.

Przebywasz obecnie na seminarium w Polsce. Co sądzisz o poziomie sportowym polskich zawodników ? Jak Ci się podoba nasz kraj ?

To był mój pierwszy raz w Polsce i zakochałem się w tym kraju, jego kulturze i ludziach. Są takimi ciepłymi i otwartymi osobami. Poziom Jiu-Jitsu naprawdę mi zaimponował, a mówię to ponieważ zjeździłem już prawie cały świat i trenowałem z różnymi ludźmi. Polska jest jednym z tych miejsc gdzie uczniowie wykazują dużą łatwość i zdolność do pojmowania technik które tłumaczę. Jest to dość rzadkie zjawisko, zwłaszcza że wiele z moich technik jest dość zaawansowana.

Dziękuje, że zgodziłeś się udzielenie wywiadu dla naszej strony. Czy chciałbyś coś na końcu powiedzieć ?

Chciałbym podziękować i pogratulować wszystkim z Polski, macie naprawdę świetne Jiu-Jitsu które w stylu bardzo podobne jest do Brazylijskiego. Chciałbym podziękować wszystkim moim uczniom, mojej rodzinie oraz moim sponsorom firmie Koral , GT Nutrition oraz Grani Pedras Marmoraria.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także