Sylwetki: Leo Vieira

Bardzo ciekawy materiał w którym odnajdziecie dużo informacji, faktów z życia Leo „Leozinho” Vieiry także i ciekawostki:  takie jak  kłótnia z Fabio Gurgel’em czy przyczyna  opuszczenia „Brasy”

opracował Amerykanin

Leonardo “Leo” Vieira był jednym z największych nazwisk w BJJ przez ponad dekadę, jest utytułowanym grapplerem, byłym mistrzem świata BJJ oraz 2 krotnym zwycięzcą ADCC. Dzisiaj, pomimo tego że jako zawodnik jest na „pół emeryturze”, ciągle jest uwżany jako jeden z „zawodników wszechczasów” w BJJ.

Nick: „Leozinho” co oznacza małego Leonarda

Ulubiona technika/pozycja: Leo był zawsze znany ze swoich
spektakularnych przejść gardy.

Największe osiągnięcie w BJJ/Grapplingu: 2x Mistrzostwo ADCC (2003,
2005); 3x Mistrzostwo Świata BJJ (1996 – brązowy pas, 1998 czarny pas);
2x Mistrzostwo Pan Ameryki (2002, 2004)

Kategoria wagowa: „Peso Leve” – Lekka ( 76 kg )

Team: Checkmat

Historia:

Leonardo Santos urodził się 23 marca 1976 roku w Rio de Janeiro.

Jest najmłodszym z 3 braci, z których wszyscy mają czarne pasy w BJJ ( Ricardo i Leandro ). Leonardo lub „Leo” jak jest najczęściej nazywany w społeczności Jiu-Jitsu, zaczął treningu w wieku 6 lat w szkole Romero Jacare czyli z legendarnym trenerem Romero Cavalcanti.

W 1993 roku mistrz Cavalcanti połączył team Romero Jacare z grupą swoich byłych uczniów tworząc przy tym „Team Alliance”.

Otrzymał swój czarny pas gdy miał 21 lat, z rąk samego Cavalcanti, stało się to zaraz po tym jak wygrał Mistrzostwo Świata jako brązowy pas ( 1996 ). Walczył wtedy w finale przeciwko Mauricio Mariano z Gracie Barra.

W następnym roku w pierwszych zawodach dla Leo w roli czarnego pasa, wywalczył on sobie drogę do finału przeciwko Marcio Feitosowi w jednym z wielu ich legendarnych starć. Pierwsze starcie zostało wygrane przez zawodnika Gracie Barra , Feitosa , ale w 1998 – kiedy  znów spotkali się w finale – to Leonardo był tym którego ręka była w górze, zwyciężył on w jednej z najtrudniejszych walk na całej imprezie. Rok 1998 był to ostatni raz kiedy Leonardo zdobył Mistrzostwo Świata. W roku 1999 przegrał w finale z Roylerem Gracie, i był trzeci w roku 2000.

Jednak najwyższy punkt w jego karierze nie został jeszcze osiągnięty, nastąpiło to w roku 2003  kiedy to wygrał najbardziej prestiżowy turniej Submission Fighting na świecie czyli finały ADCC ( Abu Dhabi Combat Club ). Udało mu się tego dokonać ponownie w roku 2005.

Leo w białych spodenkach

W międzyczasie Leozinho przeprowadził się do Sao Paulo i trenował pod okiem Fabio Gurgela w siedzibie głównej Team Alliance. W roku 2002 był tam jednak mały bunt przeciwko trenerowi Gurgelowi i Leonardo wraz z większością czarnych pasów opuścił team. Powodem ich kłótni był Mundial ( Mistrzostwa Świata ) który odbywał się tydzień po Copa do Mundo ( Pucharze Świata ). Ponieważ w Copa de Mundo można było wygrać dość wysokie nagrody pieniężne, a na Mundialu nie, Leonardo i jego koledzy z drużyny chcieli poprzeć organizację CBJJE i startować w Copa de Mundo, jednakże Fabio Gurgel miał na ten temat inne zdanie, i uważał że startowanie w Copa do Mundo jest mniej prestiżowe niż startowanie w Mundialu. Zawodnicy pomimo sprzeciwu Gurgela wzieli udział w Pucharze i Gurgel zabronił im wstępu na matę. Leozinho i inni którzy się do niego przyłączyli założyli nowy team o nazwie „Master Team”, i po paru problemach w tej drużynie została uformowana kolejna – „Brasa” ( co w slangu oznacza „Brazylia” lub „Niedopałek” ).

„Team Brasa” istnieje do dziś, jednakże w 2008 Leo i jego bracia założyli nowy team w której mieli więcej autonomii, nazwali go „Checkmat”.

Dzisiaj Leonardo jest jednym z głównych trenerów w akademii Checkmat w Sao Paulo.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także