Sylwetki polskich grapplerów: Radosław Turek

Radosław Turek jest polskim grapplerem i czarnym pasem brazylijskiego jiu jitsu pod wodzą Alexandre Paiva z Alliance oraz głównodowodzącym Berserkers Team w Warszawie. Były weteran ADCC, Turek jest wielokrotnym medalistą zawodów IBJJF i ADCC, wychował też wielu zawodników, którzy do dzisiaj walczą na arenie międzynarodowej.

Radek Turek urodził się 28 kwietnia 1977 w Zambrowie, dorastając zainteresował się sportami zawodowymi lecz został zmuszony do rezygnacji z powodu kontuzji pleców przed ukończeniem liceum. 

Na uniwersytecie Radek zainteresował się boksem i dzięki niemu poznał Sebastiana Słowka, który wprowadził go w grappling. Gdy kontuzje Radka ustąpiły, w wieku 22 lat rozpoczął treningi pod okiem „Seby”. Obaj Panowie regularnie odwiedzali Andreasa Schmidta, niemieckiego zawodnika Luta Livre Esportiva i mieszanych sztuk walki (MMA) z Kolonii, aby poprawić swój program treningowy.

Po dwóch latach treningu Turek zdecydował się brać udział w zawodach i aby wejść na wyższy poziom zdecydował się przenieść na rok do Brazylii ze swoim trenerem/partnerem treningowym Sebastianem Słowkiem. Radek spędził tam 18 miesięcy, trenując codziennie pod okiem Alexandre Paivy (Alliance Leblon) oraz z byłym mistrzem ADCC Absoluto Ricardo Aroną oraz legendą luta livre esportiva (LLE) Alexandre „Pequeno”. 

Po powrocie do Polski w grudniu 2004 r. Radek zamieszkał w Warszawie, gdzie zaczął uczyć grapplingu poza godzinami pracy w małej klasie. Pierwszymi uczniami Radka byli m.in jego brat Maniek i Kamil Umiński. Przez wiele lat Turek koncentrował swoje wysiłki na kategorii No-Gi, obszarze, który najbardziej odpowiadał jego potrzebom i pasował do jego doświadczenia na zawodach. Dopiero w 2010 roku (mniej więcej w tym samym czasie zdobył czarny pas od „Gigi” Paivy) Radek zaczął wprowadzać do swojego programu treningi w kimonach.

Po zbudowaniu jednego z najsilniejszych klubów w Polsce i po wypromowaniu pierwszego czarnego pasa (Kamil Umiński), w 2016 roku Turek połączył siły z Berserkerami Piotra Bagińskiego.

Główne osiągnięcia:

  • 1 miesjce IBJJF European No-Gi Championship (2014)
  • 1 miejsce ADCC European Championship (2009/2007)
  • 1 miejsce UGC Cup 6 (2005)
  • 2 miejsce ADCC European (2011 – zamknięcie kategorii z klubowym kolegą)
  • 2 miejsce Budokan Cup Brazil (2004)

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także