Topowi zawodnicy testują nowe kategorie wagowe na IBJJF Europeans 2023

Dla niektórych będzie to debiut w nowym limicie wagowym, niektórzy zaś powrócą do kategorii, w których niegdyś chętnie gościli.

Już 23 stycznia Paryż powita aż 5000 zawodników z całej Europy i nie tylko. Impreza organizacji IBJJF stanie się prawdopodobnie największą imprezą na starym kontynencie, w tym dopiero rozpoczynającym się roku. Dla niektórych zawodników ze ścisłego Top będzie to możliwość do sprawdzenia się w nowych dywizjach wagowych. Dzięki takiemu obrotowi spraw, doświadczymy zestawień, które do tej pory nie miały racji bytu. 

Kaynan Duarte – Debiut w Super Heavy

W 2022 roku Kaynan zdobył swój drugi tytuł mistrza świata IBJJF w wadze ciężkiej oraz IBJJF Absolute Grand Prix. Mistrzostwa Europy będą jego pierwszym startem w większym turnieju Gi, w wadze superciężkiej, dywizji, w której zmierzy się z nowymi przeciwnikami na wysokim poziomie.

Felipe Andrew – Zejście do kategorii Heavyweight

Rankingowy numer 1 IBJJF powraca do dywizji ciężkiej. Pod koniec roku 2022 zdecydował się na wystartowanie w limicie kategorii ciężkiej na dwóch eventach – Atlanta i Houston Fall Open. Z obu turniejów wrócił do domu ze złotem. Stanowi duże zagrożenia dla takich zawodników jak: Bruno Lima, Gabriel Oliveira, Adam Wardziński, Rider Zuchi i Devhonte Johnson.

Espen Mathiesen – przejście do Middleweight z kategorii Lightweight

Uważany za jednego z najlepszych pod względem gry gardą, Espen wyrusza na podbój nowej kategorii. W roku 2022 udało mu się na tym samym turnieju zająć pierwsze miejsce w kategorii lekkiej. Tym razem postara się stanąć na najwyższym stopniu podium kategorii średniej. W zeszłym roku złoty medal wyrwał Tainan Dalpra i jeśli to właśnie on stanie na drodze Espen’owi, to szykuje się piękne widowisko. Ciekawe zestawienia w kategorii średniej: Tarik Hopstock, Vinicius Martins i Lucas Protasio.

Baby Shark (Diogo Reis) – przejście do kategorii piórkowej

Zeszłoroczny mistrz ADCC jest jednym z objawień roku 2022. Od kiedy jest czarnym pasem startuje w dywizji Light-Feather, w której do tej pory panował Jamil Hill-Taylor. Jamil w 2018 roku zdobył tytuł mistrza Europy i jeśli Baby Shark pojawi się przy jego nazwisku w drabince, to będzie miał ciężką przeprawę aby powtórzyć sukces z przed 5 lat.  

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także