6 aktywności, które pozytywnie wpłyną na Twoje jiu-jitsu

Poniżej artykuł napisany przez naszego kolegę z Bjj Eastern Europe Guilaumme Huniego. Gui wymienia dyscypliny, które często są uprawianie przez grapplerów jako suplement treningu i które mogą pomóc w rozwoju waszej gry. Naszym zdaniem, warto raz na jakiś czas wyrwać się z maty na przykład przy okazji weekendu, nabrać świeżości, spróbować czegoś nowego i wrócić z nowym impulsem.

 

 

Prawdopodobnie słyszeliście powiedzenie: „Jeśli chcesz być lepszy w jiu-jitsu, trenuj jiu-jitsu”. Oczywiście to prawda, nic nie jest w stanie w stu procentach zastąpić treningu jiu-jitsu. To on w największym stopniu kształtuje nasze umiejętności w tej dziedzinie. Dobrze jest jednak poszerzać swój umysł i ciało, korzystając z innych aktywności fizycznych, które w pewien sposób również pozytywnie wpływają na nasze umiejętności w jiu-jitsu. W rozwinięciu artykułu znajdziecie sześć aktywności, które mają bezpośredni wpływ na poziom umiejętności zawodników jiu-jitsu.

 

1. Trening innych sportów walki chwytanych

wrestling
„Zawodnicy BJJ nigdy nie wykorzystają w pełni swojego potencjału, jeśli nie będą trenować innych sztuk grapplingu” – John Danaher
Trenując inne sztuki grapplingu, takie jak: judo, zapasy, sambo, luta livre będziesz mógł bezpośrednio poprawić poziom swojego jiu-jitsu. Niektóre z najbardziej znanych postaci urozmaicają swój trening właśnie o takie sztuki walki. Roger Gracie trenował Judo w mitycznym londyńskim klubie Judo dojo The Budokwai. Ponadto, co tydzień trenuje zapasy. Pewnie niewielu z was wie, że większość zawodników z rodziny Gracie (Rolls, Rickson, Igor, Rolles oraz Gregor) miało w swojej karierze długi romans z olimpijskimi zapasami. Również bracia Ribeiro od dawna trenują z gwiazdą judo Flavio Canto.
Dlaczego warto urozmaicać swój trening o wyżej wymienione sztuki walki? Po pierwsze – każda z nich kładzie nacisk na inne elementy walki, aniżeli BJJ. W BJJ priorytetem jest walka w parterze i na to głównie kładzie się nacisk. Dlatego, niektóre kluby nie kładą dostatecznego nacisku na obalenia i rzuty. Judo oraz zapasy otworzą Ci oczy na inne aspekty grapllingu i nauczą Cię jak kogoś rzucić i natychmiast zastosować dźwignię na ramię lub uzyskać kontrolę boczną. Natomiast sambo doskonale nadaje się do nauki technik kończących na nogi.
Drugim powodem, dla którego warto urozmaicać swój trening o inne sztuki walki jest fakt, iż można nauczyć się nowych technik. Trening w BJJ dąży do tego, aby opanować do perfekcji techniki, które można wykorzystać podczas walki w parterze. Oczywiście, to jest podstawa walki w jiu-jitsu. Nie oznacza to jednak, że inne style grapplingu nie mają nic do zaoferowania. Są pewne szczegóły, które można wyciągnąć z innych sztuk grapplingu. Jak wspomniano, dzięki sambo można nauczyć się wielu technik kończących na nogi. Z kolei wrestling oraz luta livre uczy kopnięć, których nigdy nie nauczysz się podczas treningów BJJ, ponieważ są nielegalne w tej sztuce walki.
2. Gimnastyka naturalna

minotauro
Jeśli trenujesz jiu-jitsu to prawdopodobnie widziałeś kilka filmów swojego ulubionego zawodnika podczas treningu gimnastyki naturalnej. Jak można zdefiniować ten rodzaj aktywności fizycznej? Jest to kompletny trening całego ciała, który wykorzystuje techniki oddychające. Trening ten rozwija takie cechy fizyczne jak: siła, moc, wytrzymałość, mobilność elastyczność oraz równowaga, powodując tym samym napięcie mięśni, spadek wagi oraz równowagę duchową. Gimnastyka naturalna zapewnia zatem progres w sferze mentalnej, jak i również lepszą kontrolę na własnym ciałem.
Omawiany rodzaj aktywności fizycznej został opracowany 25 lat temu w sercu Brazylii. Pomysłodawcą takiej formy treningu był Alvaro Romano, który posiadał czarny pas BJJ. Zaadaptował on dawne, nowoczesne oraz naturalne techniki, wykorzystywane w treningu mentalnym kobiet oraz mężczyzn i w zupełnie niepowtarzalny sposób je połączył. Z treningu stworzonego przez mistrza Romano od lat korzysta rodzina Gracie. Jego techniki szkoleniowe zdobyły powszechne uznanie w społeczności jiu-jitsu. Najbardziej znani zawodnicy wykorzystujący gimnastykę naturalną, to: Rickson Gracie, Saulo i Xande Ribeiro, Vitor Belfort, Georges St-Pierre, Anderson Silva, Minotauro, Roger Gracie i wielu innych.

3. Surfing

surfing
Powszechnie wiadomo, że wielu zawodników BJJ urozmaica swój trening o surfing. Możemy tu przywołać chociażby takie nazwiska jak Rickson Gracie czy Marcus Buchecha. Powodem połączenia tych dwóch dyscyplin nie jest tylko to, że obie w znacznym stopniu rozwinęły się w Rio, ale również fakt, iż surfowanie wymaga wiele od ciała i umysłu. Trzeba posiadać pewne walory fizyczne oraz równowagę, jak i również instynkt, który podpowie, gdzie popłynąć i jak surfować na ogromnej i niebezpiecznej fali. Podobnie jest w jiu-jitsu – bez pewnych walorów fizycznych, równowagi oraz instynktu nie odnajdziesz się podczas trudnej walki.
Surfing i jiu-jitsu mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ obie dyscypliny traktowane są jako styl życia. Wielu surferów trenuje tę sztukę walki. Wśród najbardziej znanych są Joel Tudor (czarny pas w BJJ) oraz Michael Jordan surfingu – Kelly Slater.

4. Joga

rickson333
Joga jest doskonałym uzupełnieniem dla BJJ, ponieważ świetnie rozciąga włókna mięśniowe, co daje większą elastyczność, która automatycznie przełoży się na mniej obrażeń. Korzyści jest tak wiele, że nie ma żadnych wątpliwości, dlaczego wielu najlepszych sportowców decyduje się włączać jogę do swojego treningu. Oprócz zapobiegania urazom, co już jest wielkim plusem, kolejnymi zaletami jogi jest wzmocnienie stawów oraz lepsza koncentracja na oddychaniu. Pozwoli Ci to zachować spokój podczas walki, a także pomoże zbudować lepsze napięcie mięśni, dzięki czemu nie będziesz już tak często przegrywał walki o dogodną pozycję na macie. Dzieje się tak, ponieważ niektóre rodzaje jogi znacząco wzmacniają siłę izometryczną. Po raz kolejny możemy wymienić Ricksona Gracie, jako zawodnika BJJ, który korzysta z różnych aktywności fizycznych. Wykorzystywał on jogę i ćwiczenie oddechowe, aby uzupełnić swoją rutynę treningową.
Dlaczego grapplerzy powinni włączyć jogę do swojego planu treningowego i jakie są największe korzyści jogi? Według Sebastiana Brosche joga niesie za sobą wiele korzyści, do których zaliczyć należy: mniej urazów, lepsze oddychanie, lepsze wykorzystanie energii, dzięki czemu można więcej sparować, zwiększyć elastyczność, większą wytrzymałość technik kończących. Za jogą przemawia także lepsza równowaga oraz kontrola z góry. Ponadto dzięki jodze będziesz silniejszy mentalnie, co pomoże we wszystkich aspektach Twojej walki. Numerem jeden dla Sebastiana Brosche jest jednak spokój psychiczny (chłodna głowa), który jest najważniejszy i kluczowy podczas walk w wielkich turniejach.

5. Trening siłowy i kondycyjny

daniel-cormier
Pewnym jest, że większość z nas ma już za sobą prawdopodobnie jakieś treningi siłowe i kondycyjne. Należy wiedzieć jednak, że trening siłowo – kondycyjny, to bardzo ogólny termin, ponieważ wszystkie formy takiego treningu mogą się od siebie znacząco różnić. Niektórzy mogą trenować trójbój siłowy, koncentrując się na czystej sile, podczas gdy inni wybiorą podejście związane bardziej z kondycją i siłą eksplozywną. Pamiętaj, dzięki kondycji i sile eksplozywnej masz o wiele większe możliwości. Ponadto siła eksplozywna może pomóc w rehabilitacji przed lub podczas powracania do treningów po kontuzji.

6. Pływanie

cyborg
Jest to również niesamowity sport jeśli chodzi o trenowanie wytrzymałości oraz nabycie umiejętności prawidłowego oddychania. Wymieniając korzystne następstwa pływania należy także wspomnieć o tym, że aktywność ta nie obciąża stawów i można ją wykorzystać jako jeden ze sposobów na odstresowanie się.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także