Komisja Sportowa Stanu Kalifornia wprowadza zaostrzone zasady dla ścinających wagę. Zawodnicy na UFC 214 nie będą mieć lekko!

Komisja Sportowa Stanu Kalifornia wprowadza zaostrzone zasady dla ścinających wagę. Zawodnicy na UFC 214 nie będą mieć lekko!

Komisja Sportowa Stanu Kalifornia podejmuje bardziej agresywne środki przeciw ekstremalnemu ścinaniu wagi, stworzyła 10 punktowy plan do wdrożenia żeby chronić zawodników.

Główne założenia to kara finansowa za niezrobienie wagi, między 1, a 2 ważeniem można przybrać 10% masy ciała dla zawodnika, który nie zrobił wagi więcej niż 1 raz. Komisja rozpoznaje też 4 nowe klasy wagowe- 165Ibs, 175Ibs, 195Ibs oraz 205 Ibs, które dyrektor zarządzający CSAC Andy Foster planuje zaproponować na dorocznym zjeździe związku bokserskiego.

10-punktowy plan był zaprezentowany w marcu tego roku i zagłosowano na niego stosunkiem głosów 6 do 0 podczas spotkania w Los Angeles. Foster, jako autor programu będzie wprowadzał zmiany od 15 czerwca tego roku przed UFC 214, które odbędzie się 29 lipca w Anaheim.

Jeszcze w marcu tego roku 20% wypłaty za niezrobienie wagi szło tylko do przeciwnika. Wcześniej w roku 2016 komisja zakazała nawadniania organizmu przez podanie kroplówek.

Przed spotkaniem organizacje UFC, Bellator oraz InvictaFc zatwierdziły plan zmian.

Oto 10-punktowy plan :

  1. Odnośnie zawodników MMA: muszą wybierać klasy wagowe, do których ścinają jak najmniej wagi. Lista klas wagowych, w których mogą bezpiecznie walczyć powinna być stworzona i zatwierdzona przez lekarza.
  2. Zawodnik, który nie zrobi wagi musi oddać 20% z swojej podstawowej wypłaty, w tym 10% dla komisji i 10 % dla przeciwnika. Dodatkowo jeśli wygra, oddaje 20% z bonusu swojemu przeciwnikowi.
  3. 4 nowe dywizje wagowe by dać zawodnikom większy wybór: 165Ibs, 175Ibs, 195Ibs oraz 205Ibs
  4. Polityka zmieni się co do zestawień, zwracając uwagę w jakich wagach będą pojedynki.
  5. Restrykcje dla zawodników, którzy nie zrobią wagi więcej niż 1 raz. Będą musieli walczyć w wyższej kategorii, dopóki lekarz i komisja nie pozwolą na powrót.
  6.  Kontynuacja wczesnych ważeń, żeby zawodnik miał jak najwięcej czasu na odpowiednie nawodnienie.
  7. Drugie ważenie tego samego dnia żeby sprawdzić, czy zawodnik nie przybrał więcej niż 10% masy ciała. Zawodnicy, którzy przybiorą więcej mogą zostać przeniesieni kategorię wyżej.
  8. Sprawdzanie sposobu nawadniania przez badanie ciężaru moczu.
  9. Sprawdzanie wagi na 30 dni i 10 dni przed ważnymi walkami np. o tytuł na wzór działań w organizacjo bokserskiej WBC.
  10. Egzaminy oraz szkolenia dla matchmakerów, promotorów, trenerów i zawodników na temat składania ofert, akceptowania i kontraktowania walk.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także