Od lat na międzynarodowej scenie judo dominują Japończycy. Wszystkie narody próbują doścignąć kraj kwitnącej wiśni między innymi przez obniżenie wieku trenujących dzieci. Według lekarza juniorskiej reprezentacji Radosława Górskiego 6 lat u dziecka to najlepszy moment na rozpoczęcie treningów w formie gier i zabaw. Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej (PTMS) zaleca już wiek powyżej 10 roku życia u dziecka jako czas odpowiedni na rozpoczęcie przygody z judo. Jak to wygląda w praktyce w innych krajach? We Francji dzieci rozpoczynają treningi mając 4-5 lat, a w Japonii 5-6 lat.
Andrzej Sądej (60 lat) jest dyrektorem sportowym kanadyjskiej federacji judo, w karierze sportowej zdobył 4 razy brązowy medal ME (81′,82′,83′,87′), 6 razy był indywidualnym mistrzem Polski. Andrzej Sądej również jest zdania, że dzieci powinny zacząć szybciej aktywność z judo, w Kanadzie zaczynają trenować w wieku 4-5 lat.
Poniżej fragmenty wywiadu dla Polsat Sport:
„Kanadyjskie dzieci zaczynają trenować judo w wieku czterech-pięciu lat. Do ósmego roku życia promowana forma zajęć to głównie zabawa, często również z udziałem rodziców. Trening skupia się na rozwoju podstawowych zdolności ruchowych z kilkoma elementami judo, jak upadki, przewroty, elementy poruszanie się na macie z partnerem na stojąco. A jeśli nawet nie judo, to należy ćwiczyć jakiś inny sport, a potem można przejść do naszej dyscypliny. Bez właściwego rozwoju motorycznego w bardzo młodym wieku, wielu braków w tym aspekcie w późniejszym wieku nie da się już nadrobić” – uważa dyrektor sportowy kanadyjskiej federacji
„Wiek rozpoczęcia treningów judo jest bardzo kontrowersyjnym tematem głównie dlatego, iż wielu szkoleniowców traktuje te najmłodsze dzieci jak dorosłych. Ale należy powiedzieć, że wszyscy utytułowani kanadyjscy judocy, np. medaliści mistrzostw świata, zaczynali bardzo wcześnie, około piątego roku życia” – dodał pracujący w Montrealu Sądej.
Pan Andrzej zauważa też, że wielu zawodników judo w Kanadzie przestaje trenować w wieku późnego dojrzewania:
„Wszyscy ci, którzy odnosili istotne sukcesy, pochodzą z wielopokoleniowych rodów judoków. W związku z tym przetrwali krytyczny okres późnego dojrzewania. Właśnie w tym czasie tracimy dużą liczbę utalentowanej młodzieży. Muszą oni wybrać, albo szkoła, albo… bycie biednym judoką. W Kanadzie judo jest mało znanym sportem, z którego nie ma ani sławy, ani pieniędzy. Ci, którzy przetrwali, zrobili to za sprawą nacisków i pomocy rodziny. Zresztą podobnie jest w USA”
źródło: http://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2018-12-25/sadej-w-kanadzie-dzieci-zaczynaja-trenowac-judo-majac-4-5-lat/