Zofia Szawernowska o roli Psychologii Sportu w procesie treningowym i rywalizacji

Wczoraj na jednym z popularniejszych i poważanych branżowych portali BJJ Heroes pojawił się artykuł autorstwa dobrze znanej na naszym podwórku Zofii Szawernowskiej. Osiągnięć sportowych Zosi nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, a obrotność i determinacja wznosi ją także na wysokie szczeble w innych obszarach, którymi się zajmuje.

Zofia Szawernowska od kilku lat zgłębia wiedzę i praktykę w dziedzinie Psychologii Sportu. Nie ma chyba lepszej rekomendacji niż tytuły, które udaje się jej zdobywać na zawodach rangi mistrzowskiej zarówno w BJJ jak i w Grapplingu. Zosia wróciła do rywalizacji sportowej stosunkowo szybko po urodzeniu dziecka i jak sama przyznaje to właśnie narzędzia, których użyła dzięki swojej wiedzy z dziedziny Psychologii Sportu pomogły jej wrócić na odpowiednie tory. 

Bardzo często aspekt wspomnianej Psychologii Sportu błędnie kojarzony jest z „motywacyjnym gadaniem” przez co odpycha wielu trenujących, bagatelizując te niezwykle ważne narzędzie. Prawda jest taka, że jest to zestaw prostych narzędzi, które pomogą nam się skupić, lepiej radzić sobie ze stresem i poświęcić uwagę na to co istotne. 

Te wszystkie narzędzie niewiele różnią się tak naprawdę od techniki w Jiu-Jitsu. Każdy powinien je zgłębiać i praktykować, aby minimalizować stres podczas zawodów, czuć się lepiej i realizować w pełni swoje możliwości.

Według Zofii najlepszym przykładem skuteczności tych narzędzi są działania dzięki którym możemy wzmocnić pewność siebie rywalizując na zawodach. Możecie być pewni, że są one dalekie od popularnego „jesteś zwycięzcą” czy „wyjdź ze swojej strefy komfortu”

  • Po pierwsze poznaj zasady formuły w której rywalizujesz ! Musisz wiedzieć co będzie się działo na macie, za co są kary, punkty, faule itp Twoje sparingi w trakcie przygotowania do zawodów muszą być odwzorowaniem tego zestawu zasad.
  • Zidentyfikuj swoje mocne strony w Jiu Jitsu, pracuj nad nimi i staraj się działać swoje na zawodach, trzymaj się planu !
  • Nie bój się przegranej ! Im szybciej zrozumiesz, że taki scenariusz będzie tylko punktem odniesienia do dalszej pracy tym lepiej. Przegrana powinna być motywacją, a zawody zawsze wyciągną na wierzch nasze niedoskonałości. Przez chwilę będziesz wkurzony, to normalnie, ale wszystko mija i przychodzi czas na analizę.  

To tylko namiastka tego co możemy otrzymać dzięki sięganiu po pomoc z zakresu Psychologii Sportu. Szereg narzędzi praktycznych typu wizualizacje, medytacja czy praca z oddechem to tylko kilka patentów, aby wzmocnić swój mental game. 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także