Babskim Okiem: przegląd kategorii kobiet na Mistrzostwach Świata ADCC 2022

fot. https://www.instagram.com/adcc_official/

Mistrzostwa Świata ADCC rozpoczynają się już za parę dni. W ten weekend będziemy świadkami jednego z najbardziej prestiżowych i największych turniejów grapplingowych na świecie, w którym weźmie udział absolutny top zawodniczy poszczególnych kategorii. Przez minione tygodnie na pewno przeczytaliście dziesiątki analiz wszystkich kategorii wagowych mężczyzn, natomiast tak naprawdę niewiele znajdziemy na temat kategorii kobiet – zwłaszcza jeżeli mówimy o artykułach w języku polskim. Dlatego postanowiłyśmy wyjść naprzeciw zgłaszanym nam potrzebom kobiecej części tego sportu i dlatego jak przystało na Babskie Jiu Jitsu mamy dla was zestawienie kobiecych kategorii na nadchodzących Mistrzostwach Świata ADCC. 

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego opisu kategorii kobiecych, pragniemy przedstawić kilka faktów na temat turnieju ADCC, co może pozwolić osobom początkującym w tym sporcie lepiej zrozumieć to, dlaczego te zawody są tak bardzo prestiżowe i inne od wszystkich innych, z którymi mogli się spotkać do tej pory. 

Przede wszystkim, na Mistrzostwa Świata ADCC nie można się tak po prostu zapisać, jak na przykład na Mistrzostwa Świata IBJJF. Na ten turniej trzeba się zakwalifikować, bądź zostać zaproszonym przez samą organizację. Mistrzostwa Świata ADCC odbywają się co 2 lata. W przerwie pomiędzy turniejami mistrzowskimi, odbywają się eliminacje na różnych kontynentach świata. Mężczyźni mają dwie szanse, aby wygrać turniej eliminacyjny. Natomiast kobiety mają taką szansę tylko jeden raz w ciągu dwóch lat.

Należy dodać, że nie można wziąć udziału w eliminacjach na dowolnym kontynencie, lecz należy mieć paszport czyli obywatelstwo kraju, który leży w danym regionie, gdzie te eliminacje się odbywają. Jeżeli ktoś posiada podwójne obywatelstwo, może wystartować w dwóch turniejach eliminacyjnych w ciągu jednego roku. 

Kwalifikacje do Mistrzostw Świata ADCC są bardzo trudnym turniejem eliminacyjnym, ze względu na dużą ilość zawodników w każdej z kategorii. W jednej kategorii wagowej może znajdować się nawet kilkudziesięciu zawodników, którzy mają ten sam jeden cel – chcą zwyciężyć turniej kwalifikaycjny, co pozwoli im wejść do turnieju mistrzowskiego. Sam proces eliminacyjny pokazuje, że organizacja ADCC stara się wyłonić najlepszych spośród najlepszych.

Jeśli chodzi o kategorie, w których rozgrywane są Mistrzostwa Świata wśród kategorii mężczyzn to są to kategorie: -66 kg, -77kg, -88kg, -99kg i +99kg, natomiast wśród kobiet są to tylko dwie kategorie wagowe: -60kg oraz +60kg.

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu kategorii kobiecych, dodam tylko jeszcze jedną różnicę pomiędzy kategoriami mężczyzn oraz kobiet – jest to ilość uczestników turnieju mistrzowskim. W kategoriach mężczyzn, w każdej kategorii wagowej mamy 16 zawodników walczących o Mistrzostwo Świata ADCC, natomiast w kategoriach kobiecych powalczy 8 zawodniczek w każdej kategorii wagowej. 

Zacznijmy od kobiecej kategorii lekkiej czyli kategorii -60 kg.

Zawodniczki:

  • Bianca Basilio – powracająca Mistrzyni z 2019 roku
  • Beatriz Mesquita  zaproszona – 4. Miejsce na MŚ ADCC 2019
  • Ffion Davis – zaproszona – srebrna medalistka na MŚ ADCC 2019
  • Elvira Kappinen – zaproszona – brązowa medalistka na MŚ ADCC 2019
  • Brianna Ste-Marie – zwyciężczyni Trialsów North America
  • Mayssa Bastos – zwyciężczyni Trialsów South America
  • Julia Maele – zwyciężczyni Trialsów Europe
  • Adele Fornarino – zwyciężczyni Trialsów Asia & Oceania

Nawet jeżeli jesteście początkującymi zawodniczkami, na pewno obiły Wam się o uszy imię i nazwisko Ffion Davies. Ffion jest zawodniczką pochodzącą ze Szkocji, która rozpoczynała przygodę ze sportami walki od judo. Jest to obecnie jedną z najpopularniejszych zawodniczek w Europie, która sięgnęła już po największe trofea organizacji IBJJF. W organizacji ADCC, do tej pory, zdobywała srebro na Mistrzostwach Świata 2019, szokując cały świat poddając balachą Beatriz Mesquitę w półfinale. Według statystyk, to właśnie balacha jest poddaniem, którym Ffion najczęściej kończy swoje pojedynki. Ffion charakteryzuje się mocną grą z góry, lubi przejścia na blisko z presją i posiada bardzo dobry balans na nogach. Pomiędzy 2019 rokiem a 2022bardzo dużo wydarzyło się w karierze tej zawodniczki (dwa złote medale na MŚ NO GI & GI) i niewątpliwie ciągle rozwija się w swojej grze, natomiast czy to wystarczy na Biancę Basilio i Beatriz Mesquitę?

Beatriz Mesquita jest jedną z najbardziej dominujących zawodniczek w BJJ, która zdobywała już wielokrotnie medale Mistrzostw Świata zarówno w formule GI, jak i NO GI. Beatriz jest złotą medalistką Mistrzostw Świata ADCC z 2017. Z pewnością wyciągnęła wnioski z przegranego półfinału w 2019, okupionego kontuzją ręki, i jest gotowa powalczyć jeszcze raz o najwyższe trofeum. Ciekawostką jest, że według zebranych statystyk, również dla Beatriz, balacha jest najczęściej kończącym poddaniem. Natomiast jedyna przegrana jaką Bea odniosła poprzez armbar, wydarzyła się właśnie w pojedynku z Ffion. Liczymy na rewanż tych zawodniczek podczas tegorocznych MŚ, by zobaczyć czym Ffion może jeszcze zaskoczyć oraz jak dobrze Bea odrobiła lekcję po ostatniej porażce. 

Jeśli przeanalizować grę Bianci Basilio, jest to prawdopodobnie zawodniczka numer 1. na liście wszystkich zawodniczek, jeśli chodzi o grę leg lockami. Jednym z ulubionym poddań Bianci jest klucz na stopę (pamiętny klucz w finale MŚ ADCC 2019 przeciw Fffion Davies), ale bardzo dobrze też pracuje zwykłymi ankle lockami. Dodatkowo, Bianca jest jedną z najbardziej dynamicznych zawodniczek w koszyku kategorii -60kg. Czy właśnie leg log game plus szybkość będą decydentami o zwycięstwe Mistrzostwa Świata ADCC? 

Wszystko zależy od układu drabinek, (których jeszcze nie opublikowano), ale te trzy wyżej opisane zawodniczki są absolutnymi faworytkami kategorii -60kg. Nie jesteśmy w stanie wybrać zdecydowanej przodowniczki. Każda z nich ma równe szanse i mocne argumenty, by zwyciężyć. 

Patrzymy dalej na listę zawodniczek, ponieważ nie wolno ignorować żadnej z pań w turnieju mistrzowskim. Na liście wyróżnia się Maysa Bastoss, która, podobnie jak panie opisane powyżej, jest jedną z najbardziej „udekorowanych” zawodniczek w tym sporcie – tyle, że w niskiej kategorii wagowej. Mimo, że jest bardzo elastyczna, bardzo ciężko przejść jej gardę, świetnie zachodzi za plecy, mamy wrażenie, że warunki fizyczne zadecydują tutaj o wyniku starcia z jedną z babek z top 3. 

Dalej mamy Elvirę Karpinnen, która specjalizuje się w formule NO GI i można powiedzieć, która jest weteranką formuły ADCC. Podczas MŚ ADCC 2017 zapadła kibicom w pamięci pokonując Mackenzie Dern. Jednak nie zdołała uplasować się wtedy na pozycji medalowej. Zmieniło się to w 2019 roku, gdzie sięgnęła po brąz – ale bez pojedynku o ten medal. Pojedynek został odwołany przez kontuzję Bei i tym samym Karpinen została brązową medalistką. Karpinnen chyba jako jedyna z tego turnieju ma rozwiniętą grę leg lockerską pod kątem skrętówek, co będzie – zaraz obok doświadczenia – jej największym atutem w drodze po medal. 

Kolejna zawodniczka na listach to Brianna Ste-Marie, kanadyjska zawodniczka, która dość niedawno stała się posiadaczką czarnego pasa. Natomiast jako brązowy pas sięgała po najwyższe trofea (w tym MŚ NO GI IBJJF w 2021 roku). Co ciekawe, od 2020 nie ma na swoim koncie żadnej porażki, a po drodze do zwycięstwa w Trialsach ADCC, musiała pokonać takie utytułowane zawodniczki jak Raquel Canuto czy Nathalie Ribeiro. Myślę, że jeżeli miałabyśmy szukać czarnego konia w drabinkach, byłaby to właśnie Brianna. Będzie to jej pierwszy ogromny sprawdzian w dywizji najlepszych zawodniczek no gi na świecie.

W kategorii -60kg będziemy miały jeszcze zwyciężczynie trialsów Europe oraz trialsów Asia & Oceania. Zwyciężczyni z Europy, Norweżka Julia Maele, to czarny pas BJJ. Julia osiągała już sukcesy w formule NO GI zdobywając między innymi Mistrzostwo Europy IBJJF w tej formule. Natomiast zwyciężczyni trialsów Asia & Oceania to posiadaczka brązowego pasa BJJ, Adele Fornarino, która pochodzi z Australii. Adele zdobywała już medale na kolorowych pasach na imprezach mistrzostwich, ale dla niej, tak jak i dla Julii, kwalifikacja na turniej ADCC to życiowy sukces i oraz okazja, by wejść do topu świata grapplingu. 

Druga z kategorii kobiecych jest kategorią +60 kg. 

Oczywiście, na pierwszy plan wysuwa się czterokrotna mistrzynia świata ADCC, Gabi Garcia. Po pierwsze, będzie najbardziej doświadczoną zawodniczką w całym turnieju +60kg, najbardziej utytułowaną zawodniczką ze wszystkich pozostałych, a co najważniejsze, warunki fizyczne będą przemawiały na jej korzyść. Rekord Gabi jest imponujący, dlatego że znajduje się w nim jedynie 7 porażek w stosunku do 76 walk zarejestrowanych. Warto jednak podkreślić, że 4 z tych 7 porażek wydarzyły się w zeszłym roku. Z 5 ostatnich walk stoczonych 2021 roku, Gabi przegrała 4. Jednakże, żadna z tych zawodniczek, z którymi gabi Garcia przegrała swoje walki nie wystąpi na Mistrzostwach Świata ADCC. 

Gabi Gracia  powracająca Mistrzyni z 2019 roku 

Rafaela Guedes – zaproszona

Kendall Reusing – zaproszona

Elisabeth Clay – zaproszona, na zastępstwo za Carinę Santi

Eleftheria Christodoulou – zwyciężczyni Trialsów Europe

Giovanna Jara zwyciężczyni Trialsów South America 

Amy Campo – zwyciężczyni Trialsów North America

Nikki Lloyd-Griffiths – zwyciężczyni Trialsów Oceania & Asian

Wracając do Gabi, jest to zawodniczka, która świetnie korzysta ze swojej przewagi warunków fizycznych, preferując grę z góry. Gabi wywiera dużą presję przechodząc gardę, wypracowuje spokojnie pozycje dominujące, dążąc do poddania. Większość zawodniczek, z którymi Gabi się mierzy, nie jest w stanie wejść w walkę zapaśniczą i doprowadzić do obalenia, a będąc z dołu są wystawione na ogromną presję, której nie mogą się przeciwstawić. Natomiast, ostatnie kilka walk pokazuje, że jeśli tylko przeciwniczka Gabi jest w stanie rywalizować w płaszczyźnie stójkowej, ma szansę na pozytywny wynik walki. 

Myślę, że jedną osobą z powyższej listy, która mogłaby się przeciwstawić w walce będąc z dołu, jest Elisabeth Clay. Elisabeth charakteryzuje się gumową gardą, bardzo trudną do przejścia. Obie panie już miały szansę walczyć na gali Who’s Number One, gdzie Gabi zwyciężyła poprzez decyzję sędziowską To właśnie był pojedynek, gdzie Gabi nie miała sposobu na pozbycie się gardy Elisabeth, a ta z kolei nie pozostawała bierna i probówała różnych wariantów by zaatakować z dołu. 

Oprócz Elisabeth Clay, ADCC zaprosiło do turnieju również Rafaelę Guedes oraz Kendall Reusing. 

Rafaela jest Mistrzynią Świata NO GI 2021 oraz Wicemistrzynią Świata GI 2022. Właśnie na MŚ NO GI w finale spotkała się z Elisabeth Clay i pokazała nieustępliwą grę z góry pełną prób przejścia gardy na ciasno z presją. W pojedynkach na wcześniejszym etapie tych mistrzostw, nie uciekała od gry w stójce, skutecznie obalając swoje przeciwniczki. Rafaela ma bardzo fizyczny styl, które może nie do końca nie sprawdzić się przy zawodniczkach cięższych i silniejszych, którym będzie musiała stawić czoło w tym turnieju. Nie ulega jednak wątpliwości, że jej instykt do poszukiwania kończeń i dynamika, są ogromnymi atutami w walce o złoto. 

Kendall Reausing jest posiadaczką czarnego pasa BJJ z backgroundem judo oraz zapasów. W ostatnim czasie zaliczyła kilka znakomitych występów przeciwko bardzo dobrym zawodniczkom, takim jak Ffion Davis na Grapple Fest, Amy Campo w finale trialsów ADCC 2021 czy Aną Vieira na WNO. Kendall jest młodą zawodniczką z ogromnym potencjałem, która z wykorzystaniem swoich umiejetności stójkowych, może być poważnym zagrożeniem dla innych przeciwniczek. 

W walce o medal na pewno liczy się też Amy Campo, która zwyciężyła trialsy w USA, pokonując po drodze takie zawodniczki jak Elisabeth Clay czy Maggie Grindatti. Dodatkowo, na nie jednym już turnieju mistrzowskim pokazała, że świetnie czuje się w kategoriach Absoluto. Amy to zawodniczka bardzo dynamiczna, z dobrymi zapasami i grą z góry, która przez swój naturalny instykt szukania poddań, może zaskoczyć nie jedną przeciwniczkę. 

Oprócz wyżej wymienionych zawodniczek, na listach znajdują się zwyciężczynie trialsów South America, Europe i Asia & Oceania. Każda z nich wykazała się dominacją w swoich kategoriach, poddając przewiczki w drodzę po złote medale turniejów kwalifikacyjnych. Mimo zdobyczy medalowych na największych turniejach światowego BJJ na kolorowych pasach, awans do Mistrzostw Świata ADCC to prawdopodobnie ich największy sukces i będą mocno zdeterminowane, by wypaść jak najlepiej.

Podsumowując kategorię +60kg może się wydawać, że bohaterka jest tylko jedna – Gabi Garcia, a reszta pań tworzy tło do tej rywalizacji. Jednakże, ostatni rok pokazał, że są sposoby, by przeciwstawić się i zwyciężyć z tą zawodniczką. Tym samym ta kategoria robi się równie ciekawa, co -60kg i już nie możemy doczekać się oglądania walk! 

Walki będzie można oglądać za pośrednictwem FloGrappling. 

autor: Mariola Marczewska, Babskie Jiu Jitsu

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także