Dlaczego Jon Jones jest tylko purpurowym pasem BJJ?

Foto: https://www.flograppling.com/articles/6611173-jon-joness-jiu-jitsu-coach-responds-to-criticism

Jon Jones powrócił do UFC i to w jakim stylu. Na UFC 285, już w pierwszej rundzie poddał Ciryla Gane. „Bones” został mistrzem kategorii ciężkiej i powrócił na pierwszej miejsce w rankingu UFC P4P. Niewielu wie, ale Amerykanin ma zaledwie purpurowy pas BJJ. Sytuację wyjaśnia jego trener Roberto „Tussa” Alencar z Gracie Barra, który jest 4-krotnym mistrzem świata No-Gi.

Jon Jones to jeden z najlepszych zawodników MMA naszych czasów. Jego aktualny rekord to 27-1-1. Jego jedyna porażka na zawodowych ringach, to dyskwalifikacja po nielegalnych łokciach w pojedynku z Mattem Hamillem. Druga walka z Danielem Cormierem zakończyła się wynikiem No Conntest. „Bones” poddawał rywali 7 razy, co daje mu 26% współczynnik kończenia walk przez poddanie.

Co ciekawe, aktualny mistrz UFC ma tylko purpurowy pas w BJJ. Jones był promowany na purpurowy pas BJJ w 2019 roku, lecz od tego czasu Alencar nie postanowił go promować na brązowy lub czarny pas BJJ. Dlaczego? 

W ostatnim wywiadzie, Roberto Alencar tłumaczy swoje podejście do nadawania stopni: „Wierzę, że nasz sposób promowania naszych studentów (tutaj) w Gracie Barra opiera się na federacji, na CBJJ”.

„Zostałem na tym wychowany, moje jiu-jitsu zostało stworzone przez Gracie Barra, więc zawsze podążaliśmy za zasadami federacji. Federacja zaleca, abyś trenował przynajmniej dwa razy w tygodniu w kimonach, abyś mógł zaliczyć progres w kimonach. Coś, czego zawodowcy MMA nie robią, nie mają na to czasu”.

W innym wywiadzie z 2019 roku, Roberto Alencar wspomina, dlaczego Jones został promowany na purpurowy pas: „Jeszcze w lipcu 2017 roku zaczął spędzać więcej czasu na pracy w Gi, dlatego przyznaliśmy mu purpurowy pas właśnie teraz (2019 rok). Wedle zasad, profesjonalny zawodnik MMA nie może być białym pasem BJJ. Z tego co wiem, zawodnik MMA PRO nie może startować, jako biały pas. Więc za każdym razem, gdy umieszczałem zdjęcie z Jonem, jako niebieskim pasem, byliśmy faktycznie krytykowani, ponieważ ludzie zgłaszali, że skoro Jon poddał kilka czarnych pasów w klatce, to powinien otrzymać czarny pas. Gracie Barra nie działa w ten sposób.”

Zapowiada się, że na promocję Jonesa na brązowy lub czarny mistrzowski pas będziemy musieli jeszcze poczekać. Jon Jones na celowniku ma już kolejnego zawodnika kategorii ciężkiej UFC – Stipe Miocica, który był mistrzem w wadze ciężkiej w latach 2016–2018 i 2019-2021. Nie zapowiada się, że w najbliższej przyszłości poświęci on więcej czasu na treningi w kimonach.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także