Dziś obchodziłby 110 urodziny. Kim był jeden z założycieli Brazylijskiego Jiu-Jitsu

Helio Gracie, bo o nim mowa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci, w świecie sportów walki. Nie tylko przedstawił BJJ całemu światu, ale i miał wielki wpływ na wczesne MMA. 

Urodzony 1 października 1913 roku Helio był najmłodszym synem Gastao Gracie, Szkota w trzecim pokoleniu. Miał 9 braci i sióstr, a Helio od samego początku wyróżniał się typem ciała; wysoki i chudy był całkowitym przeciwieństwem swoich braci, którzy byli niżsi i bardziej krępi.

Dzieciństwo Helio było niespokojne, jego rodzina zbankrutowała, gdy był młody, a w 1921 roku musieli przeprowadzić się z Belem do Para (jego rodzinnego miasta), Rio de Janeiro. Wszystkie te zmiany w jego wczesnym życiu nie pozostały bez wpływu i zaczął cierpieć na chroniczne zawroty głowy, a jego zdrowie było niepewne, głównie z powodu jego niestabilności psychicznej.

W ostatnich latach pobytu, jego starszy brat Carlos poznał Mitsuyo Esai Maeda (znanego również jako „Count Coma”), Maeda był ekspertem Kodokan Jiu Jitsu/Judo, który przybył do Brazylii z zamiarem rozpowszechnienia japońskiej sztuki walki. Jego brat zaczął regularnie trenować z Maedą i szybko stał się jednym z jego najlepszych uczniów. Wszystko, czego Carlos nauczył się na zajęciach Jiu Jitsu, starał się następnie przekazać swoim braciom. Sparingi odbywały się regularnie, jednak Helio nie mógł brać udziału w prawdziwej walce, ponieważ był zbyt delikatny, zamiast tego stał z boku i próbował zrozumieć mechanikę Jiu Jitsu.

Kilka lat po tym, jak Gracie przeprowadzili się do Rio de Janeiro, w 1925 roku, Carlos Gracie – najstarszy z nich, zdołał spełnić swoje marzenie o stworzeniu pierwszej Akademii Jiu Jitsu w Rio. Aby pomóc mu w tym nowym wyzwaniu, zaprosił swoich braci Oswaldo, Gastao, Helio i George’a, aby do niego dołączyli. W biografii Carlosa autorstwa Reili Gracie napisano, że sprowadził swoich braci, ponieważ potrzebował pomocy w akademii i chciał wyrwać brata z uścisku ich znęcającego się ojca.

Helio rozpoczął sparingi ze swoimi braćmi Oswaldo, Gastao i George’em, ukrywając ten fakt przed Carlosem, który był nadopiekuńczy wobec swojego młodszego brata i obawiał się o jego zdrowie. Kiedy dowiedział się, że Helio jest już zaawansowany w swoich technikach i jest dobrym sparingpartnerem dla swoich braci, Carlos pozwolił mu kontynuować trening i przyjął go na normalne zajęcia.

George Gracie był doskonałym wojownikiem, ale prowadził dziki tryb życia, a Helio wkrótce stał się gwiazdą Carlosa do tego stopnia, że otrzymał szansę weryfikacji umiejętności. Helio miał 18 lat. Walczył z bokserem o imieniu Antonio Portugal, walka trwała mniej niż minutę, gdy Helio udusił swojego przeciwnika.

Helio walczył kilka razy w ciągu następnych 6 lat, próbując promować akademię Gracie wraz ze swoimi braćmi. W pewnym momencie George zerwał z akademią, według wspomnianej książki Reili Gracie, powodem odejścia George’a było to, że chciał walczyć z Helio, aby udowodnić, kto jest najlepszym zawodnikiem w Rio de Janeiro, a Carlos był temu przeciwny.

W 1938 roku kariera Helio zatrzymała się, gdy opuścił maty, aby przenieść się do innego miasta z powodów osobistych. Powrócił 12 lat później, w wieku 38 lat, przez wyzwanie. Jego przeciwnikiem był Landufo Caribé, mistrz Bahia Jiu Jitsu, który miał inny rodowód niż Gracie. Helio szybko skończył Caribé.

Rok 1950 był również rokiem, w którym Helio zorganizował (z pomocą Carlosa) pierwsze mistrzostwa stanu Rio de Janeiro w Jiu Jitsu (Campeonato Carioca). Zawody miały udowodnić, która akademia jest najlepsza w Rio. Turniej został zlekceważony przez kilka akademii, ale mimo to pojawiło się na nim kilka ważnych nazwisk tamtych czasów. Zawodnicy tacy jak Pedro Hemetério, Oswaldo Fadda i Carlson Gracie, którzy wygrali turniej.

W 1951 roku do Brazylii dotarł jeden z najlepszych judoków tamtych czasów – Masahiko Kimura. Kiedy Carlos i Helio Gracie dowiedzieli się, że Kimura jest w Brazylii, natychmiast rzucili wyzwanie legendarnemu japońskiemu judoce. Kimura odrzucił ofertę, nie uznając autorytetu Helio Gracie. Aby przetestować wiarygodność Gracie na macie, Gracie i promotor Kimury zorganizowali superfight przeciwko innemu zdolnemu Japończykowi, który podróżował z Kimurą. Nazywał się Yukio Kato, miał 22 lata i ważył około 70 kg, podobnie jak Helio.

Gracie walczył z Kato dwukrotnie, pierwsza walka zakończyła się remisem, a druga zwycięstwem Helio Gracie przez duszenie krzyżowe. Zwycięstwo zmusiło Kimurę do przyjęcia wyzwania, a walka została zorganizowana w Rio de Janeiro, 23 października 1951 r. w trzech 10-minutowych rundach. Kimura wykorzystał pierwszą 10-minutową rundę pojedynku, aby przetestować umiejętności Helio, kończąc go wcześnie w 2. rundzie poprzez odwrotne ude-garami (obecnie nazywane „Kimurą” w odniesieniu do wielkiego japońskiego grapplera).

Nie ma wątpliwości, że bez niego BJJ zdecydowanie poszłoby w innym kierunku i zawsze będzie pamiętany jako Wielki Mistrz Helio Gracie, 10. Dan w Jiu Jitsu i założyciel tej niesamowitej sztuki walki, którą tak wielu na całym świecie ćwiczy i kocha. Wielki Mistrz Helio Gracie zmarł 29 stycznia 2009 roku (w wieku 95 lat).

źródło: BJJ Heroes

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także