Gracie Barra Legion w Asuncion. Jak wygląda BJJ w Paragwaju? [WYWIAD]

Paragwaj nie jest pierwszym krajem, który przychodzi nam do głowy myśląc o Ameryce Południowej. Kraj położony wewnątrz kontynentu, nie ma dostępu do morza, a w Paragwaju nie ma też wysokich gór. Graniczy jednak z Mekką Jiu Jitsu i można tu potrenować w wielu klubach. Jak wygląda BJJ w Paragwaju? 

Udało mi się odwiedzić waszą akademię Gracie Barra Legion w marcu tego roku! Macie piękną salę BJJ, wygląda jak najlepsze akademie w Stanach Zjednoczonych. Czy Brazylijskie Jiu Jitsu jest popularne w Paragwaju?

Dziękuję bardzo za wizytę i za miłe słowa. Jestem Javier Irigoitia, czarny pas 2 stopnia i wicedyrektor Gracie Barra Legion. Wraz z profesorami Sergio Dejesús i Alejandro Hamuy zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby ściśle przestrzegać metody GB Mistrza Carlosa Gracie Jr i jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskanych wyników. BJJ w Paragwaju zaczęło się pod koniec lat 90-tych, a większą popularność zyskało od 2010 roku. Asunción i okolice mają największe skupisko klubów BJJ, a wzrost jest widoczny i stały, akademie są otwieranie w nowych lokalizacjach każdego roku.

Paragwaj graniczy z Brazylią. Czy popularne są wyjazdy sportowe do Brazylii na zawody lub po prostu na treningi w Sao Paulo lub Rio de Janeiro?

Wyjazdy sportowe do Brazylii na zawody lub po prostu na treningi w Sao Paulo lub Rio de Janeiro są popularne ze względu na fakt, że większość Paragwajczyków jeździ na wakacje do Brazylii. Dlatego też, jeśli wybierają się na plażę, wielu z nich zabiera ze sobą kimono do walizki. Zawodnicy, oprócz Rio de Janeiro, wybierają takie miejsca jak Kurytyba i Sao Paulo, aby udać się tam w celu treningów lub zawodów. Dla Paragwajczyków popularne są turnieje w Kurytybie, Umuarama, Foz de Iguazu, Sao Paulo i Rio de Janeiro. Muszę powiedzieć, że w tych miastach mamy świetnych nauczycieli i bardzo dobrych przyjaciół, którzy zawsze przyjmują nas z otwartymi rękoma.

Czy kluby BJJ są tylko w stolicy, Asuncion? Czy można trenować również w Ciudad del Este lub San Lorenzo?

Istnieją akademie w Asunción, Ciudad del Este, Encarnación, Coronel Oviedo, Salto del Guairá, San Lorenzo, Fernando de la Mora, Luque, Capiatá, a także w innych miastach.

Bardzo spodobał mi się pomysł Waszych sobotnich zajęć: Dzieci + Rodzice. Jak wyglądają te zajęcia i czy są bardzo popularne?

Zajęcia te są częścią programu Gracie Barra, który realizujemy od miesiąca i cieszą się coraz większą popularnością. Zajęcia rozpoczęły się dzięki prośbie o sobotnie zajęcia trzech uczniów programu GB Kids i ich ojca, pana Luisa Rosetti. Później dołączyły kolejne rodziny i dziś są to zajęcia, w których rodzice dzielą matę ze swoimi dziećmi, wzmacniając więzi rodzinne poprzez praktykę Jiu Jitsu.

Treningi odbywają się zarówno w formule Gi jak i No-Gi. W większości krajów Ameryki Południowej No-Gi dopiero stawia swoje pierwsze kroki. Które zajęcia są bardziej popularne wśród Twoich uczniów?

Program podzielony jest na poziomy GB1, GB2 i GB3 (w zależności od poziomu studenta). Najpopularniejszą klasą jest GB1, czyli zajęcia w Gi, na których pokazywane są podstawy BJJ oraz techniki samoobrony. Program ma na celu zapewnienie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni dla wszystkich osób stawiających pierwsze kroki w sztukach walki, niezależnie od wieku i poziomu fizycznego. Jest to program opracowany przez Gracie Barra i z powodzeniem realizowany w ponad 1000 szkołach na całym świecie. Posiadamy również harmonogramy GB1 w formacie No-Gi. Harmonogram GB3 No-Gi jest ekskluzywnym harmonogramem dla zaawansowanych pasów, gdzie rozwijane są nowe i bardziej zaawansowane techniki, które są bardzo popularne w świecie grapplingu na najwyższym światowie poziomie. Studenci z zajęć No-Gi również regularnie uczęszczają na zajęcia w Gi.

Czy będąc „gringo” można wpaść do waszej akademii na trening?

Oczywiście! W Gracie Barra Legion każdy jest mile widziany. Każdego miesiąca odwiedzają nas studenci BJJ z całego świata i mamy nadzieję, że czytelnicy GrapplerINFO odwiedzą nas, jeśli będą w Paragwaju.

Z Javierem Irigoitia (trenerem Gracie Barra Legion) rozmawiał Kacper Otto.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także