Jak stworzyć bezpieczne miejsce dla lokalnych dzieci? GrapplerINFO z wizytą w Hero Academy w Kostaryce

BJJ Hero Academy

Kostaryka w ostatnich miesiącach stała się bardzo atrakcyjną destynacją dla topowych zawodników BJJ. Bracia Ruotolo po świetnych występach w federacji ONE Championship rozpoczęli budowę własnej akademii na wybrzeżu pacyficznym. W Kostaryce, swój BJJ Camp organizuje Izaak Michell. Jeden z naszych redaktorów odwiedził Hero Academy w Tamarindo. Jak Ron Jarman stworzył bezpieczne miejsce dla lokalnych dzieci z turystycznego miasteczka? 

Tamarindo to miejscowość leżąca u wybrzeża Oceanu Spokojnego. Świetnie rozwija się tu turystyka. Piękne plaże, świetna pogoda i ciepła woda gwarantują udany wypoczynek. Przybywa tu wielu Amerykanów uczyć się surfingu, ale niektórzy z nich zostają na dłużej. Jednym z nich był właśnie Ron Jarman, który postanowił osiąść na stałe w Tamarindo i stworzyć projekt, który pomaga tutejszym dzieciom. Ron zgodził się również odpowiedzieć na parę naszych pytań.

Dlaczego zdecydowałeś się przeprowadzić do Kostaryki? Kiedy zacząłeś trenować Brazylijskie Jiu Jitsu w Stanach Zjednoczonych?

[Ron Jarman]: Pochodzę z Chicago i trenowałem pod okiem Carlsona Gracie Jr. Po ponad 10 latach w jednej firmie, straciłem pracę. Na szczęście, razem z żoną kupiliśmy trochę nieruchomości w Chicago, dzięki czemu mogliśmy przejść na wcześniejszą emeryturę. Podróżowaliśmy przez około rok po USA, zanim osiedliliśmy się w Kostaryce. Uwielbiamy tutejszych ludzi i ich luźną kulturę.

Skąd wziął się pomysł? Czy były tu wcześniej szkoły BJJ?

[Ron]: Kiedy przybyłem do Tamarindo było tu 5 szkół BJJ. Byłem niebieskim pasem i trenowałem we wszystkich z nich. Hero Academy zostało założone w 2016 roku przez Lola’e Dranker, Jareda Porty, Jasona i Rome Za. Dołączyłem po około 6 miesiącach. Mniej więcej w tym czasie zaczęły przychodzić dzieciaki ze wspólnoty. Zaczęło się od Odalysa, który dziś jest jednym z naszych instruktorów. Przyprowadził również przyjaciół i wtedy nawiązaliśmy współpracę z lokalną organizacją charytatywną o nazwie CEPIA. CEPIA pomaga kobietom i dzieciom z problemami domowymi, takimi jak narkotyki, alkohol i przemoc domowa. Po utworzeniu tego partnerstwa, nasz program urósł do ponad 150 zapisanych dzieci. Od 2016 roku mieliśmy ponad 1000 dzieci na naszych zajęciach. Mamy również niewielką część dzieci (około 10% dzieci osób, które przeniosły się do Kostaryki na stałe i lokalnych dzieci), których rodzice opłacają niewielką miesięczną opłatę, jeśli mogą sobie na to pozwolić. Guanacaste to bardzo biedny obszar, a średnia płaca wynosi około 1000 dolarów amerykańskich miesięcznie na rodzinę. Większość naszych dzieci nigdy nie mogłaby uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach tego typu. Widzieliśmy różnicę, którą zajęcia zrobiły w pewności siebie u dzieci. Stworzyliśmy szansę, aby stworzyć program dla dobra społeczności.

Ile dzieci uczęszcza na zajęcia? Czy są to jedynie lokalne dzieci?

[Ron]: Obecnie 150 dzieci. Może 10% z nich płaci cokolwiek, prawie wszystkie trenują za darmo. Od początku istnienia programu, w naszym programie wzięło udział ponad 1 000 dzieci. Oprócz Jiu Jitsu oferujemy gimnastykę, akrobatykę, parkour, jogę i inne aktywności zupełnie za darmo dla naszej społeczności. Dzieci mogą trenować i otrzymują kimona, przybory szkolne, ubrania i inne rzeczy, jako część programu. Hero Academy jest również krajowym partnerem z CNE w zakresie pomocy w przypadku katastrofy. Służyliśmy jako schronienie, a także zapewnialiśmy awaryjne usługi podczas krajowych powodzi i pożarów. W 2020 roku (w czasie trwania pandemii COVID), nasz bank żywności dostarczył ponad 180 000 posiłków.

Organizujecie wiele seminariów z topowymi zawodnikami (JT Torres, Tom DeBlass czy Xande Ribeiro). Czy macie grupę dla dorosłych?

[Ron]: Zaczęliśmy organizować seminaria, ponieważ szukaliśmy sposobu na opłacenie programu dla dzieci, który kosztuje nas około 3-4 tys. USD miesięcznie. Nie chcieliśmy polegać na zbieraniu funduszy. Czuję, że jest to sposób, aby pokazać dzieciom, że jeśli chcesz coś zrobić, nie powinieneś polegać na innych, aby za to zapłacić. Mamy grupę dorosłych, którzy również trenują w naszej szkole. Przeważnie jest około 20-30 dorosłych na zajęciach.

Kostaryka wydaje się być świetnym miejscem do życia. Fenomenalni bracia Ruotolo rozpoczęli budowę swojej własnej szkoły właśnie tu. Jak wygląda BJJ w Kostaryce? W jakich miastach są kluby i czy są organizowane zawody?

[Ron]: Kostaryka jest niesamowita. Aktualnie, zaczyna być na radarze ludzi coraz częściej, więc jest to najbardziej zatłoczone miejsce jakie widziałem. Jiu jitsu dopiero się tu zaczyna. Seminaria prowadzone są przez wielkie talenty i bardzo przyciągają uwagę. Można tu surfować i wydaje się, że to również przyciąga wielu Jiu Jiteros. W miastach nadmorskich, takich jak Tamarindo jest zazwyczaj tylko jedna szkoła BJJ, ale w San Jose jest kilka większych szkół. 

 

Jeśli chcielibyście wspomóc słuszny cel i działalność Hero Academy podrzucamy link! Kostaryka staje się coraz bardziej popularną destynacją, a Hero Academy oferuje możliwość uczestnictwa w seminariach prowadzonych przez najlepszych grapplerów z całego świata. Kalendarz seminariów na 2023 rok jest niesamowicie mocny. Jeśli będziecie na wakacjach w Tamarindo – koniecznie odwiedźcie to niesamowite miejsce.

Udało się również trafić na trening, na którym trenerzy promowali swoich podopiecznych na wyższe stopnie. Dzieci otrzymały nowe pasy i belki na swoich pasach. Było to naprawdę niesamowite wrażenie, a dzieci nie kryły emocji, gdy na ich biodrach były zawiązywane nowe pasy.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także