Jansen Gomes – z faweli Cantagalo do Mistrzostwa Świata IBJJF

Foto: https://www.instagram.com/jansengomesbjj/

Jansen Gomes zadziwił cały świat BJJ. Został mistrzem świata IBJJF w jednej z najmocniejszych drabinek (kat. średnia) tegorocznych Worldsów. Zawodnik CheckMatu w półfinale wygrał z Tye’m Ruotolo, a w finale wygrał z Tainanem Dalprą i przerwał jego imponującą serię 60 wygranych z rzędu na zawodach IBJJF, jako czarny pas. Przedstawiamy wam krótką historię Jansena Gomesa – mistrza świata z faweli Cantagalo!

Jansen Gomes urodził się w 2001 roku i dorastał na jednej z faweli w południowej części Rio de Janeiro. Fawela Cantagalo wraz z fawelami Pavão i Pavãozinho położone są na wzgórzu pomiędzy dwoma najpiękniejszymi dzielnicami Rio – Copacabaną i Ipanemą. Jansen jest synem Antonio „Bode” Carlosa, a także bratem Jonata Gomesa. 

To właśnie w tej faweli powstał fantastyczny projekt społeczny Cantagalo Jiu Jitsu. Dzieci z biednych rodzin otrzymują możliwość treningów Brazylijskiego Jiu Jitsu. Sport ma odciągnąć ich od złego świata i narkotyków, które od zawsze są szybką i łatwą drogą do zarobienia pieniędzy w brazylijskich fawelach. Dzieciaki zaczynające treningi mogą zobaczyć na własne oczy, że BJJ potrafi zmienić życie, a za przykład mają takich świetnych zawodnikó BJJ, jak Fernando Terere, Alan Finfou, a teraz także samego Jansena Gomesa.

Jansen przy wsparciu profesorów Douglasa Rufino, Ricardo Vieiry i Antonio Carlosa stał się topowym żółtym pasem w Brazylii. Jako żółty pas po raz pierwszy wygrał swój krajowy tytuł. W międzyczasie, Jansen zaczął treningi w głównej siedzibie CheckMatu w Rio de Janeiro – Fightzone Academy na Copacabanie.

Jego wielka kariera rozpoczęła się w 2017 roku, gdy rozpoczął rywalizować na arenie międzynarodowej. Właśnie w tym roku wygrał pierwszy złoty medal Mistrzostw Świata IBJJF w kategorii Juvenil 1. Sukces powtórzył rok później wygrywając złoty medal w kategorii OPEN. W 2019 roku rozpoczął potyczki w kategorii adult i zdobył złoty medal w kategorii purpurowych pasów. „Nenego” spędzał coraz więcej czasu w HQ CheckMatu i zbierał cenne szlify od Leo Vieiry i Lucasa Leite. W 2021 roku zdobył złoty medal MŚ IBJJF, jako brązowy pas, a chwilę później został promowany na czarny pas BJJ przez swojego ojca Antonio Carlosa, a także braci Vieira.

Jansen Gomes nie był głównym faworytem do wygrania złotego medalu na tegorocznych Mistrzostwach Świata IBJJF. W drabince turniejowej pojawił się Tainan Dalpra, czyli gość, który w tym roku zgarnął wszystko co się dało na Grand Slamach IBJJF, a odkąd dostał czarny pas wygrał wszystkie walki na zawodach IBJJF. A z drugiej strony drabinki pojawił się Tye Ruotolo, czyli zeszłoroczny mistrz świata IBJJF i jeden z najlepszych grapplerów młodego pokolenia. Jansen Gomes w półfinale wygrał z Rutolo, a w finale wygrał na dwie przewagi z Tainanem Dalprą i zakończył jego serię 60 wygranych walk z rzędu.

Te obrazki moglibyśmy oglądać bez końca. Prawdziwe piękno naszego sportu!

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także