Maciej Linke dla GrapplerInfo: Część I

W środku pierwsza część wywiadu z czarnym pasem bjj i zawodnikiem MMA Maciejem „DeZoo” Linke (rekord MMA 7-1-1). Maciej opowiada m.in o swoim podejściu do MMA, planach startowych, o najtrudniejszym turnieju w którym brał udział a także o tym co nie pasuje mu w polskim bjj. Zapraszamy do czytania.

Maćku czy jesteś zadowolony ze swojej ostatniej walki w MMA ?

Jeżeli chodzi o moją ostatnią walkę w Pile z Norbertem Żamojdą troszeczkę nie było tak jak to sobie zaplanowałem . Pomimo tego, że  ostatnio dużo boksuje, chcę poprawić swoją stójkę. Chciałem się do niej przełamać, miałem nastawienie żeby boksować,  ale potem i tak wszystko sprowadza się do parteru. Byłem troszeczkę chory i też kondycyjnie nie było tak jak powinno być, bo pływałem praktycznie od samego początku i gdyby nie reanimacja brata w narożniku byłoby ciężko. Norbert zaskoczył mnie na pewno  swoją siłą.  Wszyscy uważają, że jeżeli ktoś  jest debiutantem to jest to łatwy kąsek, ale patrząc się na polskie mma to tak naprawdę nie ma takich prawdziwych debiutantów, bo jeżeli jest judoka który startuje od 7 roku życia w najróżniejszych dyscyplinach sportu moim zdaniem  jest o wiele bardziej niebezpieczny od gościa który trenuje 3 lata i wyrobił sobie rekord 3:0 czy 4:0

Co musisz poprawić w MMA ?

Jeżeli chodzi o mma to tak na prawdę stójka. Ja sobie z tego zdaje sprawę. Najgorsze jest to, że jeżeli chodzi o treningi to całkiem nie źle mi to wychodzi a dochodzi do momentu walki po pierwszym ciosie przeciwnika ja schodzę w dół bo taki jest już odruch i chciałbym sie do tego przełamać bo teraz dużo boksuje, czasami jest więcej ciosów w tygodniu niż jiu jitsu. Jeżeli chodzi o stójkę to moim trenerem jest Rosjanin Jurij Bachtierow, jeżeli chodzi o sparing partnerów dużo sparuje z Mariuszem Abramiukiem który szykuje się teraz do Iron Fist, Mariuszem moim bratem, Karolem Dzieniszewskim posiadaczem purpurowego pasa u nas w klubie no i z pięściarzami z klubu Jury.

Kiedy będzie kolejna walka z Twoim udziałem ?

Rozmawiałem z Tomaszem Jopkiem który myśli o zorganizowaniu gali, ale jest to odległa wizja i jeszcze  się nie nastawiam na to. jestem cały czas w kontakcie z menagerem z USA z menagerem Macaco, który obiecuje że po wakacjach zawalczę, ale musze tam wysłać swojego hl’a którego będę  robił w tym tygodniu no i zobaczymy …

Jakie jest Twoje podejście do MMA ?

MMA dla mnie jest to jakiś sposób reklamy i zarobku. Mogę wałczyć z każdym tylko teraz pytanie jeżeli wałczyć z kimś dobrym to nie ma sensu za jakieś marne stawki takie jest moje zdanie podchodzę do tego zarobkowo bo  jeżeli mam walczyć z czołówką…  Z Maciejem Jewtuszko nie będę walczył bo to mój kolega ale np Marcin Held rozumiem mogę z nim wałczyć,  ale nie za śmieszne pieniądze, które proponowano mi za tą walkę.

Co powiesz o swoim przeciwniku na ostatniej edycji Iron Fist pomimo tego, że był debiutantem przysporzył Ci trochę problemów.

Dobrano mi judokę, ale on na prawdę był mocny wbrew pozorom, nie dość ze mnie rozbił na samym początku to 2 pierwszych rund w ogóle nie pamiętam. 20 minut walki a on jakby nie wzruszony ja liczyłem że duża gala że będzie zdenerwowany a on to na luzaku przyjął.

Plany w BJJ ?

Chciałbym zawalczyć na mundialu w Rio w Masters bo juz jestem dziadkiem 🙂 Wszyscy sie ze mnie tutaj śmieją ale fakt jest taki ze juz chyba nic więcej nie osiągnę znaczącego w bjj.

Czy masz jakieś osiągnięcie, które uważasz za największe ?

Uważam,  że ten brązowy medal w brązowych pasach, który zdobyłem w Sao Paulo  to jest mega osiągniecie i nie bójmy się tego powiedzieć w ogóle nie było dostrzeżone w Polsce bo nikt o tym nie napisał a w adulto nie wiem czy ktoś miał w purpurach chociażby medal bo w niebieskich wiem ze był jakiś medal historii. Ogółem bardzo ciężki turniej sam nie wiem jak zdobyłem ten medal. Jechałem tam z  nastawieniem że  jadę po blachę, ale wiedziałem że to może być bardzo trudne do zrealizowania. Pierwsza walkę pamiętam że  miałem z gościem który  przy wyniku 15:0 przerwał zawody- miał taką możliwość że przerwał zawody zawołał głównego organizatora i mówi zważcie go jeszcze raz on tyle nie waży Ja powiedziałem że byłem na ważeniu i walczymy dalej i wygrywam 22:2 Na drugą walkę wchodzę mówie do gościa o teraz my zawalczymy on sie pyta czy wygrałem z tam tym i w ogóle poszedł i powiedział że ze mną nie walczy i trzecią walkę walczyłem z gościem którego tez zaskoczyłem,  dopiero 4 walka znalazł sie ktoś kto ze mną wygrał. Dla mnie był to mega dzień i mega forma. Jarek pewnie widział i pamięta:  nawet zadyszki nie miałem przez pierwsze walki dopiero 4 to było takie tempo ze zostało 10 sekund do końca walki był remis i o walce zadecydowała przewaga przeciwnika i tam sie dopiero wystrzelałem. No i mam jeszcze ten triumf w Szwajcarii  w czarnych pasach. Nie sądze żebym cbjje wygrał w czarnych pasach bo tam zapraszają już gwiazdy i nie widzę nikogo w Polsce aby mógł  z tymi gwiazdami rywalizować w czarnych pasach

Który przeciwnik wywarł na Tobie największe wrażenie podczas Twojej kariery ?

Tak na prawdę wałczyłem z paroma dobrymi zawodnikami w życiu bo walczyłem z Mario Reisem z Pe de Pano z Napao i Minotauro. Mogę się trochę wypowiedzieć, Mario Reis był mistrzem dla mnie, ale nie na tej zasadzie że robił magiczne techniki bo wałczyliśmy…  walczyliśmy i on w ogóle się nie męczył pomimo ze był lżejszy ode mnie i potem jak się zajechałem on mnie udusił On nie robił jakiś magicznych ruchów których bym nie znał wszystko było znajome on po prostu był lepszy.

BJJ w Polsce na tle Brazylii/nadawanie pasów w Polsce/ punktowanie przewag. Co możesz nam powiedzieć o tych trzech wymienionych aspektach ?

Tak szczerze jak patrzę na pasy które walczą to wszystkie pasy sobie radzą jeżeli nasi zawodnicy jadą z nami do Macaco  to oni sobie dobrze radzili w swoich pasach. Uważam, że troszeczkę za wolno są przyznawane niektóre pasy w Polsce ponieważ jeżeli ktoś czuje sie na silach aby zawalczyć w wyższej kategorii pasowej i potrafi ją wygrać to trener spóźnił sie troszeczkę z nadaniem pasa. Tak na prawdę jeżeli chodzi o jiu jitsu powinniśmy sobie stawiać wyzwania jeżeli mamy turniej to nie powinno być tak że niebieski pas wygrywa purpurowe pasy bo to znaczy ze coś już  jest za późno. Generalnie jestem przeciwnikiem, aby niższe pasy walczyły  w wyższych pasach bo ktoś  po coś wymyślił ten system  W Brazylii jest to nie do pomyślenia. Jeżeli chodzi o poziom  to nie podoba mi sie ze dużo osób  walczy zamkniętą gardą. W klubie staramy się wałczyć głównie otwartą gardą  Dodatkowo powinno być dla mnie duszenie krzyżowe z dołu nie liczone jak przewaga bo nie przypominam sobie żeby ktoś na to odklepał, a i ile osób to wykorzystuje i wygrywa w ten sposób walkę. Maniek w ten sposób przegrał j 2 turnieje ze ktoś go łapie, przewaga i potem trzyma.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także