Młode wilki polskiego BJJ #2: Kacper Garczyński

foto: https://www.instagram.com/garczyna_bjj/

Kolejną postacią naszej serii „młodych wilków” jest reprezentant Walki Gniezno (Zenith BJJ), Kacper Garczyński, jeden z najlepiej zapowiadających się purpurowych pasów młodego pokolenia w Polsce.

GrapplerINFO: Cześć Kacper! Tworząc naszą serię byłeś jedną z pierwszych osób, o których chcieliśmy napisać, opowiedz o swoich początkach z BJJ i co skłoniło cię do tego, aby pozostać w tym sporcie?

Kacper Garczyński: Na mój pierwszy trening BJJ zaprowadził mnie mój tata 3 lata temu, bardzo spodobał mi się ten sport, dlatego zrezygnowałem z piłki nożnej, którą trenowałem przez 8 lat. Po pierwszych godzinach spędzonych na macie, zacząłem oglądać materiały video z internecie i zdecydowałem się dać temu szansę. Do dalszej nauki zachęciła mnie ilość kombinacji, nowego matariału do nauki oraz brak monotonii.

Gdzie aktualnie trenujesz i kto jest twoim trenerem?

Trenuje w klubie Walka Gniezno/Zenith BJJ, który prowadzi Trener Przemysław Gnat – czarny pas trzeciego stopnia. Trenujemy wyłącznie BJJ, mamy kilka grup na każdym poziomie zaawansowania, pośród 150 trenujących mam aż 25 czarnych pasów, więc mam od kogo czerpać wiedzę. Co roku Zenith BJJ organizuje obozy, gdzie panuje świetna atmosfera, przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski i wymieniamy się doświadczeniami. Staram się cały czas brać udział w obozach i seminariach, ostatnio zaliczyłem znany Piranha Grappling Camp, na którym zdobyłem sporo wiedzy. 

Cenie sobie także odwiedziny w zaprzyjaźnionych klubach Zenith w Polsce. Fajnie jest zrobić sparingi z innymi zawodnikami. Najczęściej zaglądam do : ASW Black Panther Bydgoszcz, Gameness Team Poznań oraz Piranha Gdynia.

Dlaczego zdecydowałeś się na start w zawodach i co jest twoim największym osiągnięciem?

Bardzo lubię rywalizację oraz atmosferę, która towarzyszy takim wydarzeniom. Dzięki zawodom zbieram doświadczenie i mogę się rozwijać oraz walczyć z różnymi zawodnikami. Po każdym starcie staram się wyciągnąć wnioski i podchodzę do tego jak do sprawdzianu. Walka to przyjemność i nagroda za ciężko wykonaną pracę. 

Wśród moich osiągnięć to najbardziej jestem zadowolony z ilości stoczonych walk, mogę pochwalić się rekordem 169 zwycięstw i 31 porażek, jak na 3 lata treningu to dobry wynik. Wśród wygranych na ważnych zawodach zdobyłem 2 złote medale na Mistrzostwach Polski w GI oraz srebrny medal Mistrzostw Polski ADCC w kategorii zaawansowany.

Kto jest twoim ulubionym zawodnikiem BJJ oraz jaka jest twoja ulubiona technika?

Jeśli miałbym kogoś wybrać to zdecydowałbym się na Mica Galvao, który w bardzo młodym wieku otrzymał czarny pas, bardzo podoba mi się jego styl walki. Moimi ulubionymi technikami są duszenie trójkątne nogami oraz taktarov. Cały czas staram się je ulepszać i większość walk kończę przez te poddania.

Jaki jest twój plan na przyszłość i co jest twoim sportowym marzeniem, które chciałbyś osiągnąć w BJJ?

Jeśli chodzi o plany to jak najwieksza ilość startów na zawodach. Tam chce zdobywać doświadczenie. W najbliższych miesiącach najbardziej będę się skupiał na ADCC Central European OPEN i na eliminacjach do kadry Polski w grapplingu. Właśnie kadra grapplingu jest jednym z moich marzeń sportowych i celem na ten rok. Jeśli chodzi o największe marzenie sportowe, to celuje w zdobycie biletu na Mistrzostwa Świata ADCC.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kapi Garczyna (@garczyna_bjj)

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także