Najlepsze akademie BJJ według IBJJF

IBJJF jako największa organizacja świata prowadzi sezonowe rankingi zawodników i akademii. Jest to pewien wyznacznik poziomu, a ranking jest zawsze zdominowany przez Brazylijczyków. Z kolei ranking klubowy od trzech lat jest niemal niezmienny, w pierwszej piątce są te same akademie. 

Ranking jest nieco wybiórczy, bo oprócz tego że pokazuje najlepszych zawodników, to daje dodatkowe korzyści klubom, które wystawiają większą ilość zawodników. Im więcej zrzeszonych klubów, tym więcej osób startujących pod jednym szyldem, a co za tym idzie teoretycznie większe szanse na zdobycie medali i punktów. Jest to jednak podobne na wszystkich zawodach z klasyfikacją drużynową, na każdym szczeblu. 

Kolejność według ostatniego rankingu 2023/24:

1. Gracie Barra – wieloletni lider rankingu, a jednocześnie potężne przedsiębiorstwo. Klub założony przez Carlosa Gracie Jr. w 1986 roku (aktualnie koralowy pas), w późniejszym czasie rozszerzony na Europę przez Mauricio Gomesa (również koralowy pas, ojciec Rogera Gracie).  W jego szeregach znajdują się znane osoby, które sprawują kuratelę nad kolejnymi akademiami, między innymi Braulio Estima (w Polsce powiązany z klubami Copacabana), Vinicius „Draculino” Magalhaes, Romulo Barral, Mauricio Robbe (czerwony pas), Felipe Pena, Samuel Braga. Jest to największa akademia na świecie, która jako jedna z pierwszych wprowadziła certyfikację promocji na pasy. 

2. Checkmat – w Polsce klub kojarzony z Poznaniem i mocnym nastawieniem startowo-zawodniczym. Poza Adamem Wardzińskim trenują tam kolejne osoby chcące powtórzyć jego osiągnięcia. Założony został w 2008 roku przez Leo Vieirę we współpracy z braćmi – Leandro i Ricardo, wszyscy byli promowani przez Romero Cavalcanti, żałożyciela Alliance. Aktualnie zrzeszonych jest 110 klubów.  

3. Alliance – klub został zapoczątkowany w 1993 roku przez Romero Cavalcanti (koralowy pas), wraz z uczniami: Fabio Gurgelem i Alexandre Paivą. Cavalcanti wcześniej trenował w kilku lokalizacjach Gracie Academy, a czarny pas otrzymał z rąk Rollsa Gracie. Spod skrzydeł Alliance wyszli między innymi: Marcelo Garcia, Fernando „Terere” Augusto, Cobrinha, Gabi Garcia, Lucas Lepri, Bruno Malfacine, Fellipe Andrew, Bernardo Faria, Demian Maia.

4. GF Team – Grappling Fight Team to klub z tradycją inną niż wszystkie. Wywodzi się z linii odrębnej od rodziny Gracie – założycielem jest Julio Cesar Pereira (koralowy pas), którego promowali uczniowie wywodzący się od Luisa Franca. Uznaje się, że ten był uczniem Mitsuyo Maedy równocześnie z Carlosem Gracie i utworzył własną „oś czasu”. Zawodnicy GFTeam również od lat zapewniają klubowi czołówkę rankingu.

5. Dream Art – szkoła może być dość egzotyczna dla niektórych obserwujących, częściowo przez to, że założona przez Isaque Bahiense, który nie należy do „celebrytów” świata BJJ, częściowo przez lokalizację, która bazuje na otwieraniu szkół w Brazylii i USA. Pierwotnie była odłamem Alliance mającym na celu pomoc perspektywicznym zawodnikom z biednych rejonów, a przez jej szeregi przewinęło się wielu mocnych zawodników jak Mica Galvao, Diego Pato, Nicholas Meregali, Fabricio Andrey.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także