Najtrudniejszy stopień wtajemniczenia w BJJ dla Lexa Fridmana

Lex Fridman to znany, zwłaszcza w USA prowadzący podcast Lex Fridman Podcast. Poza swoim zamiłowaniem do rozmów i nauki jest również czarnym pasem BJJ.

Za pośrednictwem Podcastu Lex’a, świat dowiedział się o poglądach Kanye Westa. Gościł u siebie takie persony jak: Joe Rogan, Jordan Peterson, Roger Gracie, Elon Musk i wielu innych. Sam interesuje się sztuczną inteligencją i jest absolwentem MIT. 

Lex w swoich podcastach chętnie przywołuje swoją przygodę z BJJ i swoimi przemyśleniami na temat stopni i jego drogi podzielił się z opinią publiczną. Który stopień dla niego był najcięższy do zdobycia?

„Myślę, że dla mnie osobiście najtrudniejszym pasem był brązowy pas. Ponieważ dla ludzi, którzy znają Jiu-Jitsu, wielkość dywizji turniejowej dla niebieskich i purpurowych pasów jest po prostu ogromna. Na przykład, kiedy startowałem na Mistrzostwach Świata, w dywizji było około 140 osób. Co oznacza, że ​​trzeba wygrać, nie pamiętam ile razy… Może siedem, osiem, dziewięć razy pod rząd, żeby zdobyć medal.”

„Tak więc zdobycie purpurowego pasa było niezwykle trudne. Ekstremalnie trudne. A potem, podczas brązowego pasa, oznaczało to, że musiałem rywalizować non-stop z innymi purpurowymi pasami – które są młode. Na przykład ludzie, którzy zwykle startują, to ludzie w wieku 23, 24, 25 lat… Są jakby narwani, [mają] niesamowite cardio. Są w [okresie swojego życia, kiedy] nie mają dzieci, nie mają nic – mogą poświęcić wszystko temu dążeniu do celu. Dwa, trzy razy dziennie, ich dieta jest na miejscu… A dla mnie, bo zazwyczaj są ode mnie więksi i wyżsi, zwykle bardziej agresywni… Zwykle po prostu dobrzy sportowcy. Tak, musiałem przejść przez wiele wojen, żeby zdobyć ten brązowy pas.”

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także