Nuda czy perfekcyjna kontrola? Czy Kaynan Duarte to najnudniejszy mistrz świata IBJJF i ADCC?

Foto: https://www.instagram.com/kaynanduarte/

Kaynan Duarte jest dwukrotnym mistrzem świata IBJJF, a także zdobywał złote medale na Mistrzostwach Świata ADCC w 2019 i w 2022 roku. Kaynan Duarte to świetny zawodnik, lecz zarzuca mu się niezwykle nudny styl walki, który polega na totalnej kontroli przeciwnika i dominacji w czasie całej walki. Czy walki Kaynana Duarte są, aż tak nudne?

Kaynan Duarte to jeden z najzdolniejszych uczniów Andre Galvao. Reprezentant Atosu w swojej karierze osiągnął już bardzo wiele, lecz w dalszym ciągu jest głodny sukcesów. Kaynan Duarte sięgnął trzykrotnie po złoty krążek na Mistrzostwach Świata IBJJF. Jeden ze złotych medali został mu zabrany przez amerykańską federację antydopingową (złoty medal z 2019 roku), a Brazylijczyk został wykluczony z zawodów IBJJF na rok. Po tym czasie, wrócił on podczas Mistrzostw Świata IBJJF w 2021 roku i zdobył złoto. Kolejne MŚ IBJJF dorzucił w ubiegłym roku, pokonując w finale Dimitriusa Souze (przewagą).

Kaynan zdobył również dwa złote medale na Mistrzostwach Świata ADCC. Pokonał on Nicka Roda (na punkty) w finale kategorii +99 kg, a na ostatnich MŚ ADCC pokonał Craiga Jonesa (na punkty) w finale do -99kg. 

Dlaczego walki Kaynana Duarte nie przyciągają tłumów i są dość nudne? Brazylijczyk bardzo rzadko poddaje swoich rywali. Według statystyk na BJJ Heroes, Duarte poddawał przeciwników tylko 44 razy podczas 120 wygranych. Daje to zaledwie 37% współczynnik poddań. Jak wyglądają współczynniki poddań u innych topowych zawodników? 

  • Gordon Ryan – 80% (80 poddań na 98 wygranych walk)
  • Craig Jones – 80% (44 poddań na 55 wygranych walk)
  • Kade Ruotolo – 54% (13 poddań na 24 wygranych walk)
  • Mikey Musumeci – 47% (28 poddań na 59 wygranych walk)

Co więcej, Kaynan Duarte miał podczas finałów ADCC (2019 i 2022) miał 8 walk w swojej kategorii. Wygrał wszystkie z nich. Ile poddań zaliczył Brazylijczyk? Zaledwie jedno. Poddał Eldara Rafigaeva w pierwszej rundzie na MŚ ADCC w 2019.

Styl Kaynana jest niesamowicie skuteczny, a jego jiu jitsu jest na bardzo wysokim poziomie. Brazylijczyk walczy perfekcyjnie nie dając żadnych szans swoim przeciwnikom, o czym przekonali się wszyscy przeciwnicy Kaynana w 2022 roku. Zawodnik Atosu nie przegrał żadnej walki w ubiegłym roku. Czy właśnie takich walk oczekuje od dwukrotnego Mistrza Świata IBJJF i ADCC? 

Kaynan Duarte wystąpi na Mistrzostwach Europy IBJJF w Paryżu w przyszły weekend i jest głównym faworytem do zwycięstwa. Czy zobaczymy nudny, ale niezwykle skuteczny styl czy tym razem Brazylijczyk postawi na inną taktykę?

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także