Rickson Gracie ujawnia, że cierpi na chorobę Parkinsona

Na łamach The Kyra Gracie Podcast, legenda BJJ – Rickson Gracie wyznał, że wykryto u niego bardzo poważną chorobę. Nie jest to świeża sprawa.

Rickson jest jedną z fundamentalnych postaci brazylijskiego jiu-jitsu. Syn Helio jest czerwonym pasem 9. stopnia i emerytowanym niepokonanym zawodnikiem, który przez wiele lat rywalizował w różnych formach grapplingu, vale tudo i MMA, nie odnotowując żadnych porażek.

Rickson Gracie ogłosił w tym tygodniu, że dwa lata temu zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona, ale pomimo tego schorzenia pozostaje w dobrym zdrowiu na co dzień i doświadcza minimalnych objawów. Rickson opisał ten stan jako „dar od Boga” i wyraził wdzięczność za to, jak sytuacja ukształtowała jego perspektywę.

„Dwa lata temu zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona, więc wiele rzeczy, które chciałbym robić fizycznie ograniczam, ale jednocześnie nie było to dla mnie nic bardzo traumatycznego. Widzę, że jestem gotowy w moim życiu na wszystko. Akceptuję, nie tylko moje błędy, ale także moje zwycięstwa. Akceptuję swoje życie, to co zrobiłem, więc jestem dziś szczęśliwy. Zrobiłem już to, co zamierzałem zrobić, moja motywacja do budzenia się rano i pracy trwa nadal, więc widzę to jako jeszcze jedno, powiedzmy… więc to nie jest niespodzianka, ale to dar od Boga, aby zobaczyć, co zamierzasz zrobić, rozumiesz, ponieważ jeśli masz dużo pieniędzy i robisz rzeczy źle, pieniądze w ogóle ci nie pomogły, ale jeśli dam ci dużo pieniędzy, zaczniesz robić dobre rzeczy, jestem dumny, że dałem ci pieniądze. Tak więc Bóg dał mi teraz sytuację, w której muszę przekształcić to dla dobra, aby wzmocnić ludzi, zmienić sposób, w jaki praktykujemy, aby był bardziej dostępny dla ludzi, którym najbardziej zależy.”

Choroba Parkinsona to zwyrodnieniowe zaburzenie neurologiczne, które powoduje niekontrolowane drżenie mięśni, sztywność i zaburzenia koordynacji. Nie ma znanego lekarstwa, ale istnieją metody leczenia, które pomagają zmniejszyć objawy.

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także