Słabe zarobki na ADCC

W medialnym świecie BJJ w ostatnim czasie zrobiło się głośno o ADCC i zarobkach na Mistrzostwach Świata. Impreza jest prestiżowa, jednak część osób uważa, że zarobki zawodników już do tego prestiżu nie pasują. 

Sprawa została poruszona przez Craiga Jonesa. Twierdzi on, że popularność sportu wzrosła, a płace zostały w miejscu i wynoszą 10tys. dolarów za wygranie kategorii. Jako kontrast podaje różnicę w zakupionych biletach porównując ADCC w 2015 roku (2tys. biletów) i w 2022 (13tys.). Powiedział także, że ADCC zarabia dużo na streamingu – FloGrappling miał kupić prawa do transmisji za ponad milion dolarów. 

Nagrody pieniężne powinny odpowiadać rozwojowi sportu. Kto wie, może posłuchają tego i zmienią nagrodę pieniężną. Być może mieli już zamiar zwiększyć pulę nagród.

Technicznie rzecz biorąc, z powodu inflacji nagroda pieniężna ADCC jest mniejsza.
10 000 dolarów jest dziś warte mniej.

Do sprawy pierwszy odniósł się lubiący internetowe przepychanki Gordon Ryan. W swoim wpisie uznał, że jeśli ktoś ma prawo czegoś oczekiwać od ADCC to właśnie on, jednak tego nie robi bo nie pieniądze są najważniejsze. Przekazał informację, że zarobił 40 tysięcy za superfight z Andre Galvao, ale niczego nie żądał, bo ważniejsze są osiągnięcia niż zarobki. Wyśmiał też zawodników walczących o większą wypłatę:

Skarżący się na wypłaty nie potrafią nawet wygrać kategorii. To zadziwiające jak część z tych przegrywów nie ma nic do zaoferowania organizacji i nie ma możliwości wygrać z innymi przegrywami.

Ostatecznie oficjalne oświadczenie wydał jeden z organizatorów dwóch ostatnich wydarzeń, Seth Daniels:

W 2022 roku nagrody wynosiły 330 tysięcy dolarów. Wynajęcie obiektu 662 tysiące. Produkcja 413 tysięcy. Ponad 500 tysięcy na loty, transport, utrzymanie i wyżywienie zawodników przez 4 dni. Naprawdę zadziwiają mnie ludzie, którzy myślą, że to wydarzenie zarabia miliony. Nie zarobiliśmy nigdy dolara na mistrzostwach. Sportowcy zarabiają również na sponsoringu, sprzedaży wideo, seminariach, superwalkach i wszystkim innym, co zyskują dzięki kontaktom z ADCC. Mistrzostwa ADCC to zdecydowanie najchętniej oglądane i największe wydarzenie grapplingowe na świecie.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także