Progres w dyscyplinie Brazylijskiego Jiu Jitsu jest widoczny gołym okiem z roku na rok. Oprócz coraz to nowych, młodych talenciaków możemy przede wszystkim obserwować grę, która pokazuje pewne trendy oraz kierunki w którym zmierza metodyka treningu, a co za tym idzie taktyka oraz rozwiązania techniczne. To właśnie prowadzi nas do momentu w którym możemy zajrzeć w tak ważne statystyki przygotowane za pośrednictwem portalu BJJ Heroes.
Przeprowadzone obliczenia dotyczyły dywizji czarnych pasów adult, a mianowicie 190 walk które odbyły się podczas tej edycji. Były to drugie w historii Worldsy pod względem ilości walk zaraz po edycji z 2017 gdzie odbyły się 204 pojedynki.
Tegoroczne statystyki po raz kolejny podkreślają jak duże znaczenie w taktyce mają przetoczenia (sweepy). Na tegorocznych Worldsach we wspomnianych 190 meczach padło ich dokładnie 252, co jednoznacznie wskazuje na to że zawodnicy wciąż chętnie wybierają walkę z pleców i czują się komfortowo w pozycji z której mogą pracować nad punktacją. Oczywiście skoro mówimy o takim scenariuszu warto wspomnieć o wciągnięciach do gardy, które zostały zanotowane w liczbie 201 (w tym 26 podwójnych). Oglądając tegorocznych zwycięzców jak Nicholas Meregali, Isaac Doederlein, Victor Hugo czy Erich Munis mamy naoczny dowód zaufania tego typu taktykom. Jeżeli chodzi o dokładność gard, które zostały używane do przetoczeń to w pierwszej piątce plasują się:
- Otwarta garda – 109 sweepów
- 50/50 – 48 sweepów
- DLR – 16 sweepów
- Lasso – 13 sweepów
- Single X – 12 sweepów
Nie samymi przetoczeniami jednak sportowiec gwarantował sobie zwycięstwo w walce. Liczby pokazują, że zdecydowaną gwarancją wygranej były raczej przejścia gardy i to właśnie one decydowały o uniesieniu ręki w górę przez sędziego. We wszystkich walkach padło ich dokładnie 46, a tylko w jednym przypadku zawodnik którzy przeszedł gardę finalnie przegrał pojedynek. Jeżeli chodzi o style i patenty na przechodzenie to wciąż bez wątpienia królem pozostaje nieśmiertelny knee-cut, którym zawodnicy przechodzili pozycje aż 14 razy. Następne w kolejce znajdują się long stepy, przejścia presją oraz dynamiczne warianty.
Warto zaznaczyć, że statystycznie najczęściej (36) podczas prób przechodzenia gardy zawodnicy zachodzili za plecy przeciwników skąd padło najwięcej poddań w formie duszeń. Kolejnym patentem na zajęcie tej wszechmocnej pozycji były kontry sweepów. Parafrazując źródła statystyk, pomimo codziennej porcji nowych wariacji zajść za plecy z berimbolo i crab-ride podczas walk padły tylko raz. Bez wątpienia w tym roku to właśnie walka z góry w formie proaktywnej lub reaktywnej prowadziła bezpośrednio do pozycji pleców co może wskazuje na zgoła inne kierunki walki, nawet w lżejszych kategoriach wagowych.
Creme de la creme czyli techniki kończące to przecież rzecz esencjonalna i najbardziej pożądana. Jak wyglądają statystyki ? W analizowanej dywizji czarnych pasów adult padło ich 67 czyli procentowo określone jako 35% z wygranych walk. W porównaniu z poprzednimi edycjami jest to najwyższa nota względem stoczonych pojedynków i tak jak wspomnieliśmy najwięcej poddań weszło właśnie w formie duszeń z pozycji pleców i nie tylko. Zaraz po duszeniach plasują się dźwignie proste na stopę oraz balachy na łokieć.