„Udowodniliśmy ADCC, że traktujemy sprawę poważnie i profesjonalnie”. Mateusz Łuckiewicz o przyznaniu Polsce trialsów ADCC

Foto: https://www.instagram.com/mateusz_luckiewicz/

Trialsy do MŚ ADCC po raz kolejny odbędą się w Polsce. Już 16 września 2023 roku, Warszawa zamieni się w stolicę europejskiego BJJ i ściągnie najlepszych grapplerów ze Starego Kontynentu. Z tej okazji porozmawialiśmy z Mateuszem Łuckiewiczem – czarnym pasem BJJ, prezydentem ADCC w Polsce i głównym organizatorem trialsów ADCC.

Po raz kolejny udało się otrzymać organizację europejskich trialsów ADCC. Czy Polska była jedynym kandydatem do zorganizowania tej imprezy? Dlaczego trialsy zostały przeniesione do Warszawy? Czy był to wymóg ADCC, aby zawodnicy mieli łatwiejszy dojazd na zawody?

Trialsy ADCC na stałe zawitały do Polski, gdyż trialsy bardzo dobrze czują się w naszym kraju. Który kraj w Europie kocha bardziej ADCC niż my? 🙂 A tak poważnie, udowodniliśmy ADCC, że traktujemy sprawę poważnie i profesjonalnie podchodzimy do organizacji. Zrobiliśmy już ich wspólnie kilka i mamy pełne zaufanie do siebie. Poza tym mamy duże krajowe turnieje, które tez dokładają do tego cegiełkę.

Dyskutowaliśmy na temat przeniesienia turnieju do Warszawy ze względu na lepsze lotnicze połączenia międzynarodowe. Dla Polaków jest to bez znaczenia, ale dla ludzi z poza kraju robi to ogromna różnice. Dostałem co prawda wolna rękę i turniej mógł zostać bez problemu w Poznaniu, ale chcemy rozwijać się i ułatwiać start zawodnikom. Dla mnie troszkę więcej planowania i organizacji, ale koniec końców liczy się wygoda uczestników, bo to dla nich właśnie organizowane są turnieje.

Wiemy już, że transmisję z trialsów przeprowadzi UFC Fight Pass, które zastąpi FloGrappling. Czy możemy spodziewać się jeszcze jakiś zmian podczas europejskich trialsów ADCC?

Myślę, że samo to, że transmisja będzie produkowana przez UFC Fight Pass to swoisty game changer. Flo było super, ale UFC Fight Pass da zupełnie inny poziom promocji sportu, eventu, czy zawodników. Kolejna zmianą to zmiana lokalizacji na Warszawę, ale o tym już było. ADCC w ostatnim czasie mocno ewoluuje, więc jest opcja, że do września coś się może zmienić.

Trialsy odbędą się 16 września 2023 roku. Kiedy ruszają zapisy? Jak będzie można się zarejestrować? Czy będą to jedyne europejskie trialsy, czy będzie można spodziewać się drugiej edycji w Polsce(tak jak w zeszłym roku)?

Prawdopodobnie będą jeszcze jedne w 2024, ale gdzie się odbędą to jeszcze nie wiadomo. Im większa frekwencja na tych [w Warszawie], tym większa szansa również na drugie. W zeszłym roku wymusiła to sytuacja geopolityczna, że oba europejskie trialsy odbyły się w naszym kraju.

Ostatnie pytanie. Który z Polaków ma największe szansę na wygranie trialsów i zakwalifikowanie się do Mistrzostw Świata ADCC 2024, które odbędą się w Las Vegas?

Życzę każdemu Polakowi, aby wywalczył swój bilet, ale sprawa oczywiście nie będzie łatwa. Myślę, że Mateusz Szczeciński będzie chciał wystąpić ponownie w Vegas, ale tym razem ze złotym medalem z trialsów, a nie z dziką kartą. Adam Wardziński o ile będzie chciał wystartować w ADCC. No i Mateusz Gamrot, o ile nie będą kolidowały mu plany z UFC. Miałem przyjemność być na finałach 2022 w Las Vegas i fajnie było zobaczyć naszego reprezentanta na macie z największymi nazwiskami tego sportu. Oby w 2024 było ich zdecydowanie więcej!

Z głównym organizatorem europejskich trialsów ADCC Mateuszem Łuckiewiczem rozmawiał Kacper Otto.

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także