Ze radiola : z fal morskich na matę

Wielu może pomyśleć, że jiu jitsu i surfing to dwa sporty, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednakże, wielu zawodników jiu jitsu znajduje czas by między treningami na macie, zrelaksować się na falach morskich np. Rickson, Royler i Reylson Gracie. Podobnie jest na odwrót, Kelly Slater największy surfer wszechczasów przyznał, że lubi sporty walki. Nie możemy też zapominać o Joel Tudorze, który brał udział w ostatnich ADCC.

Ale co z tym wszystkim ma wspólnego Jose Olimpio ? znany lepiej jako Ze Radiola. Mistrz takich asów jak Braulio Estima, był profesjonalnym surferem.

Odkryłem jiu jitsu przez znajomego w Sao Paulo. Byłem profesjonalnym surferem, ale zawsze uwielbiałem sztuki walki. Zacząłem je trenować, ponieważ jak podróżowałem do Rio to wszyscy moi rywale z fal trenowali jiu jitsu, więc poszedłem tą drogą. Więc razem z moimi kolegami, którzy również byli surferami wymyśleliśmy niezbędne struktury do budowy wielkiego zespołu, który by miał wielu mistrzów, lecz nie było to łatwe. W Recife nie mogliśmy trenować jiu jitsu i zacząłem się rozglądać za nawiązaniem kontaktu z jakimś mistrzem. Wtedy własnie spotkałem Mastera Carlosa  Gracie Jr, który mnie bardzo dobrze przywitał. Zacząłem podróżować do Rio do klubu Gracie Barra. Byłem zwolniony z płacenia składek, za co jestem mu bardzo wdzięczny.

Od tego momentu Ze Radiola, zaczął przyjeżdżać do Rio co dwa miesiące, by doskonalić swoją technikę. Carlos wysyłał również do nas swoich dwóch najlepszych czarnych pasów na seminaria. Takich jak Marcio Feitosa czy Flavio Cachorrinho, którzy uczyli nas nowych pozycji, co przyczyniało się do naszego rozwoju. Ze Radiola otworzył swoją akademię 1996 roku w Jaboatão dos Guararapes, obok Recife.

Żyjemy w kraju, w którym trudno znaleść sponsorów dla sportów, które nie są olimpijskie. Poszukiwałem sponsorów dla moich zawodników, tym samym Braulio Estima walczył o swoje pierwsze zwycięstwo na Pan Ams. Braulio trenował judo i zaczął poprawiać swoją walkę w parterze, kiedy był purpurowym pasem. Identyfikował się z tym sportem a także ze mną. Zaczęliśmy razem współpracować, za każdym razem gdy jechaliśmy do Rio, chcieliśmy przywieść kilka medali. W pierwszym roku zdobyliśmy dwa , w drugim cztery i tak dalej..

Ze Radiola poprzez swoje seminaria w Europie, otworzył możliwość rozwoju jiu jitsu w wielu krajach na starym kontynencie.

Wśród jego uczniów są : Braulio Estima, który prowadzi Gracie Barra w Birmingham czy Max Carvalho, który jest na Węgrzech.  W wieku 45 Ze Radiola, jest na czele kilku czarnych pasów. Oprócz wspomnianych Braulio i Maxa, są jeszcze Vitor Estima, Otavio Sousa czy brązowy pas Lucas Roha, którzy z powodzeniem konkurują na zawodach. Ale to tylko kawałek tego, co jiu jitsu zrobiło z jego życiem.

Mam dużo szacunku dla mojej rodziny i przyjaciół, jiu jitsu bardzo mnie zmieniło i ludzie muszą w to wierzyć. Gracie Barra to nie jest tylko gym, ale szkoła. Tutaj tworzone są więzi między ludźmi, które trwają całe życie. Jestem bardzo wdzięczny i chcę podziękować Master Carlosowi.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także