5 porad które ułatwią wygraną na zawodach BJJ

Zdjęcie: Dominik Borowczyk

Jeżeli podjąłeś decyzję o udziale w swoich pierwszych zawodach Brazylijskiego Jiu-Jitsu lub jesteś weteranem mat i medale zbierasz do kartonowych pudeł, twoim celem powinno być zdobycie pierwszego miejsca.

Wiele składowych ma wpływ na nasz wynik, dlatego naszym priorytetem powinno być skupienie się na tych czynnikach, które kontrolujemy. Poniższy poradnik pomoże ci przejąć kontrolę i zapanować nad chaosem z jakim mierzymy się w dniu startu.

  • Znając swoje mocne strony zdecyduj, którego ataku chcesz użyć na przeciwniku

Dowiedz się, w czym jesteś dobry i znajdź sposób, aby znaleźć się w swojej strefie komfortu podczas walki. Nakieruj myśli na narzucenie swojej gry i na twoim najlepszym ruchu, nie zależnie od tego co próbuje zrobić przeciwnik.

  • Bądź agresywny

Narzucając swój styl walki chcemy być pewni swoich ruchów, poprzez agresję wywieramy fizyczną i psychiczną presję na rywalu. Nikt nie lubi walczyć z kimś kto napiera na niego cały czas i grozi atakami.

  • Unikaj nadmiernego myślenia przed i w trakcie walki

Bądź tu i teraz, nie myśl o wyniku, konsekwencjach wygranej lub przegranej. Skup się na jednej walce, która jest przed tobą, zostaw myśli o drabinkach, możliwych rywalach i szansach na medal poza matą. Nadmierne myślenie sprawia, że ​​jesteśmy bardziej nerwowi i mniej pewni siebie.

  • Używaj pozytywnych afirmacji

Łatwiej jest powiedzieć sobie, czego chcesz niż czego nie chcesz. Zamiast myśli: „Nie daj się przetoczyć i przejść gardy” pomyśl: „Przejdź gardę, bądź agresywny i zdobądź punkty”. Używaj języka, który Ci odpowiada i nie pozostawiaj wątpliwości.

  • Przeanalizuj przeciwnika i dostosuj swój plan do tego jak walczy rywal

Na zaawansowanym poziomie, istnieje duża szansa, że spotkasz się z rywalem z którym już walczyłeś. Bazując na doświadczeniu oprócz narzucania swojej gry musisz mieć plan B i możliwość powrotu do pierwotnego planu. 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także