BJJ Globetrotters wprowadzają tęczowy pas

foto: https://www.instagram.com/bjjglobetrotters/

Społeczność brazylijskiego Jiu-Jitsu Globetrotters BJJ wydała limitowaną edycję tęczowego pasa dla swoich członków biorących udział w kolejnym obozie BJJ.

Założyciel Globetrotters, Christian Graugart ogłosił informację na swojej grupie na Facebooku, na ten moment pasy nie są w sprzedaży. BJJ Globetrotters są znani ze swojego „luźnego” podejścia do kultury BJJ, unikając polityki międzyklubowej, jednocześnie nie będąc zrzeszoną społecznością z żadną z federacji oraz nie pobierając opłat od afiliacji. 

W marcu 2020 roku federacja IBJJF zawiesiła stowarzyszenie BJJ Globetrotters, które nie pobierało opłat od zawodników występujących pod ich banerem w przeciwieństwie do dużych organizacji, takich jak Gracie Barra, Alliance lub Checkmat. 

Pierwszy raz o tęczowym pasie wypowiedział się Zenilton „Branco” Marcelino, który poparł pomysł wprowadzenia tęczowego pasa, na rzecz wsparcia ruchów LGBT+:

„Badanie przeprowadzone w 2019 roku przez Homoseksualną Grupę z Bahia w Brazylii wykazało, że w ubiegłym roku w tym kraju odnotowano 329 zgonów z powodu homofobii. Oznacza to jedną śmierć na 26 godzin.

Jiu-jitsu nie jest oddzielone od społeczeństwa, jest jego częścią i musi być przedmiotem debaty w naszej dyscyplinie. Wielu ludzi będzie trenować BJJ nie po to, żeby być zawodnikiem, ale dla stylu życia i kształtowania osobowości, tak powinniśmy promować nasz sport.”

Myślę, że ważne jest, abyśmy o tym dyskutowali, ponieważ kończy się to refleksją nad przyszłymi pokoleniami. Jeśli uważamy, że nie można przełamywać tradycji, to zobaczymy tylko to, co chcemy zobaczyć.”

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także