Czy brazylijskie jiu jitsu jest szkodliwe dla pleców? Jeśli skupisz się na nauce podstaw i ćwiczeniu prawidłowej formy, BJJ jest całkowicie bezpieczne dla kogoś ze zdrowymi plecami. Jednak jak każdy sport walki podczas intensywnych treningów lub zawodów zawsze istnieje ryzyko kontuzji.
Jeżeli rozpoczynasz przygodę ze sportami chwytanymi i masz problemy z kręgosłupem, możesz jeszcze bardziej obciążyć swoje plecy i konsekwencji doznać poważnej kontuzji. Istnieją jednak ćwiczenia, które pomogą ci ochronić plecy przed urazem oraz cieszyć się wieloma latami treningu na macie.
Większość kontuzji, których możemy doznać ma miejsce na sali treningowej, dlatego ważna jest świadomość potencjalnego ryzyka urazu i części ciała, które są najbardziej obciążone w trakcie sparingu. Praktykując BJJ poznamy pozycje, które nie występują w innych dyscyplinach, warto zwrócić uwagę na wzmacnianie odcinka lędźwiowego oraz szyjnego kręgosłupa, w tym mięśni odpowiedzialnych za stabilizację.
Nakrywając się nogami w trakcie przejścia gardy przeciwnika, broniąc się przed duszeniem łuk-strzała (ang. bow and arrow) lub będąc wykręcanym w pozycji zwanej „twister”, narażamy nasz kręgosłup na długotrwałe urazy. Dlatego jeżeli znajdziemy się w jednej z tych pozycji, warto schować ego do kieszeni i odklepać, niż leczyć kontuzje.
Dbanie o stabilizację i wzmacnianie pleców, bioder i tułowia pomaga w ochronie kręgosłupa przed nadmiernym wyprostem lub uciskiem. Na początku musimy zwrócić uwagę na skorygowanie naszej postury, tzn. pozycji, którą przyjmujemy stojąc wyprostowanym. W zależności od dysproporcji w napięciu mięśniowym, nasze ciało będzie inaczej ustawione.
Zanim zadbamy o wyrównanie napięć, naszym pierwszym krokiem powinna być nauka „smarowania” kręgosłupa przed wysiłkiem, czyli mobilizowanie tego obszaru. Pomogą nam w tym ruchy rotacyjne, które polubi nasz kręgosłup, ćwiczenia te możemy traktować jako codzienna rutyna po wstaniu z łóżka oraz forma rozgrzewki.
Wyświetl ten post na InstagramieA post shared by Fizjonomia Norbert Rosiak (@fizjonomia_norbert_rosiak)
W drugiej części artykułu skupimy się na identyfikowaniu dysproporcji oraz wyrównywaniu napięć mięśniowych, które pomogą nam utrzymać lepszą posturę.