Czy środki dopingujące mogą podnieść poziom twojego BJJ [Video]?

foto: https://www.instagram.com/vagnerrochabjj/

Zaledwie dwa miesiące temu IBJJF zawiesiła pięciu zawodników biorących udział w Mistrzostwach Świata No-Gi 2022, w tym Vagnera Rochę, który odmówił poddania się testom antydopingowym i otwarcie wypowiedział się na temat zawieszenia oraz środków dopingujących. 

„Tak, biorę sterydy. Mam 40 lat, niedługo skończę 41 i od pięciu lat jestem na TRT, o czym pisałem na swoim Instagramie, jakieś 3 miesiące temu. Nie mam powodu do wstydu.

Jeżeli chcesz testować zawodników w amatorskim sporcie i to tylko tych, którzy wywalczyli miejsce na podium to nie ma żadnego sensu. Nie zarabiam na tym występie, płacę za wpisowe, za hotel i jedyne co dostaje to medal na podium. Jeśli chcemy zmienić ten sport, może zaczniemy testować wszystkich, nie tylko medalistów? Po co testować tylko pojedynczych zawodników?”

 

„W dzisiejszych czasach tak wiele mówi się o środkach dopingujących i sterydach w Brazylijskim Jiu-Jitsu. Jesteśmy w stanie dostrzec kto stosuje te środki, niedługo skończę 41 lat i od ponad dekady walczę w światowej czołówce grapplingu. Nie wstydzę się powiedzieć, że stosuje TRT pod nadzorem lekarza, ponieważ lubię ciężko trenować i rywalizować na najwyższym możliwym poziomie. Zawsze tłumaczyłem swoim dzieciom dlaczego stosuję testosteron i wyjaśniłem im dlaczego dla mnie jest to dobre, gdy z drugiej strony dla nich może być to szkodliwe w tym wieku. Podziwiam 20-30 latków, którzy są 100% czyści, zalecam młodszym sportowcom, aby nie stosowali PED, a moim przyjaciołom po 35. roku życia, aby wykonali badania krwi. Krótko mówiąc, wielu sportowców korzysta z PED, ale ilu się do tego przyznaje, a ilu naprawdę tego potrzebuje? Wielu ludzi ma błędne przekonanie, że jeśli weźmiesz doping, automatycznie staniesz się dobry w Jiu Jitsu. Ale jest wielu ludzi, którzy biorą PED i nie są mistrzami świata. PED nie czynią cię magicznie dobrym w Jiu Jitsu, działają tylko wtedy, gdy ty jesteś skuteczny.”

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Vagner Rocha (@vagnerrochabjj)

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także