Czy środki dopingujące powinny zostać zalegalizowane w sportach walki?

foto: https://www.instagram.com/cyborgbjj/

8 marca serwis FloGrappling przekazał informację o nałożeniu kary na pięciu zawodników startujących na Mistrzostwach Świata No-Gi 2022 przez federację IBJJF, przyłapanych na stosowaniu środków dopingujących po pozytywnych wynikach testów przeprowadzonych przez USADĘ.

Do grona ukaranych zawodników należą Roberto „Cyborg” Abreu, Vagner Rocha, Jonnatas Gracie, Henrique Ceconi oraz Igor Feliz. Ośmiokrotny mistrz świata i głównodowodzący Fight Sports Miami „Cyborg” skomentował całą sytuację wpisie na Instagramie, który aktualnie nie jest dostępny do poglądu, łącznie z całym kontem zawodnika:

„Nie bądźmy hipokrytami. Świat musi pogodzić się z faktem, że jeśli sportowcy tacy jak my mamy dużo i ciężko trenować przez tyle lat, jesteśmy zmuszeni podjąć konieczne kroki, aby odpowiednio się zregenerować. Kończę w tym roku 43 lata i wierzę, że nikt nie osiągnął tyle co ja, wygrywając Mistrzostwa Świata No-Gi trzy lata z rzędu, walcząc w kategorii Adult i będąc najstarszym z zawodników. Jestem najlepszym zawodnikiem tej kategorii w historii IBJJF, zdobywając 7 tytułów w dywizji ultraciężkiej oraz jeden w Absoluto. Nie przechwalam się ale to niesamowite osiągnięcie biorąc pod uwagę fakt, że większość moich rywali była znacznie większa i młodsza o prawie 20 lat. 

Hormonalna Terapia Zastępcza (ang. hormone replacement therapy) niesie za sobą wiele korzyści dla sportowców po 30. roku życia. Wszystko co biorę jest przepisywane przez lekarza i konsultowane z zespołem specjalistów, zgodnie z moimi potrzebami i gorąco zachęcam każdego. Chcemy żyć zdrowiej, lepiej się regenerować i dłużej cieszyć się BJJ, to cenie sobie bardziej niż zdobywanie medali. Nie zarabiamy pieniędzy na imprezach IBJJF i musimy rywalizować z dużo młodszymi zawodnikami, którzy są w stanie startować na większości imprez. Startujemy na zawodach IBJJF dla rekreacji, nie czerpiemy takich przychodów jak na przykład zawodnicy UFC, podczas gdy inne amatorskie imprezy są TRAKTOWANE JAKO PROFESJONALNE I ZAWODNICY SĄ TESTOWANI.

Testowani byli tylko Ci, którzy zdobyli pierwsze miejsce, co z tymi, którzy zajęli drugie miejsce i otrzymali tytuł po dyskwalifikacji tych ze złotem? Czy przechodzili testy? NIE. To niesprawiedliwe dlatego moim zdaniem jeśli IBJJF chce traktować nas poważnie i podejść do tego profesjonalnie musi testować wszystkich, kategorie Adult oraz Master. W przeciwnym razie zawodnicy będą musieli wybrać czy chcą startować w innych organizacjach i tam czerpać przychody, czy rywalizować na matach IBJJF.

Zdobyłem wiele tytułów mistrza świata i nie mam nic przeciwko temu, aby zostać ukaranym ale młodsi zawodnicy, których dotknęła ta kata, tracą wiele wspaniałych momentów w swoim życiu. To bardzo smutne, ponieważ teraz są u szczytu swojej kariery. Jaki jest sens płacić za udział w wydarzeniu organizacji, która narusza twoją prywatność, aby zrobić testy antydopingowe, kiedy prowadzisz zajęcia w klubie lub seminarium?

Rzeczywistość jest taka, że wujek Borg zdobył swój 8. tytuł mistrza świata w wieku 42 lat, zdobywając 79 punktów i będąc niepokonanym. Czuję się najlepszym, jakim kiedykolwiek byłem i szkoda, że nie będę mógł dalej występować i bić rekordów na matach IBJJF. Ale życie toczy się dalej!”

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także