Felipe Pena pozbawiony tytułu Mistrza Świata IBJJF po raz drugi

USADA oraz federacja IBJJF ogłosiły, że mistrz świata kategorii Absoluto IBJJF 2021 – Felipe Pena uzyskał pozytywny wynik testów antydopingowych i zaakceptował roczny okres wykluczenia z uczestnictwa w turniejach IBJJF. Zgodnie z zasadami organizacji, Pena został pozbawiony tytułu mistrza świata z 2021 roku.

Brazylijczyk uzyskał pozytywny wynik testu na zakazaną substancję – Klomifen 12 grudnia 2021 r. podczas Mistrzostw Świata 2021. Roczny okres wykluczenia Peny rozpoczął się 7 stycznia 2022 roku.

Klomifen (Clomid) jest lekiem zatwierdzonym przez FDA do leczenia niepłodności kobiet, jednak jest często stosowany przez mężczyzn w leczeniu niepłodności, jak i w wielu dyscyplinach sportowych w celu zwiększenia wydajności.

Pena zdobył tytuł Absoluto Mistrzostw Świata 2021 po tym, jak on i Nicholas Meregali wygrali walki półfinałowe. Meregali został zdyskwalifikowany z dalszego udziału za wykonanie obraźliwego gestu podczas pojedynku w swojej kategorii wagowej. W wyniku dyskwalifikacji Pena automatycznie otrzymał złoty medal.

To drugi przypadek kiedy Felipe Pena przeszedł pozytywnie testy antydopingowe, pierwsze naruszenie zostało ogłoszone w 2015 roku, kiedy został zdyskwalifikowany za stosowanie testosteronu. Do niechlubnej listy zawodników zawieszonych przez IBJJF za stosowanie dopingu należą: Braulio Estima, Felipe Pena, Paulo Miayo, Gabriel Garcia oraz Kaynan Duarte. 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także