Sezon letni wydaje się, że zawsze sprzyjał w łapaniu chorób skórnych przez zawodników dyscyplin sportowych gdzie jest styk ciała z matą. Czarny pas bjj Michał Kamiński, który jest lekarzem popełnił wyczerpujący artykuł, którego fragment publikujemy, a jeżeli macie ochotę wgłębić się w temat odsyłamy Was do strony Michała sharktankmd.com
Instagram Michała: https://www.instagram.com/sharktank.md/
Poniżej poznacie ogólne zalecenia higieniczne oraz Q&A, których autorem jest Michał:
Ogólne zalecenia higieniczne
Zebrałem tutaj zalecenia z głównych organizacji sportów walki (jak UFC i NCAA) oraz podręczników dermatologii sportowej i prewencyjnej:
- Utrzymuj dobry ogólny stan zdrowia: optymalne odżywianie, regularne ćwiczenia i dbanie o ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne.
- Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i trans, cholesterolu, cukrów, soli i alkoholu.
- Nie pal.
- Pierz odzież i sprzęt treningowy natychmiast po każdym treningu.
- Prysznic natychmiast po treningu lub jak najszybciej po nim.
- Mydła antybakteryjne mogą być w niektórych przypadkach wskazane
- Nie dziel się sprzętem ani produktami higienicznymi.
- Noś klapki pod prysznicem i poza matą.
- Upewnij się, że maty i sprzęt są czyszczone kilka razy dziennie.
- Zakryj ramiona i nogi podczas treningu, jeśli to możliwe, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek otwarte rany.
- Rozważ profilaktyczne stosowanie leków przeciwwirusowych w okresach wysokiego stresu, jeśli masz skłonności do reaktywacji opryszczki.
Tutaj przedstawiam kilka powszechnych pytań i odpowiedzi.
Pytanie: Czy powinienem myć ręce środkiem dezynfekującym przed/po treningu?
Odpowiedź: Może trudno w to uwierzyć (zwłaszcza po szaleństwie pandemii Covid-19), ale NAJLEPSZYM sposobem dla WIĘKSZOŚCI ludzi na zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji jest mycie rąk i ciała ciepłą wodą i mydłem. Zarazki, na które normalna osoba jest narażona na co dzień, nie wymagają żadnych specjalnych mydeł ani środków.
Jeśli trenujesz w bardzo popularnym miejscu, gdzie przewija się wiele osób, z regularnymi problemami z infekcjami, i chcesz być super ostrożny – mydło antybakteryjne/przeciwgrzybicze może być dobrym wyborem.
Nadmierne stosowanie środków dezynfekujących może uszkodzić twój własny mikrobiom na skórze (dobrze organizmy, które cię chronią) i potencjalnie sprawić, że będziesz bardziej podatny na infekcje.
Niektóre osoby muszą jednak używać środków dezynfekujących. Dotyczy to osób, które pracują w bliskim kontakcie fizycznym z osobami o wysokim ryzyku zakażenia (takimi jak noworodki, osoby starsze lub z immunosupresją) lub mają bezpośredni kontakt fizyczny z kimś z infekcją górnych dróg oddechowych, infekcją skórną lub biegunką; oraz pracujących w miejscach, gdzie choroby zakaźne są powszechnie przenoszone, takich jak przygotowanie żywności, i/lub zatłoczone obszary mieszkalne (centra opieki nad dziećmi, przedszkola, więzienia lub placówki opieki długoterminowej). (Źródło: CDC)
Q: Jak prać kimono i sprzęt treningowy?
A: Do codziennego prania w zupełności wystarczy pranie w 30-40°C z detergentem, pod warunkiem, że zrobisz to jak najszybciej po powrocie do domu. Jeśli zostawisz ubrania na kilka godzin w ciepłej, wilgotnej torbie, jest to idealne miejsce do szalonego rozmnażania się bakterii. Większość bakterii, zarodników grzybów i wirusów jest skutecznie zabijana w temperaturze 60°C. Jeśli chcesz być podwójnie ostrożny, na rynku są dostępne specjalne środki dezynfekujące które można dodać do prania.
I tak, zawsze trzeba prać swój pas
Q: Co z torbą na sprzęt?
A: Ma kontakt z przepoconymi ubraniami, więc logicznie rzecz biorąc, powinna być regularnie czyszczona. Osobiscie, dezynfekuję swoją raz w tygodniu.
Q: Czy czekanie z prysznicem po treningu jest niebezpieczne?
A: Patogeny, które nazbierałeś od partnerów treningowych, rozmnażają się na twojej skórze. Na przykład, liczba komórek bakterii Staphylococcus podwaja się co około 20 minut w temperaturze 37°C. W przypadku bakterii, wraz z liczbą, rośnie prawdopodobieństwo przekroczenia twoich naturalnych barier ochronnych. Aby zminimalizować ryzyko, weź prysznic jak najszybciej po treningu.
Q: Jak często powinno się czyścić matę?
A: Idealnie, mata powinna być wycierana po każdym treningu. Wszystko zależy od liczby ćwiczących, ilości potu, brudu i sytuacji epidemiologicznej. Nie ma na to naukowych danych, ale jeśli masz średnio 10-20 osób na treningu, z 2 treningami dziennie, wycieranie raz dziennie powinno wystarczyć.
Q: Czego używać do czyszczenia maty?
A: Jest wiele dostępnych na rynku środków do czyszczenia powierzchni. Praktycznie każdy z nich spełni swoje zadanie. Nawet zwykłe mydło lub czysta woda znacznie zmniejszą ryzyko infekcji.
Jeśli masz problem z lokalną epidemią w Twoim klubie, możesz spróbować użyć wybielacza (oczywiscie po odpowiednim rozcieńczeniu) przez kilka dni. Zabija on praktycznie wszystko.
Q: Czy są jakieś środki czystości, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się grzybicy?
A: Grzybica rozprzestrzenia się głównie poprzez bezpośredni kontakt skóra do skóry z zakażoną osobą. Zakażone powierzchnie i sprzęt mogą służyć jako źródło zakażenia, ale jest to stosunkowo rzadkie. Jak wspomniano powyżej, zwykłe środki czystości do czyszczenia mat są wystarczające.
Są szampony zawierające środki przeciwgrzybicze, ale nie ma naukowych danych na temat potencjalnego zapobiegania zakażeniom.
Istnieją pewne dowody wśród amerykańskich zapaśników, że przyjmowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych podczas sezonu znacznie zmniejszyło częstość występowania grzybicy, bez żadnych skutków ubocznych. Sprawdź w źródłach, albo napisz do mnie jeśli chcesz się dowiedzieć więcej.
Q: Mam wybuch infekcji w swoim klubie/ siłowni / … . Kilka osób zarazio się …
A: Najpierw zawsze wyizoluj zakażonych i skieruj ich do lekarza w celu prawidłowej identyfikacji i leczenia. Przed dalszym treningiem poproś sportowców o samokontrolę skóry pod kątem wszelkich podejrzanych zmian, sprawdź ich sam, lub poproś kogoś doświadczonego w diagnozowaniu chorób skóry. Upewnij się, że mata jest odpowiednio czyszczona a wszystkie ubrania oraz sprzęt treningowy są odpowiednio prane. Ściśle egzekwuj podstawowe zalecenia higieniczne. Jeśli wygląda to na infekcję bakteryjną, sugeruję skontaktowanie się z lokalnymi organami zdrowia publicznego, które powinny pomóc w zarządzaniu sytuacją.
Q: Masz więcej pytań? Zadaj mi je na Instagramie, napisz e-maila, skomentuj poniżej…
Dzięki za przeczytanie! Jeśli chcesz pomóc w rozwoju bloga, udostępnij dalej. Wszystkie uwagi mile widziane.