Jak bezpiecznie i efektywnie walczyć półgardą [Video]?

Foto: Dominik Borowczyk

Jedną z najczęściej spotykanych pozycji w Brazylijskim Jiu-Jitsu jest półgarda. Jest to pozycja, w której kontrolujemy ciało przeciwnika poprzez wpięcie nóg po jednej stronie tułowia rywala i kontrolę dystansu naszymi rękoma.

Do grona zawodników, którzy świetnie wykorzystywali tę gardę do ataków możemy zaliczyć m.in. Bernardo Farię oraz Lucasa Leite. Brazylijczycy do perfekcji opanowali sztukę walki o „underhooka„, czyli chwytu pod pachą rywala, umożliwiającego przetoczenie lub wejście za plecy. 

Jednym z problemów, na które możemy się natknąć walcząc o underhooka, jest groźba duszenia d’arce lub gilotyną. W poniższym nagraniu brązowy medalista Absoluto ADCC 2019, Lachlan Giles demonstruje obronę przed duszeniami oraz kontrę na przejście gardy przeciwnika. Kluczowym elementem walki o underhooka jest podnoszenie barku partnera, tak aby zablokować możliwość zapięcia klamry na naszej szyi. Naszą ostatnią linią obrony przed duszeniem jest przerolowanie się na plecy, żeby zmusić przeciwnika do postawienia ręki na macie.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także