Jak trening Brazylijskiego Jiu-Jitsu może pomóc w walce z otyłością?

foto: https://fightingfitjiujitsu.com/2021/05/08/weight-loss-and-jiujitsu/

Jeżeli jednym z twoich postanowień noworocznych jest zrzucenie kilku lub kilkunastu zbędnych kilogramów, to trening BJJ może być jednym z najlepszych rozwiązań.

Liczba osób zmagających się z otyłością jest stale rosnąca, według opublikowanych badań World Health Organisation, ponad miliard osób na świecie mierzy się z nadwagą. Otyłość nie jest problemem, który dotyka tylko dorosłych, około 18 procent dzieci na całym świecie walczy z nadwagą. Zajęcia sztuk walki mogą pomóc zarówno dzieciom, jak i dorosłym w utrzymaniu prawidłowej wagi i utracie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Spalanie kalorii

Trening sztuk walki sprawi, że będziesz pracować ciężej niż zwykle i przy okazji będziesz się dobrze bawić. Z czasem przestaniesz przejmować się wysiłkiem fizycznym. W zależności od długości i intensywności treningu, na pojedynczej jednostce możesz spalić nawet 1000 kalorii. Przepis na odchudzanie jest prosty: zmuś organizm do spalania rezerw tłuszczowych, poprzez deficyt kaloryczny. Zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnego Kowalskiego wynosi około 2000 kalorii, więc spalenie połowy z tego podczas treningu daje większą swobodę w diecie.

Trening sztuk walki zapewnia również zrównoważoną mieszankę ćwiczeń aerobowych i beztlenowych, zmuszając serce i płuca do cięższej pracy. W rezultacie poprawia się twoja wydolność sercowo-naczyniowa i fizyczna, co pozwala ćwiczyć z większą intensywnością przez dłuższy czas.

Brak rutyny

Konwencjonalne ćwiczenia, takie jak bieganie, pływanie i podnoszenie ciężarów, również pomagają schudnąć, ale z czasem mogą się znudzić. Po pewnym czasie te czynności mogą zacząć przypominać obowiązki domowe, ponieważ powtarzasz te same ćwiczenia w kółko.

Trenując Brazylijskie Jiu-Jitsu nie będziesz mieć tego problemu. Jeżeli jesteś stale zaangażowany w trening i myślisz o swoich błędach, nowych technikach i metodyce treningowej nigdy się nie nudzisz. BJJ jest stosunkowo młodym sportem, który wciąż się rozwija, więc nawet czarne pasy wciąż muszą się nauczyć wielu nowych rzeczy.

Zamiast bać się treningów, zajęcia ze sztuk walki staną się twoim punktem kulminacyjnym dnia. Z niecierpliwością będziesz czekać na każde zajęcia, wiedząc, że nauczysz się nowych rzeczy.

Dyscyplina

Dyscyplina jest ogromną częścią BJJ, dzięki temu zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia celów związanych z utratą wagi. Każdy z nas zaczynał jako biały pas i napotkał techniki, które były dla niego zbyt trudne. Dzięki wytrwałości niewykonalne dla nas ruchy, mogą stać się naszą drugą naturą, w miarę postępów na kolejnych stopniach zaawansowania. 

Każdy uczeń zaczyna jako biały pas i na pewno napotka kilka technik, które uzna za zbyt trudne. Dyscyplina, którą budujesz podczas treningu, może przenieść się na inne aspekty twojego życia, między innymi na dietę. 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także