Jakie zasady są najlepsze według czołowych zawodników i trenerów BJJ?

Pytanie można powtarzać, a tylu ilu trenujących, tyle będzie odpowiedzi. Kilkanaście dni temu, zapytaliśmy polskich trenerów i zawodników o najlepsze (ich zdaniem) zasady BJJ. Dziś, możecie przeczytać opinie najlepszych zawodników i trenerów ze światowej półki. Taki tekst ukazał się jakiś czas temu na łamatch Jits Magazine.

Eddie Bravo – zwycięzca trialsów ADCC, założyciel 10th Planet, twórca EBI i Combat Jiu-Jitsu

„Zasady CJJ (Combat Jiu-Jitsu) są moimi ulubionymi, dlatego ich używam. Dodawanie uderzeń do Jiu-Jitsu nie tylko obnaża nierealistyczne Jiu-Jitsu, ale także jest o wiele bardziej zabawne dla publiczności niż Jiu-Jitsu bez uderzeń. Wyobraź sobie Gordon Ryan vs Nicky Rodriguez na zasadach CJJ, to byłoby szaleństwo.”

Caio Terra – dziesięciokrotny mistrz świata IBJJF No-Gi i dwukrotny mistrz świata IBJJF

„Kocham Jiu-Jitsu, więc uwielbiam wszystkie zasady i różnorodność, jakie oferują. Ostatecznie, większość mistrzów wygrywa niezależnie od zasad. Jednak, gdy poziom jest bardzo wyrównany, zasady mogą mieć wpływ na ostateczny wynik.”

Gianni Grippo – dwukrotny mistrz świata IBJJF No-Gi i sześciokrotny mistrz IBJJF PAN Gi i No-Gi

„Szczerze mówiąc, wciąż mogę się wahać między tym, na jakich zasadach wolę rywalizować najbardziej, ale teraz myślę, że moim ulubionymi są zasady ADCC. Naprawdę poczułem to  podczas zeszłorocznych trialsów ADCC. Czułem, że ten zestaw zasad sprawił, że walczyłem ciężej od samego początku, ponieważ moim celem było albo zakończenie meczu przed rozpoczęciem punktów, albo postawienie się w najlepszej możliwej pozycji tuż przed rozpoczęciem punktów. To może nie być takie samo dla wszystkich, ale wydaje mi się, że zasady ADCC prowokują więcej akcji, niż większość innych. Teraz, jako widz, naprawdę lubię zasady WNO sub-only. Wolę oglądać to niż ADCC, ponieważ nie zmuszają one zawodników do walki po pewnym czasie, co czasami może przerodzić się w impas. Doceniam również to, że chociaż są to zasady sub only, kładą również nacisk na kontrolę pozycji. Niektóre zasady sub only całkowicie lekceważą kontrolę pozycji i patrzą tylko na próby poddań, a ja nie wierzę, że prowadzi to do najbardziej przyciągających wzrok lub najbardziej rozrywkowych meczów.”

Matheus Diniz – mistrz świata ADCC i wielokrotny medalista mistrzostw świata IBJJF No-Gi

„Naprawdę lubię zasady ADCC i IBJJF, wciąż mają wiele do poprawy, ale są moimi ulubionymi. Myślę, że wciąż mogą się poprawić w wielu aspektach, ale zdecydowanie są moimi ulubionymi.”

Marcus „Buchecha” Almeida – trzynastokrotny mistrz świata IBJJF i dwukrotny mistrz świata ADCC

„Lubię tylko poddania, ale z limitem czasowym, ponieważ znasz ramy czasowe, które masz, więc musisz być w stanie uzyskać poddanie w tym czasie! Nienawidzę oglądać walk bez limitu czasowego, gdy obaj przeciwnicy nie chcą się poddać – sprawiają one, że oglądanie jest naprawdę nudne.”

JT Torres – dwukrotny mistrz świata ADCC i mistrz świata IBJJF No-Gi

„Moim ulubionym zestawem zasad do rywalizacji i oglądania są zasady ADCC. Uważam, że połączenie braku punktów i punktów tworzy ekscytujące mecze.”

Roberto Jimenez – zwycięzca trialsów ADCC i mistrz wagi średniej Polaris

„Nie mam preferencji co do zasad, ale podoba mi się, gdy jest otwarta przestrzeń do kontynuowania walki bez względu na wszystko, czy to w oktagonie, czy na macie jako płótnie. Lubię dłuższe rundy, wszystkie 10-minutowe lub więcej są świetne i naprawdę podoba mi się zestaw zasad ACB JJ, gdzie były rundy, 3×5 minut lub 5×5 minut dla Jiu-Jitsu – było to niesamowite. Wolałbym, żeby nie było dogrywek, ale jeśli są w regulaminie wydarzenia, to zrozum i ćwicz je, i nie szukaj wymówek, ucz się z każdego doświadczenia. „

Roger Gracie – dziesięciokrotny mistrz świata IBJJF i zdobywca potrójnej korony ADCC

„Zasady IBJJF.”

Jeff Glover – mistrz świata IBJJF no gi i brązowy medalista ADCC

„Zasady, które wymyśliłem nazywały się 'dziesięć lub klepnięcie’. Zdobywasz dziesięć punktów przed czasem i wygrywasz, albo odklepujesz kolesia. Zupełnie inna atmosfera, niż na zawodach sub only.”

Diego „Pato” Oliveira – dwukrotny mistrz świata IBJJF, mistrz świata IBJJF No-Gi i medalista ADCC

„Moim ulubionym zestawem zasad są zasady IBJJF No-Gi. Gi i No-Gi, ale bardziej No-Gi. Zasady działają lepiej w sytuacji, gdy na przykład osoba na górze po prostu gra na zwłokę, więc dostaje kary, ponieważ nie pracuje czy nie chce się angażować.”

Rubens „Cobrinha” Charles – trzykrotny mistrz świata ADCC, pięciokrotny mistrz świata IBJJF

„Moje ulubione zasady rywalizacji to brak limitu czasowego, brak punktów, brak przewagi, tylko sub!”

Tayane Porfirio – czterokrotna mistrzyni świata IBJJF i czterokrotna mistrzyni Europy IBJJF

„Lubię zasady IBJJF. Lubię UAEJJF, ale to, że przewagą jest punkt, szkodzi zawodnikowi, który na przykład starał się trochę przejść gardę.”

Dean Lister – zdobywca potrójnej korony ADCC i pierwszy Amerykanin w Galerii Sław ADCC

„Nie rezygnuj z tego, czego chcesz najbardziej, na rzecz tego, czego chcesz teraz – Richard G. Scott. Odnosi się do dyscypliny i opóźnionej gratyfikacji. Zasady ADCC są moimi ulubionymi. OK, mam stronniczy punkt widzenia – jestem pewien. Czuję, że jest to bardziej zrównoważony zestaw reguł. Całkowicie faworyzuje poddania, a punkty są na drugim miejscu. Osobiście nie lubię przewag. Myślę, że to jak zdobycie punktu za uderzenie w obręcz, ale nie trafienie do kosza.”

Dan Manasoiu – zwycięzca ADCC Trials i wielokrotny zwycięzca ADCC Open

„Ulubionym zestawem zasad są ADCC zarówno do rywalizacji, jak i oglądania. Powodem jest to, że jest to najważniejszy zestaw zasad do poznania. Nie kara akcji i jest dobrze przemyślany z wieloma latami poprawek. Pozwala na ekscytujące i uczciwe mecze.”

Źródło: https://jitsmagazine.com/elite-competitors-and-coaches-pick-their-favorite-bjj-ruleset/

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także