Jeden z największych dylematów w Brazylijskim Jiu Jitsu

W trakcie nauki Brazylijskiego Jiu-Jitsu natkniemy się na dylemat, który potrafi spędzać sen z powiek niektórym adeptom, szczególnie przed pierwszym startem na zawodach. Chcemy obalać przeciwnika czy wciągać go do gardy?

Jeżeli nie mamy doświadczenia z innych sportów chwytanych takich jak zapasy lub judo, wiele osób decyduje się na walkę z pleców, czyli wciągnięcie go gardy. Może to być skuteczna taktyka, szczególnie jeżeli nie jesteśmy pewni swojej „stójki”, jednak nie zwalnia to nas z obowiązku nauki obaleń i rzutów.

Według jednego z najlepszych trenerów na świecie, Johna Danahera możemy skutecznie łączyć oba elementy, nawet jeśli decydujemy się na walkę gardą na początku pojedynku:

„Podwój swój sukces dzięki obaleniom: wielu adeptów jiu-jitsu postrzega obalenia jako osobną dziedzinę. Rzeczywiście, więcej niż nieliczni w ogóle jej nie studiują, ponieważ uważają, że nie jest to konieczne, aby odnosić sukcesy w naszym sporcie.

To błędne podejście. Nawet jeśli wciągnąłeś do gardy na początku walki, twoje jiu-jitsu skorzystałoby niezmiernie, ucząc się obaleń. Obalenia mają świetną funkcję w Jiu-jitsu jako środek do przetaczania przeciwników z gardy. Łączą się również bardzo dobrze z klasycznymi podcięciami jiu jitsu – gdy podcięcie się nie powiedzie – wykonaj obalenie, aby zakończyć akcję i zdobyć punkty.

Jiu-jitsu nie wymaga poświęcania całej swojej energii i czasu na treningi obaleń, zdecydowana większość zdobywanych punktów i poddań odbywa się na ziemi, lecz powinieneś przynajmniej aspirować do bycia kompetentnym w tej dziedzinie.

To smutne, że zawodnicy, którzy są geniuszami w prawie wszystkich aspektach jiu jitsu nie potrafią wykonać nawet podstawowych obaleń poza siedzeniem w gardzie. Jiu-jitsu to sport, który zakłada przeniesienie walki na ziemię, aby zapewnić większą kontrolę niż jest to możliwe w pozycji stojącej. Ponownie, nie musisz być światowej klasy zapaśnikiem, ale jesteś zobowiązany do nauki podstaw. Jak wspomniano wcześniej, dzięki całkowicie nowemu zestawowi narzędzi będziesz lepszy zarówno w stójce jak i walcząc z pleców.”

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez John Danaher (@danaherjohn)

 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także