Kluczowe porady i strategie dla „starszych” grapplerów

Istnieje wiele sportów, których naukę możemy rozpocząć w każdym wieku, poza kilkoma wyjątkami do tego grona możemy zaliczyć Brazylijskie Jiu Jitsu. Świetnym przykładem jest Roberto Aguilar, który swój pierwszy trening BJJ rozpoczął mając 68 lat. Aktualnie 76-letni Roberto został niedawno wypromowany na czarny pas BJJ przez wielokrotnego mistrza świata, Romulo Barrala.

Nauka BJJ jest wystarczająco trudna, lecz starsi grapplerzy mają jeszcze trudniej. Próbujesz nadążyć za młodymi ogierami, którzy w pełni poświęcają się trenowaniu, ale Twoje ciało może za nimi nie nadążać.

Musimy spojrzeć prawdzie oczy, wiek jest tym, czym jest. To nie twoja wina, że zacząłeś trenować później. Tyle, że jako starszy facet musisz trenować i myśleć o jiu-jitsu nieco inaczej. Pamiętaj, że kariera na macie to maraton, w trakcie którego możesz podziwiać widoki, niż sprint gdzie skupiasz się tylko na linii mety.

  • Dobierz odpowiednie techniki

Jako zaliczający się do kategorii „Master” po prostu nie możesz używać technik, które opierają się na atletyce i elastyczności. Nie możesz wykonywać ruchów, które wymagają nakrywania nóg aż do głowy, notorycznej zmiany tempa i dynamicznych przejść gardy.

Udawanie, że jesteś giętkim 20-latkiem, zaowocuje tylko przeraźliwym bólem i niekończącą się paradą wizyt u twojego lekarza, ortopedy i fizjoterapeuty.

Zamiast tego potrzebujesz gry, która działa dla starszych typów ciała. To czego szukasz, to techniki, które są skuteczne i nie wymagają elastyczności oraz dynamiki. Mamy na myśli te, w których używasz dźwigni, aby manipulować przeciwnikiem w dowolny sposób. Skup się na stylu walki, gdzie korzystasz z ruchu przeciwnika, wykluczasz walkę gardą otwartą i przechodzisz gardę „na ciasno”, zabierając każdy centymetr ze strefy komfortu rywala. 

  • Spowolnij przeciwnika

Zdaj sobie sprawę z tego, że masz ograniczoną ilość siły i tlenu, w przeciwieństwie do niektórych młodych ogierów. Szarpanina może się skończyć dla ciebie kontuzją i w pewnym momencie opróżnisz zbiornik z tlenem.

Twoim pierwszym krokiem jest zdobycie dominującego chwytu. Ten, kto wygra walkę o uchwyt, zwykle wygrywa następną wymianę, przynajmniej dobry chwyt oznacza, że ​​twój przeciwnik nie przejdzie łatwo gardy i nie zagrozi ci poddaniem.

Ograniczając ruchy rywala, nie musisz już mieć do czynienia z szarpiącym się ogarem, a twoje szanse na kontuzję właśnie znacznie spadły. Z tej pozycji możesz zacząć go wytrącać z równowagi, zastawiać pułapki, używać cierpliwości weterana maty i wciągnąć do swojej gry.

Znalezienie sposobów na kontrolowanie walki jako sprytnego starszego grapplera jest znacznie lepsze niż próba dorównania tempa młodemu ogierowi.

  • Retencja gardy

Utrzymanie gardy to Twoja zdolność do bezpiecznego kontrolowania przeciwnika i neutralizowanie jego ataków. Jest to podstawowa umiejętność w BJJ, ponieważ nie możesz wygrać walki bez gardy, jeśli przeciwnik już ją przeszedł. 

Młodsi zawodnicy często polegają na swojej elastyczności, aby zatrzymać przejście gardy. Będą obracać się na głowie, chować kolana pod pachy lub składać na pół ze stopami przy własnej głowie. Inny styl retencji gardy, którego nie powinieneś używać, opiera się na sile, wyczuciu czasu i wybuchowości.

Obie te strategie są dobre dla młodego sportowca, ale z wiekiem stają się znacznie bardziej niebezpieczne; masz gwarancję, że doznasz kontuzji. Zmniejszona elastyczność, przeciążone stawy, spowolniony czas reakcji i gorsza kondycja sprawiają, że musisz pracować mądrze, nie ciężej.

Musisz opracować nowy zestaw technik i strategii, które są bezpieczne oraz działają dla każdego typu ciała – wykorzystuj pracę ramą. Blokuj napierającego przeciwnika tworząc silną ramę przedramionami, kolanami i piszczelami, zamiast korzystać z siły mięśni. Solidna rama jest na wagę złota, a wiele nakładających barier sprawia, że ​​twoja garda jest prawie nie do przejścia.

  • Optymalizacja i regeneracja

Z wiekiem nie możesz już tak szybko się regenerować, a prawdopodobnie masz też mniej czasu, który możesz poświęcić na trening. Z tego powodu niezwykle ważne staje się, aby trenować jak najefektywniej.

Twój czas jest ograniczony, więc chcesz trenować mądrzej i maksymalizować swoje wyniki, aby poprawić jak najwięcej w określonym czasie. Dla starszego grapplera odpowiedzią NIE jest to, aby spędzać niezliczone godziny na sparingach mając nadzieję, że jakoś przetrwasz.

Musisz ciężko trenować, nie da się tego obejść, ale zamiast próbować rozwijać wszystko na raz, chcesz tak ustrukturyzować swój trening, aby rozwijał określone umiejętności. Jeśli potrafisz rozwijać te zestawy umiejętności w bezpieczny sposób, bez kontuzji, tym lepiej!

Najlepszym sposobem na szybkie osiągnięcie dobrych wyników jest wprowadzenie ograniczeń w sparingach. Na przykład możesz chcieć robić rundy, w których walczysz tylko gardą i nie dajesz jej przejść rywalowi. Istnieje wiele form wymuszonego i sytuacyjnego sparingu w celu udoskonalenia konkretnych umiejętności, a wraz z wiekiem powinieneś używać ich wszystkich!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, twój czas na macie jest ograniczony więc, aby czerpać z niego jak najwięcej, zapewnij sobie długowieczność na sali treningowej. Powiedzenie „rozgrzeje się w drillu” schowaj do szafy wraz kasetami VHS i poświęć 20 minut przed treningiem na zmobilizowanie i aktywację kluczowych części ciałą. Po wysiłku wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych lub wycisz organizm np. poprzez statyczne rozciąganie. 

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także