Kto jest w stanie pokonać Gordona Ryana?

foto: Dominik Borowczyk, @borojitsu

Świat grapplingu jest zdominowany przez jedną osobę – Gordona Ryana. Jeden z najlepszych grapplerów wszechczasów wygrał tegoroczne mistrzostwa świata ADCC w kategorii +99kg oraz superwalkę z Andre Galvao. Czy ktoś jest w stanie zatrzymać jego zwycięską kampanię?

Amerykanin jest niepokonany od 2018 roku i po dominującym występie na ADCC 2022, nic nie zapowiada zmiany. Wygrywając z zawodnikami światowej czołówki, Ryan znacząco wyprzedził konkurencję, chociaż jak sam twierdzi, nie osiągnął jeszcze szczytu swoich możliwości. Czy jednak istnieją zawodnicy, którzy są w stanie zagrozić Ryanowi? 

Yuri Simoes

Brazylijczyk świetnie się zaprezentował podczas ADCC 2022, zdobywając złoty medal kategorii Absoluto, pokonując po drodze Nicky’ego Rodrigueza, Roberto „Cyborg” Abreu oraz Nicholasa Meregali. 32-latek zmierzy się z Ryanem w superwalce ADCC 2024, dzięki dobrze dobranej strategii i świetnym zapasom, Simoes może stanowić duże wyzwanie dla Amerykanina.

Craig Jones

Byli koledzy klubowi zmierzyli się do tej pory trzykrotnie, Ryan wygrał wszystkie walki, lecz Australijczyk wciąż się rozwija i jest dwukrotnym srebrnym medalistą ADCC. Jones trenował z Ryanem przez długi czas, więc może wyeksponować słabości byłego sparingpartnera. Pomimo różnicy wagowej pomiędzy obiema zawodnikami, fani na całym świecie z niecierpliwością oczekują starcia czołowych reprezentantów B-Team oraz New Wave Jiu-Jitsu.

Kaynan Duarte

Podopieczny Andre Galvao walczył z Ryanem tylko raz, podczas turnieju No-Gi Pan American i po wyrównanym pojedynku musiał uznać wyższość rywala. Mając na koncie wygrane z takim legendami jak Rodolfo Vieira, Marcus „Buchecha” Almeida, Rafael Lovato Jr. oraz Jaoa Rocha, Kaynan ma spore szanse na wyrównaną walkę z Gordonem.

Felipe Pena

Rozczarowujący występ Brazylijczyka podczas ADCC 2022 oraz przegrana z Ryanem na gali WNO, znacznie oddalił Penę od Amerykanina. Pomimo dwóch zwycięstw nad podopiecznym Johna Danahera, w ostatnim pojedynku Felipe przegrał przez werbalne poddanie, nie wykazując chęci kontynuowania walki. Na usprawiedliwienie złotego medalisty Absoluto ADCC 2017,w tamtym czasie silnie przeżywającego śmierć Leandro Lo, wiadomość o odejściu swojego przyjaciela z pewnością wpłynęła na „performance” Brazylijczyka. Jeżeli zobaczymy kolejne starcie obu zawodników, Pena musi być w życiowej formie, aby zagrozić Ryanowi.

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także