Międzynarodowa Federacja Judo zabrania udziału rosyjskich i białoruskich zawodników w Mistrzostwach Świata

fot: https://www.instagram.com/nonstop.archived/, 

Rosyjskim i białoruskim dżudokom zabroniono udziału w Mistrzostwach Świata w Judo 2022, które odbędą się w przyszłym miesiącu w Uzbekistanie. Decyzja jest podyktowana udziałem obu krajów w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. 

Zanim IJF (International Judo Federation) podjęła decyzję o dyskwalifikacji reprezentantów Rosji i Białorusi, pozwalała na ich udział w wydarzeniach organizowanych przez federację, lecz musieli występować pod flagą IJF, a nie krajów, które reprezentowali. 

Jednak ta postawa spowodowała, że ​​ukraińscy judokowie zbojkotowali czerwcowy Puchar Świata w Mongolii. Następnie zagrozili, że zrobią to samo na Mistrzostwach Świata w Uzbekistanie, jeśli dopuszczą do rywalizacji rosyjskich sportowców. Wysiłki ukraińskich zawodników opłaciły się, federacja opublikowała oświadczenie, w którym informuje o dyskwalifikacji zawodników obu krajów na nadchodzących imprezach do stycznia 2023 roku:

„Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Federacji Judo zdecydował dziś, 21 września 2022 r., biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową i w celu zapewnienia ochrony wszystkim sportowcom w sporcie judo, o niedopuszczeniu do udziału sportowców z Rosji i Białorusi w międzynarodowych wydarzeniach judo do stycznia 2023 r.”

CO JEST KULANE?

Przeczytaj także