Odpowiednia ruchomość stawów jest niezbędna dla efektywnego treningu i może pomóc nam w osiąganiu lepszych wyników na macie.
Podobnie jak inne zmienne treningowe, takie jak praca nad specyficznymi umiejętnościami (sparingi, zadaniówki i szlifowanie technik), siła, moc i wytrzymałość sercowo-naczyniowa, mobilność jest czymś, co musi znaleźć się na liście treningowej. Poważnie ograniczasz swoje możliwości i skracasz swoją karierę na macie, jeśli ten konkretny element zostanie zaniedbany.
Jest to szczególnie ważne w sporcie takim jak BJJ ze względu na nieskończoną ilość złożonych ruchów ciała oraz płaszczyzn, w których się znajdujemy. Im większy zakres ruchu i kontroli nad swoimi stawami (co, jak zobaczysz poniżej, jest esencją mobilności), tym bardziej większy się twój arsenał technik ofensywnych i defensywnych.
Mobilność jako wzmacniacz siły
Posiadając odpowiednią stabilność całego ciała i siły tzw. „core”, mobilność może stać się przedmiotem naszego treningu. Daje to naszym stawom wbudowaną ochronę przed urazami poprzez zwiększenie zakresu ruchu. Ponadto, mając odpowiedni, a nawet doskonały zakres w stawie, możemy częściej używać siły w niestandardowych płaszczyznach, ponieważ mamy do tego większy zakres.
Należy pamiętać, że mobilność to nie to samo co elastyczność. Mobilność odnosi się do aktywnej, nerwowej kontroli stawu w przestrzeni w całym jego zakresie, przy jednoczesnym użyciu siły. Elastyczność natomiast polega na biernym poruszaniu stawem w pewnym zakresie ruchu, z wykorzystaniem siły grawitacji (np. szpagat) lub obciążenia zewnętrznego.
Połączenie umysłu z ciałem
Praca nad mobilnością jest niezwykle pomocna w rozwijaniu połączenia „umysł-ciało”. Podczas wykonywania tego rodzaju pracy ważne jest ćwiczenie uważności. Świadomość ruchu i części ciała, na której się skupiamy, a jednocześnie monitorowanie połączenia z resztą ciała, jest kluczem do zintegrowania tego z kontrolowanym, świadomym ruchem. Jest to coś, co jest ściśle związane z następnym elementem, świadomością oddechu.
Świadomość oddechu
Mobilność idzie w parze ze świadomością oddechu i uważnością – wszystkie te trzy elementy są niezbędne do prowadzenia zdrowego życia, a także osiągania wyników sportowych, zwłaszcza w grapplingu. Uświadomienie sobie tego, jak oddychamy jest pierwszym krokiem do przeniesienia uważności do „tu i teraz”. Naszym celem podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń powinno być utrzymanie równomiernego, zrelaksowanego oddechu.
Bardzo cenną umiejętnością w BJJ jest umiejętność rozumienia własnej energii w stosunku do energii przeciwnika. To zrozumienie opiera się prawie całkowicie na oddechu. Skupiając się na nim, możemy zatrzymać lawinę myśli, z którą walczymy w trakcie sparingu i spojrzeć na sytuację w lotu ptaka. Pozwoli nam to wyznaczyć priorytety (np. zerwanie chwytów i wybicie rywala z równowagi) oraz zachować spokój.
Po prostu utrzymując świadomość tego jak oddychamy, automatycznie twój oddech stanie się wolniejszy i bardziej równomierny. Wpłynie to również pracę na układu nerwowego przywspółczulnego, który pozwoli ci na delikatną relaksację. W tym zrelaksowanym stanie będziesz o wiele bardziej świadomy napięcia mięśniowego w ciele przeciwnika. To pozwoli ci przewidzieć jego ruchy i wyczuć, gdzie jego równowaga jest zagrożona.
Zachęcamy do wysłuchania Marka Pietrzaka, znanego jako Rosomak Coach i sprawdzenia jego kanału Youtube: